Gönderen Konu: Otomatik yıkama makineleri...  (Okunma sayısı 12128 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: B+
  • 3 kere teşekkür edildi
Otomatik yıkama makineleri...
« : Mayıs 17, 2009, 14:22:37 »
Bazı benzin istasyonlarında bulunan otomatik yıkama makineleri güvenli mi?

Cuma akşamı iş çıkışı benzin aldım, baktım istasyonda bir yazı asılmış, benzin alana otomatik yıkama 1TL diye. Ben de arabanın üzerinden biraz su geçmiş olsun hem kuş pislikleri falan çıkar deyip yıkattım.
Yıkatma işlemi bitince bir baktım benim ön plaka yerde. O büyük dönen fırça plastik plaka altlığını (Üsrinde Sonkar Toyota yazan plastik parça) koparmış plaka yere düşmüş. Neyse ki plastik plaka altlığı tam dağılmamış, yalnızca vida deliğinin kenarından kırılmış, daha aşağıdaki başka vida deliklerini kullanarak tekrar vidaladım. Çok sağlam olmadı, bir ara onu da değiştirmem gerekecek.
Orada plakayı vidalamakla uğraşırken farkettim, yıkama makinesinin yanında küçük bir tabelada aracınıza gelecek hasarlardan sorumlu değiliz yazmışlardı. Bu yazıyı görünce daha da korktum, acaba bu fırçalar boyayı çizer mi? Ya da plakayı koparmak dışında daha büyük hasar verir mi? Yıkama makinelerinden korkup bir daha da oralarda yıkatmam mı demeliyim?

Bu olaydan sonra gidip kocaman bir sünger ve oto şampuanı aldım. Akşamüzeri güneç biraz kaybolunca bir kova suyla dışarı çıkıp arabamı güzelce yıkayacağım. Biraz uğraştıracak ama o makinelerden korktum, en iyisi arabamı kendim yıkayayım, zaten yaz da geldi, bir kova su yeter.
All I ask is a tall ship and a star to steer her by...

Toyota Club Türkiye

Otomatik yıkama makineleri...
« : Mayıs 17, 2009, 14:22:37 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • ***AVENSIS***
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '13
  • 3 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Ynt: Otomatik yıkama makineleri...
« Yanıtla #1 : Mayıs 17, 2009, 15:05:11 »
ben de geçen akşam yıkattım anteni eğmiş dün farkettim tabi geri düzelttim ben. ben onlara pek yıkatmam genelde gendim yıkarım. boyayı da çizebileceğini düşünüyorum onların.
2013 Avensis 1.6 Elegant Extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 17, 2009, 15:30:02 »
  En güzeli uygun bir oto şampuanı ve yumuşak sünger bence.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • No pain no gain...
  • Kan Grubu: 0+
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 17, 2009, 15:44:00 »
Bence en güzeli şirket otomobili kullanıp her yıkama makinesine korkusuzca girmek:)))))) Allah koruyor ne de olsa şirket otomobillerini:)))
1982 Land Rover Series III 88 inch SWB hobi aracı
2009 Peugeot 207 1.4 Trendy 90 hp hanımın aracı
2011 Citröen C4 1.6 e-Hdi 112 hp şirket aracı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mayıs 17, 2009, 16:10:20 »
yıkama makineleri hem aracı çiziyor hem de yukarıda yazdığınız gibi çeşitli hasarlar verebiliyor.adamlar yazmış zaten verdiği hasardan mesul değiliz diye. en sağlıklısı ya kendimiz yıkayacaz ya da yıkamacıda aracın başında durup yıkatacaz. 
97 COROLLA GLİ :carwash: 1.6115 HP 2014 ASTRA HB1.6 CDTI 136 hp ASTRA SEDAN :carwash:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 17, 2009, 16:26:54 »
  Bıcıbıclar konusunda tecrübe burda :rofl: HB türü araçlar için bu bıcıbıcılar tehlikeli oluyor.Sedanlarda genellikle problem olmuyor.Bıcıbıcıya girmek zorundaysanız eğer ve sorumlu bir personel yok ise yıkama plartformu üzerinde sağ tekere denk gelen kısımda demir bir boru olur.Sağ ön tekerinizi oraya değecek kadar aracınızı yanaştırın.Arabadan çıkın,aynalarınızı kapatın,anteninizi sökün/içine yerleştirin.Bıcıbıcı çalışırken araç içinde kesinlikle oturmayın.Personel oturun yada aynaları-anteni kapatmayın desede siz yine bu yazdıklarımı yapın.Makina kapı kısmındayken elektrik kesintisi yada her hangi bir arıza durumunda aracınızsa mahsur kalırsınız.Benden söylemesi...Tekrar belirtmekte fayda var Sedan arabalarda problem olmuyor ama HB araç sahipleri dikkat etsinler.Genelde bagaj kapağı hasar görüyor....
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 17, 2009, 16:42:05 »

