Gönderen Konu: 2013 Corolla - aks boşluğu  (Okunma sayısı 622 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '13
  • Kilometre: 47500
  • Kan Grubu: 0+
  • 16 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
2013 Corolla - aks boşluğu
« : Ocak 06, 2021, 21:10:33 »
Selam Arkadaşlar,

Daha önce birkaç konu içerisinde belirtmiştim,  süspansiyonda sallantı titreme gibi,  salınım tarzı , aynı frekansta sürekli hafif vuruntu gibi  bir sorun var, tekerimde çivi varmış da öyle gidiyormuşum gibi hissediyorum diyordum.  Açıklaması tarif etmesi de zor hakkaten. :)
En son sıfır kışlık lastikleri taktım, memlekete uzun yola çıktım. gelirken  belirli hızdan sonra titreme vardı.  Balansı düzgün yapamadıklarını düşündüm, memlekette rot-balanscıya gittim,  balans bozuktu gerçekten.  Tekrar balans yaptılar, fakat yine rahatsız eden titreme gibi ayar olduğum birşey vardı. Üstelik kaymak gibi otobanda da hissediyorum.  Sürekli süspansiyondaki o sallantı, vuruntu tarzı şey de ayar ediyordu.   

Bir tane ekspere gittim,  makine ile süspansiyon testi yaptırayım dedim, makine ile test ettiler birşey çıkmadı . Anlattığım şeyin lastikten veya bir ihtimal  helezon yaylarından olabileceğini söylediler. 

Yol üstü başka bir ekspertiz gördüm, uzaktan süzdüm bir de şuraya sorayım dedim.  Ordaki usta da ayak üstü lastikten olabilir dedi,  ben de aracı aldığımdan beri 3. lastik hepsinde de aynı şey var dedim. yola çıksak yapar mı şimdi dedi, ben de yapıyor herkes hissetmiyor dedim.  Gel çıkalım yola dedi. Yola çıktık,  biraz gazla dedi. 1 dk olmadı, hızımız 60 anca oldu. Usta bu araçta evet bir sallantı vuruntu var , kalkışta da bariz var dedi.  Lastikçiye gidelim, tünelde bir bakalım dedi.  aks körüklerin mi patlak acaba falan dedi. Aracı tünele aldık,  altından hem kendisi hem de o dükkanın ustası baktı,  bir tarafta az, diğer tarafta fazla aks boşluğu var dedi.  Bunlar senin dediğin sallantıyı , titremeyi yapar dedi.

Garantin varsa git garantiden değiştittir dedi.  Garanti yoksa gel, akscıya gönderirim seni, hallederler dedi. O an ohh be dedim.  kaç usta gördü, corolla'lar böyle deyip geçiştiren mi dersiniz , lastikten diyen mi dersiniz, kafana takacak kadar bir sorun değil diyen mi dersiniz... kimse anlamadı.   Bu usta hemen ilk dakkada teşhis koydu. 

Aracımda Toyota'nın 5 yıldan sonra sigorta şirketi üzerinden yaptığı garanti  eksta var.  Toyota yetkili servisi aradım, aks'ları karşılamıyormuş,  sadece motor ve şanzımanı karşılıyormuş.  Zamanında diferansiyel dediklerini de hatırlıyorum.  Aks'ları niye karşılamıyor ilginç doğrusu.  Araç en başından beri yetkili servis bakımlı.   Forumda daha önce garantiden aks'lar değişti diye yazan birisini hatırlıyorum sanki.  Aracım daha 49bin km'de.  17bin km'de aldım aracı. o zamandan beri olan bir sorun.  Bence üretim hatası var.  Bununla ilgili yapılabilecek birşey var mı sizce?

yoksa gidip akscıda yaptırayım mı?  Usta her biri tahmini 300-350 lira tutar dedi.  Bu fiyat nasıl sizce?  Aksı tamir mi ettirmeliyim yoksa değişmeli mi? Bu konuda fikrinizi belirtirseniz çok memnun olurum.

Mesaj Birleştirildi: Ocak 07, 2021, 18:34:59
Bugün bir rot balanscıya daha gittim,  anormal bir boşluk olmadığını, normal olduğunu söylediler.
Yetkili servise gittim, ordaki usta başı ile önce teste çıktık, sonra lifte kaldırdı baktı. O da boşluğun normal olduğunu söyledi. Tüm süspansiyona baktı. Araç liffte iken gazladı alttan dinledi izledi baktı. Yanda bir corolla daha vardı, ona baktık, benzer boşluk onda da vardı. Ben bir tık daha az gibi hissettim. Usta bu kadar boşluk olmasa kitler dönmez aks dedi.
Sonra beni rahatlatmak için - sağolsun - başka corolla ile teste çıkalım onda da hissediyor musun bakalım dedi. Benimkinin makyajlısına bindik, 2018 modeldi. Yola çıktık, kasadaki o sallantı vuruntu o araçta da vardı. Corollaların yapısı böyle dedi. Vw grubunda bunu hissetmezsin ama japon arabalar böyle dedi. 
En azından benim araca özgü bir sorun olmadığını anlamış oldum. 

Bu süspansiyona bir geliştirme yapılabilir mi bilmiyorum. Japon arabalar sorunsuz evet ama konfor malesef Alman araçları gibi değil anlaşılan.

Son kez İstanbul’a dönüşte bu durumu kontrol etrmeleri için bir de  TEM otoya gideceğim.

Toyota Club Türkiye

2013 Corolla - aks boşluğu
« : Ocak 06, 2021, 21:10:33 »