Gönderen Konu: Amortisörlerin değişme zamanı hakkında..  (Okunma sayısı 11540 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
Ynt: Amortisörlerin değişme zamanı hakkında..
« Yanıtla #20 : Mayıs 30, 2019, 10:12:52 »
Valla ya ömrünü tamamlamış amortisör ya da sert yan sanayi amortisör diye düşünüyorum.
Usta tavsiye konusunda biraz Honda forumlarında mı takılsan Selman abi? :D

Hondacılar sarmıyo ya burası iyi  :lol: Facedeki grupları takip ediyorum ama onda da cezaevinde olduğum için telefona mesaiden sonra kavuşabiliyorum. Sonrada aklıma gelmiyor :D Burada boş vaktim oldukça forma giriyorum. Toyotaclubtr ilk göz ağrım :P şakası bir yana burada ki seviyeli sohbet hoşuma gittiği için burada devam etmek iyi geliyor.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Mayıs 30, 2019, 10:12:52 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Mayıs 30, 2019, 10:49:30 »
Hondacılar sarmıyo ya burası iyi  :lol: Facedeki grupları takip ediyorum ama onda da cezaevinde olduğum için telefona mesaiden sonra kavuşabiliyorum. Sonrada aklıma gelmiyor :D Burada boş vaktim oldukça forma giriyorum. Toyotaclubtr ilk göz ağrım :P şakası bir yana burada ki seviyeli sohbet hoşuma gittiği için burada devam etmek iyi geliyor.

Buranın yeri ayrı, maksat usta tavsiyesi almak.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #22 : Mayıs 30, 2019, 11:02:40 »
Buranın yeri ayrı, maksat usta tavsiyesi almak.

Amortisörler falan ortak konu olduğu için usta tavsiyesi istemiştim :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Mayıs 30, 2019, 14:19:37 »
Amortisörler falan ortak konu olduğu için usta tavsiyesi istemiştim :)
Selman bey Ankara'da Ayberk japon Hamit ustaya bir görüşmeniz bir fikir verebilir hondaya hizmet veriyorlar mı bilmiyorum bir görüşüp fikir alabilirsiniz.
 ESKİ 35. (YENİ 2558.) SOKAK NO 11
AYBERK JAPON OTO TELEFON
05355258498 ŞAŞMAZ/ANKARA Ankara,
Turkey. Ankara.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #24 : Mayıs 30, 2019, 16:38:27 »
Selman bey Ankara'da Ayberk japon Hamit ustaya bir görüşmeniz bir fikir verebilir hondaya hizmet veriyorlar mı bilmiyorum bir görüşüp fikir alabilirsiniz.
 ESKİ 35. (YENİ 2558.) SOKAK NO 11
AYBERK JAPON OTO TELEFON
05355258498 ŞAŞMAZ/ANKARA Ankara,
Turkey. Ankara.

Ümit Bey maşallah hızır acil gibi her yere yetişiyorsunuz :lol: Teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Mayıs 30, 2019, 19:25:52 »
Amortisör testi yapan yerler mevcut.
Yalnız şunu belirtmek gerekir, eğer amortisör çalışıyor, darbeye bağlı deformasyonu da olmadan, sadece performansını zamana bağlı olarak yitirdi ise, amortisörün sertleşmesi değil, yumuşaması beklenir.
Amortisör kulesi üzerinden, kaportaya da dikkat ederek, aşağı yönlü kuvvet ile test edebilirsiniz. İlk salınım sonrası yayın salınımı sönümlendiyorsa, amortisör işlevini görüyordur. Salınıma devam ediyorsa, performansını büyük oranda yitirmiştir.
Araçta kullanılan jant ve lastik ağırlıkları da amortisör ve yay, dolayısı ile yol tutuş ve süspansiyon konforu üzerinde etkilidir. Süspansiyonsuz sistemin ağırlığı araç karakteristiğinde çok önemlidir.
İnternette bir kaç yerde ortalama 70binde bir değiştirilmesinde fayda var denilmiş. Yoksa bende seninle aynı düşüncedeyim 70 bin çok erken bir rakam bana görede. :)