Az önce arabamı yıkadım. 2 saat sürdü. Yoruldum ama pırıl pırıl görüntüsünü görmek bu yorgunluğa değdi.
İlk önce yarım kova su ile, üzerindeki tozlar ve kaba kirler yıkansın diye arabayı ıslattım. Sonra dün bauhaus'dan aldığım oto şampuanı katılmış yarım kova, 7 litre, üşenmedim, ölçerek doldurdum :) su ve süngerle köpürte köpürte yıkadım. Ben yıkarken bir yandan kuruyordu, bu yüzden en tepeden başladım, işi biten yerleri kurulayarak aşağılara doğru indim, bu şekilde arabanın heryerini yıkayıp kurulamış oldum. Aldığım araba şampuanında içinde cila katkısı olduğu, yağmur suyunun falan kolay aktığı gibi şeyler yazıyordu ama bu yazanlar reklam mıdır yoksa doğru mu yazmışlar ilerki günlerde göreceğim.

Bir daha araba yıkama makinelerine kolay kolay girmem. Aslında yer olacak, hortumla, bol suyla yıkayacaksın ama istanbulda, sokakta evin önünde ancak bu kadar oldu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 17, 2009, 17:17:00 »
Ben de her yikadigimda ya ayni gunun aksami ya da ertesi gun yagmur yagiyor. :D
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Gülümseyin...
  • 1 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mayıs 17, 2009, 17:24:47 »
Ahmet zaten hep öyle olur yıkarsın yağmur yağar ;)

bende az önce benzin aldım ve yarışdan kalan sitickerları söktüm ve yıkattım aracı ama makinada değil :)
Özcan'ın da yukarıda açıkladığı üzere Makinalar genelde unutulursa antenleri kırabiliyor ve aynalara da dikkat etmek kapatmak lazım eğer makinada ki sensörün önüne bir toz gelirde görmezse kaportanıza baskı yapıp zarar verebilir onun için girmemek daha mantıklı ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 17, 2009, 17:42:08 »
Aydin, artik bir haftalik hava durumuna bakarak yikayacagim herhalde. Bugun yarin yagmur gozukmuyor.Cikip yikayayim bari :P

Makinada yikatiyordum hizli oluyor diye, ama tam kurumadan cikiyoruz ondan sonra da eskisinden beter oluyor.

Aldim sampuani, kovayi, sungeri, hortum da var, bir guzel yikiyorum artik :)

Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Gülümseyin...
  • 1 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mayıs 17, 2009, 17:45:50 »
evet hava tahminlerine bakmak lazım ama artık bu aydan sonra antalya da istesekde yağmur yağmaz ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • İllede Japon olsun
« Yanıtla #11 : Mayıs 17, 2009, 17:56:05 »
Bir de makinalar da söyle bir sıkıntı var, oraya giren her araç yeni değil ya, kaportasında orasında burasında pas, koya artığı, talaş ne varsa fırçalar topluyor ve ...evet sıradaki araç.....siz gözünüz gibi baktığınız aracınıza 5 dakika sonra özellikle kapı taraflarında çizikler görebiliyorsunuz. Kapının önünde kendinizin yıkaması gibi yok ama İzmir Karşıyaka da ne mümkün....veriyoruz 10TLleri yıkatıyoruz. Bu arada iç/dış yıkamacılar süperrr mi...onlarda değil...aksırıklı tıksırıklı kimselerin direksiyonunu, vites topuzunu siliyor, yerde tazzikli su ile sözüm ona temizliyor ve ...yine....sıradaki...:)
İlle de JAPON

