Gönderen Konu: Başlangıç helikopteri seçmek  (Okunma sayısı 21184 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • Model Yılı: -
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
Başlangıç helikopteri seçmek
« : Nisan 22, 2009, 16:47:30 »
Bu bölümde daha önce model helikopter en az 4 kanallı helikopter kullanmayan arkadaşlar için helikopter seçimini anlatacağım. 4 kanal diyorum çünkü 4 kanalın altındaki modeller oyuncaktır ve rc modellere nazaran kumanda kontrollerinin yerleri ve kumanda şekilleri değişiktir.

Yeni başlayacak olan herkese mutlaka coaxial (alt üst çift pervaneli- çift rotorlu) helikopterleri tavsiye ediyorum. Sebebi ise; kolay uçuş kabiliyetleri ve kumanda edilmeleri ayrıca en önemli özellikleri olan stabil uçmalarıdır. Bu modellerle başlayıp elinizi gerçek model helikopter kumandasına alıştırdıktan sonra 6 kanal helikoptere geçiş yapabilirsiniz.

Üye Sorusu :

Öncelikle herkese iyi forumlar...
Ben elektrikli bi heli alacağım ama kararsız kaldım.Çok da iyi anlamam ama e-sky honey bee hoşuma gitti ve aradığım heli 200 ytl civarı çünkü bütçem okadar. Merak ettiğim 1,2 konu var yardımcı olursanız sevinirim.

1. Pek iyi heli kullandığım söylenemez 2 kanallı olanla biraz el alıştırma yaptım. Sizce e-sky honey bee yi kullanabilir miyim ?
2. Bu heli bi yerde okuduğuma göre akrobasi de yapabiliyormuş. Doğru mu ?

Cevap Mesut AKIN :

Cevap 1 : Hayır kesinlikle kullanamazsın. 2 kanal ile 4 kanal ve üzeri rc heliler arasında dağlar kadar fark var. Bu tarz helileri kullanabilmek için simülatörde elini kumandalardaki sticklere, kavramaya ve en önemlisi yönlere alıştırmalısın..

iki kanallı bir oyuncak resmi :

İki kanal kumandada 2 ayrı yöne hareket var. Bu kumandada sekiz yöne hareket var. Alttaki resimde gösterdim.

Cevap 2 :
Esky honey Bee ler 4 kanallıdır ve 4 kanallı heliler akrobasi yapamazlar. Çünkü pal açıları sabittir. Bahsettiğin model Esky Honey Bee CP2 olabilir bu model 6 kanaldır ancak arka kuyruk elektrik motorludur. Kayış aktarmalı olmadığı için motorun ömrü çok kısadır.

Üye Sorusu :

Selamlar,
Ben rc araba ile başladım bu işe yaklaşık 1-1.5 ay önce şimdi heliler ilgimi çekmeye başladı =) büyük kasalı bir model düşünüyorum 6 kanal düşünüyordum fakat bu gün sağolsun Boran abi vazgeçirdi beni =) şimdi ise 4 kanallı bir model düşünüyorum. İstiyorum ki kasası büyük olsun,rüzgardan pek fazla etkilenmesin ve üzerine fotoğraf makinesi veya çekim yapabileceğim bir alet yerleştirebileyim
bide özel olarak sormak istediğim bir model var 4 kanallı honey bee nasıldır acaba?
teşekkürler.

Cevap Oğuz KAĞAN :

İstediğiniz gibi rüzgardan fazla etkilenmeyecek ve üzerine herhangi bir ağırlık yerleştirebileceğiniz (örnek: fotoğraf mak.) bir başlangıç helikopteri yoktur.
Tüm başlangıç helikopterleri hafiftirler ve çoğu dış mekanlarda uçmaz (örnek: lama, fp2)

4 kanal ile 6 kanal arasındaki fark helikopterin büyüklüğü değil havada yapabildiği hareketlerin kombinasyonudur:
4 kanalda ileri-geri, aşağı-yukarı, öne-arkaya, sağa- sola ve kendi ekseninde sağa-sola haeketleri yapabilirken,
6 kanalda pal açılarını değiştirerek ve motor devrini sabitleyerek helikopteri ters, diklemesine yada burun aşağı uçurabilecek kombinasyonlar yaratabilirsiniz

fp - fixed pitch sabit açılı anlamına gelir yani sadece 4 kanal hareketlerini yapabilirsiniz. Genelde kuyruk motorludurlar yani kuyruk motoru ana motorun ters istikametine ve ondan en az 2 kat daha güçlü ve hızlı dönerek helikopterin kendi etrafında dönmesini engeller

CCPM 6 kanal (collective cyclic pitch mixing-düzlemde ve yanlamasına uçuşta açı değerlerinin kontrollü ayarlanması diye özetlenebilir) anlamına gelir. İleri düzey helikopterlerin rotor (pallerin ve motorun bağlı olduğu mekanizma diye özetlenebilir-ki gerçek helikopterler de bu prensiple uçar) yapısını oluşturur. Çok ciddi kumanda deneyimi ve teknik ayar bilgisi gerektirir, bu hobiye yeni başlayanlara tavsiye edilmez.