@Mutlu Tekir (30216) 
@Hakan Öztürk (3676) Hakan bey aracımın uzun yoldaki salınımından yaylanmasından yana bir şikayetim yok ama bozuk satıhlarda, yamalarda ve çukurlardaki tepkimesi çok kötü. Bu konuda Ankarada tavsiye edebileceğiniz bir yer bir usta var mı?
Bu nokta da önemli. Uzun yolda konfor, kısa, seri hareketlerde ise tepki yavaşlığı hissediliyorsa, amortisörler performansını büyük oranda yitirmiştir. Amortisör, aracın ağırlığına ve yay ile beraber üretim karakteristiklerine bağlı olarak, zeminden gelen darbelere karşı, hızlı bir şekilde geri tepki ve sönümleme için uğraşan donanımlardır.
Ayrıca süspansiyonda ses de olması, yay-amortisör kontorlü dışında, amortisör kulelerinin ve aks elastomerik (takoz) bağlantı noktalarının da kontrolünü gerektirir. Bunlardan, gerekli olanlar, kaliteli ürünler ile değiştiğinde, aracınızın tekrar çok konforlu olacağından eminim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Mayıs 31, 2019, 08:59:44 »
Hakan Bey detaylı ve faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim. Şu durumda benim bu süspansiyon sistemini kontrol ettirmem şart oldu. Bayram haftası Ankara'da olacağım orada bir gösterelim bakalım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #27 : Haziran 10, 2019, 11:42:05 »
Herkesin geçmiş bayramı mübarek olsun.

Dediğim gibi bayram haftasını Ankara'da geçirdim. Aracımın bakımlarını kontrol ettirdim. Amortisörlerimin daha önce orijinalleriyle değiştiğini ve sıkıntısı olmadığını öğrendim. Ancak Motor kulaklarının kopuk olduğundan dolayı bu şekilde sert düşüş olabileceğini öğrendim ve 3 motor kulağını değiştirme kararı aldım(ön- arka- sağ üst). Arka motor kulağını motora tutan civata ustanın büyük uğraşlarına rağmen ne yazık ki sökülemedi(yalama yapmış) Onu sökmem için alt tabla ve direksiyon kutusunu söküp alttan müdehale etmem gerek dedi. Ve motor kulağında aşırı bir kopukluk yok deyince ona ellemedik. Ön motor kulağı tamamen kopuk bir durumdaydı. Sağ üst kulak ise biraz deforme olmuştu. En nihayetinde değişimi yaptırdım çok şükür şimdilik kafam rahat :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Haziran 10, 2019, 14:06:11 »
Herkesin geçmiş bayramı mübarek olsun.

Dediğim gibi bayram haftasını Ankara'da geçirdim. Aracımın bakımlarını kontrol ettirdim. Amortisörlerimin daha önce orijinalleriyle değiştiğini ve sıkıntısı olmadığını öğrendim. Ancak Motor kulaklarının kopuk olduğundan dolayı bu şekilde sert düşüş olabileceğini öğrendim ve 3 motor kulağını değiştirme kararı aldım(ön- arka- sağ üst). Arka motor kulağını motora tutan civata ustanın büyük uğraşlarına rağmen ne yazık ki sökülemedi(yalama yapmış) Onu sökmem için alt tabla ve direksiyon kutusunu söküp alttan müdehale etmem gerek dedi. Ve motor kulağında aşırı bir kopukluk yok deyince ona ellemedik. Ön motor kulağı tamamen kopuk bir durumdaydı. Sağ üst kulak ise biraz deforme olmuştu. En nihayetinde değişimi yaptırdım çok şükür şimdilik kafam rahat :)
Selman bey merhabalar işlemler hayırlı olsun Ankara'da kime hangi servise yaptırdınız ve memnun kaldınız mı onuda yazarsanız form arkadaşlarının işine yarar.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #29 : Haziran 10, 2019, 14:57:37 »
Selman bey merhabalar işlemler hayırlı olsun Ankara'da kime hangi servise yaptırdınız ve memnun kaldınız mı onuda yazarsanız form arkadaşlarının işine yarar.

Teşekkür ederim Ümit bey. İşlemler için Facebookta accord klubünden bir yer söylediler oraya gittim. Başkent oto sanayinde Çınar Honda diye bir yer var Kadir Usta. Dükkanı açalı daha 2-3 hafta olmuş, daha önce diğer meşhur olan honda özel servislerinde çalışmış sonra kendi yerini açmış. 25 yıldır hondayla içli dışlı olduğunu söyledi. Hakikaten de öyleydi. Arabanın hangi parçası neresinden nasıl söküp takacağını çok iyi biliyordu. Tıkır tıkır hemen halletti. Ayrıca yetkili servisin söylediği bir kaç sorununda gereksiz olduğunu söyleyerek masraftanda muaf tuttu beni :)