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • Kan Grubu: A-
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mayıs 17, 2009, 18:07:56 »
Bir de makinalar da söyle bir sıkıntı var, oraya giren her araç yeni değil ya, kaportasında orasında burasında pas, koya artığı, talaş ne varsa fırçalar topluyor ve ...evet sıradaki araç.....siz gözünüz gibi baktığınız aracınıza 5 dakika sonra özellikle kapı taraflarında çizikler görebiliyorsunuz. Kapının önünde kendinizin yıkaması gibi yok ama İzmir Karşıyaka da ne mümkün....veriyoruz 10TLleri yıkatıyoruz. Bu arada iç/dış yıkamacılar süperrr mi...onlarda değil...aksırıklı tıksırıklı kimselerin direksiyonunu, vites topuzunu siliyor, yerde tazzikli su ile sözüm ona temizliyor ve ...yine....sıradaki...:)
o yüzden güzelbahçeyi çooook seviyorum, kapının önünde, hortumla saatlerce araba yıkıyorum..kskda da babam yıkama işini orman bölge müdürlüğünde yıkayarak çözmüş, orda yıkamak için biryer vardı arka tarafta, babam orman mühendisi orda çalışıyor yıkayacağı zaman çekip orda yıkıyor yine hortumla..arabayı kendimiz özenerek yıkamak kadar güzel birşey yok..en azından içini kendimiz yıkayabiliriz, tamam dışını yıkamacılarda yıkatırız ama içini özenerek temizlemek gerekli..
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mayıs 17, 2009, 18:31:23 »
Araba yıkandıktan sonra bir de şöyle bir sorun var: Bizim mahallenin canavar veletleri top oynamaya çıktılar. Bizim sokak U şeklinde bir çıkmaz sokak olduğu için sokağın dibinde oynuyorlar. Oynasınlar ama kazık kadar çocuklar topa öyle abanıyorlar ki parketmiş arabalara çarpınca gümm diye ses geliyor, yan aynaya falan top gelirse de ayna kırıldığı oluyor. Sırf bu çocuklardan korktuğum için top oynadıkları yere yakın park etmemeye çalışıyorum ama sokakta istediğin gibi yer bulmak kolay iş değil. Şimdi de ne güzel arabam yeni yıkandı pırıl pırıl oldu diye pencereden keyifle seyrederken gördüm, yine top oynayan çete dışarı çıkmış, yeni yıkanmış arabaya top gelse izi çıkar. Kötü bir durum ama çocuklara da çok kızamıyorum, oynayacakları başka yer yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • İŞTE MUTLU SON..
« Yanıtla #14 : Mayıs 17, 2009, 21:00:26 »
arkadaşlar "küçük ilçe" olan iskenderunda evinin önünde araba yıkamak yasak suyun aktıgını gören zabıtalar basıyolar cezayı.ben eger param varsa yıkatıyorum yoksa giriyorum makinaya biraz sabun döküyorum üstüne temizleniyor sonra yanımda getirdigim temiz bezlerle siliyorum sonra yanımda getirdigim gazetelerle camları siliyorum sonra lastikler için aldıgım korucuyu sürüyorum sonra sıvı silikonla arabanın çitalarını kapı açma kollarını siliyorum sonra direk sahileeeeeeeee emre aydınıda açıyorum ohhhh gez allah gez :D :D :D :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • şaban demirel
    • facebook
« Yanıtla #15 : Mayıs 17, 2009, 21:27:48 »
cıkıssss fırça yok fırça yok :D
ben kendi aracıma sünger bile sürmüyorum, fırçaymış otomatik yıkama makınasıymış hele bunlara hiç yanaşmam.aeacı alır almaz komple sonax a girdim ve o günden sonra araca fırça bile sürülmedi sürdürmemde...
toyota'sız adam

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Mayıs 18, 2009, 00:00:54 »
ben aracıma fırça vurmuyorum kaldı ki makinaya sokacağım :)
..Tüplü ve Öfkeli..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Mayıs 18, 2009, 00:04:03 »
ben aracıma fırça vurmuyorum kaldı ki makinaya sokacağım :)
+1
o makinelerin adını otomatik boya çizme makinesi olarak değiştirseler de olur. Kaportaya verilebilecek hasar da cabası...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür etti
  • 11 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Mayıs 18, 2009, 00:34:24 »

bence de girmemek gerek o makinelere...birde çoğu istasyonda benzin alınca bedava...siz 1 tl ye yıkatmışsınız...yine zarardasınız...benim apartmanda bir abi var hiç üşenmeden, kar, kış, soğuk, yağmur çamur dinlemeden haftada 2 yada 3 kez arabasını yıkar... evin yanında oto yıkamacısı da var..yan apartmanda birisinin de borası var onu da haftada bir kesin yıkamacıda görürüm..ama adamın araba da pırıl pırıl parlıyor...bazı kişilerde hastalık...zaman olunca bence insanın kendi arabasını yıkaması daha güzel. araba ile bütünleşiyor insan :D
2009 HONDA ACCORD EXECUTİVE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • şaban demirel
    • facebook
« Yanıtla #19 : Mayıs 18, 2009, 00:48:51 »
arabamın bagajında sonax ürünlerinin hangi cinsini arasanız hepsi var ortalama 200 tl gibi bir para verdim hepsine yıkamacıya gittiğimde aynı reklamlardakı şafak sezer gibi bagajı açıyorum (gerçi onunkınden tellak çıkıyor) bütün cilalı şampuan lastik temizleyici jant temizleyici güderi kaplı sünger microfiber bezleri vs vs çıkartıp yıkamacının önüne yığıyorum bunları kullanacaksın diyorum (parasıyla değilmi) yıkamacıda tamam abi diyor ve yıkıyor dolgun bahşişinide bırakıp çıkıyorum o memnun ben memnun ayrılıyorum.
başka bir konudan bahsedeyim size,biraz tatsız ama olsun.
lastiklerin havalarını kontrol etmek için benım oturduğum yere yakın bir dışarıdan ciddi ve iyi görünen bir lastikciye girdim havaları kontrol edin dedim,lastikci yanındaki elemana krikoyla arabayı kaldır ve lastiklerin havalarını tamamla dedi bende başındayım elemanın her hareketini kontrol ediyorum eleman 3 lastiği yaptı 4 . ye geldi büyük krikoyu arabanın lastiklerinin yanındaki kriko yerine takacağına arabanın orta kısmına krikoyu koydu ve kaldırmaya çalıştı ben hoooooppp lannnnnn  demeye kalmadı bir metal sesi duydum hemen indirdim krikoyu eğildim baktım alt kısmı ezmiş dallama o sinir ve hırsla  elemanı arabanın altına sokup çıkarttım elimden zor aldılar.bre öküz sen lastikcimisin kasapmısın. :(
toyota'sız adam