4 kanallı yada 6 kanallı olsun helikopterlerde swashplate (yön/hareket tepsisi olarak özetlenebilir) denilen bir mekanızma vardır. Bu mekanizma 2 yada 3 servo ile kontrol edilerek pallerin öne-arkaya , sağa-sola hangi açıyla ve hangi zamanda yönleneceklerini belirler.

Forumda helikopterlerle ilgili yazdığım diğer yazıları araştırsanız daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Helikoptere başlangıç 4 kanallı coaxial-çift palli- modellerle yapılmalıdır. Ülkemizde en yaygınları Lama serisidir (v3-v3-dauphin,comanche vs)

Bu tip bir helikopter alıp elinizi kumandaya ve helikopterin genel çalışma sistemine ve söküp takma/tamir etme zorluklarına alıştıktan sonra 6 kanal ve daha büyük helikoptere (belt cp, trex 450 gibi bütün 400 kasa helikopterler) adım atabilirsiniz.

Dikkat edin adım atabilirsiniz diyorum çünkü o zamanda yine bir emekleme ve öğrenme devresinden geçmeniz gerekiyor.

Başlangıç olarak kesinlikle coaxial yani çift rotorlu alın. Önce helinin çalışma ve uçma prensiplerini öğrenin, bozun kırın tamir edin parça değiştirin. Sonra coaxialden bıkarsanız başka heli alırsınız. Yok bıkmazsanız devam edersiniz.

Mesela Walkera 4#3 ve muadili helilerden alırsanız ki bu heliler uçurması oldukça zor helilerdir (mantık şudur tek ana rotorlu heli ne kadar küçükse uçurması o kadar zordur) ve önceden hiç heli tecrübeniz yoksa çok zorlanırsız ve sıkılıp hobiden soğuyabilirsiniz.

Aslında kolay /rahat uçurulabilir tek ana rotorlu heliler en büyük ve en ağır olanlardır. Örnek olarak bir trex600 trex 450 den, o da bir honeybeeking2 den ve o da honeybee fb den daha kolay uçar. Daha uç örnek bir örnek: raptor50, walkera 4#3 den belki 50 kat daha rahat/ kolay uçar ve öğrenilir.

Ama bu orantının bir de tersi ekonomik bir durum vardır:
Heli ne kadar büyükse o kadar pahalıdır, kırım masrafı ve kırımdan etkilenen parçaları o kadar çok olur. Heli ne kadar küçükse o kadar ucuzdur, kırım ve masrafıda o kadar azdır

Örnek: trex 600 yada 450 yi uçururken 50 santimden dahi yere çakarsanız bütün rotoru, palleri, kuyruk rotorunu vepalini, servoları kırabilirsiniz. 200-300 doların üstünde masraf çıkartabilirsiniz.
Ama bir 4#3 ü 10larca kez yere çaksanız bile hala uçar sadece bir kaç ayar yapıp devam edersiniz.

Bambaşka bir gerçek : Helinin dış mekanda uçurulabilmesi, helinin ağırlığı ve/veya gücüne bağlıdır. Coaxial heliler sıfır rüzgar dışında dışarıda uçamazlar (ağırlık=150-200 gram). bir trex450 bile rüzgardan etkilenir ki sadece 600-700 gramdır. Ama 4,5 kiloluk bir raptor 50 banamısın demez.

Yeni başlıyorsanız sakın ben illaki dışarıda uçuracağım diye büyük heli almayınız sonu hüsranla bitebilir. Her beceri gerektiren işe başlamanın kuralları vardır. Hiç bir pilota acemilik döneminde Boing ile eğitim uçuşu yaptırılmaz. Bu örneği sakın aklınızdan çıkarmayın.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için linkten yararlanabilirsiniz :
http://www.clubrc.com/forum/showthre...?t=3142&page=2

coaxial helikopterlerden örnekler :

Esky Lama V4

Walkera 58

Alıntı Değildir yazılar CLUBRC ' ye aittir

Toyota Club Türkiye

Başlangıç helikopteri seçmek
« : Nisan 22, 2009, 16:47:30 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
Ynt: Başlangıç helikopteri seçmek
« Yanıtla #1 : Nisan 22, 2009, 17:56:17 »
Bu iki kanallilardan bir arkadas alip bize hediye etti.
2 tane var. Birbirini kovayabiliyorsun :)

Cok komik aletler ama evde etrafa carpmaktan kullanamiyor insan.
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Nisan 24, 2009, 08:28:28 »
Murat abi o oyuncaklardan bendede var kötü havalarda 6 kanallılaı uçuramayınca evde canım sıkılmasın diye almıştım :) evde sinek vızıltısı gibi dolanıp duruyor o ufaklıklar :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 27, 2009, 11:52:19 »
Murat abi o oyuncaklardan bendede var kötü havalarda 6 kanallılaı uçuramayınca evde canım sıkılmasın diye almıştım :) evde sinek vızıltısı gibi dolanıp duruyor o ufaklıklar :)

Cok komik aletler.
Köpük kasa oldugu icin cok hafif. Ama TV yi cizerim diye ucuramiyorum :D
Arti cok hafif oldugu icin cok dengesiz.

Bendekinde bir de 2 tane kizil ötesi led koymuslar. Birbirine ates ediyorsun. Vurulunca ses cikartiyor.
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: B+
« Yanıtla #4 : Temmuz 08, 2009, 22:54:29 »
gerçekten çok faydalı ve mükemmel bi paylaşım.emeğine sağlık

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
« Yanıtla #5 : Şubat 26, 2010, 22:24:06 »
Herkese merhaba !

Ben de RC helikopter ithalatçısıyım.

Yeni başlayan yetişkinlere, kesinlikle 4 kanalla başlamalarını tavsiye ediyorum.

Ne zaman kumandaya hakimiyetiniz mükemmel olursa ondan sonra 6-7 kanallara geçebilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Gülümseyin...
  • 1 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 18, 2010, 18:08:06 »
Mesutum burada var o ufaklıklardan fiyatı da 19.90TL sence iş görürmü?
http://www.bitenekadar.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Mart 19, 2010, 09:38:40 »
Aydın abi sakın ! sakın buna para verme abi , bu hem oyuncak hemde tek pervaneli , bukadar küçüklerde mutlaka ama mutlaka  çift pervaneli al enazından oyuncak ama yinede idare edersin 3 4 gün :D 3 4 gün sonra canın sıkılır hemen haberin olsun :D

Aydın abi ben sana bunu tavsiye ederim şiddetle, bu işte asıl model helikopter, küçük ama profesyonel helikopterler ile aynı kullanım şekline sahip

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=11061

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Gülümseyin...
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Mart 19, 2010, 14:22:11 »
Mesutum Türkiyede bulabilirmiyiz önerdiğinden ve kaça buluruz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Mart 19, 2010, 15:31:37 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Corolla 1.4 D4D Comfort
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mart 27, 2010, 23:17:39 »
Abi TR de en ucuz bu var :

http://www.bunlardanistiyorum.com/productdetails.asp?ProductTypeID=3006
Evde kullanacaksan bende ufak 2 tane var uygun fiyata verebilirim eğer istersen???
Amatörler ekipmanları için endişelenir, profesyoneller para için endişelenir, ustalar ışık hangi açıdan geliyor diye endişelenir.
http://www.resimupload.com/ds913095222_dscf0904.html

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Gülümseyin...
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Mart 28, 2010, 00:51:16 »
Evde kullanacaksan bende ufak 2 tane var uygun fiyata verebilirim eğer istersen???
adaşım teşekürler şuan ev tadilatı ile uğraşıyorum paracıklar artarsa düşünürüm ve sana yazırım ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹiq. ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ iʞuɐs
  • Kan Grubu: AB+
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Nisan 17, 2010, 12:45:43 »
Resimlerini eklermisin ve nasıl aletler biraz fikir verirmisin tabi fiyatta yazarsan iyi olur. bende hobi olarak başlamak istiyorum. uygun gelirse alabilirim.
Corolla Comford d-4d
nazar etme ne olur, kredi çek seninde olur.
http://tinyurl.com/24m2rfs

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Araç: Auris
« Yanıtla #13 : Kasım 08, 2010, 01:16:59 »
helikopterde illa hobi olarak basliyacaksanizki cogu kisi illah der cok ama cok zor bir hobi oldugunu sakin unutmayin. kirim vb. durumlarla cok karsilasicaksiniz. ama ilk olarak daha once hic kullanmadim diyor iseniz kesinlikle bir 4  kanal heli ile baslamanizi tavsiye ederim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Eylül 08, 2011, 21:55:24 »
merhaba abilerim ben daha önce hiç rc uçak heli sürmedim rc arabam var  tam rc değil ama rc işte

hobi olarak rc helikopter veya rc uçak sürmek istiyorum ama dışarda sürülebilen tiplerden maddiyatımda heliler için 100 tl  uçaklar için 150 tl ile sınırladım. arkadaşlar bana nasıl bir alet önerebilirsiniz.  mesut abi birde bir  şey sormak istiyorum sana heli veya uçak toplasam ne kadar tutar 150 tl yi geçmemek şartıyla.
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 50075
  • Model Yılı: '11
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Kasım 30, 2014, 01:20:10 »
Mesut hocam merhaba. Ben daha önceleri VL911 uçurmuş biri olarak trex  700 uçurabilirmiyim acaba.   :alkis: :alkis:
Uzun zaman olmuş konuya can gelmesi açısından sordum. Bu arada hocam anılarım depreşti epey oldu model heli ile uğraşamayalı.