Gönderen Konu: Hangi ustaya sorsam olmaz öyle şey dediği sorun.  (Okunma sayısı 1212 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '96
  • Kilometre: 340000
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
Hangi ustaya sorsam olmaz öyle şey dediği sorun.
« : Aralık 27, 2020, 20:48:45 »
Merhabalar,
Aracım 96 corolla. Aracım ile sürekli uzun yol yapıyorum uzun yolda iken sert virajlarda sağa dönerken gaza basınca aracım tekliyor. Evet yalnızca sağa dönerken ve gaza basınca. Düzlüğe çıkınca gaza basıyorum sorunsuz devam ediyorum, sola doğru virajda da sorunsuz bir şekilde gazlıyorum devam ediyorum. Birkaç ustaya bu durumu sordum ancak bana dedikleri şey "Tekleme ateşleme sıkıntısından olur direksiyonla alakası yok" vs vs.
Bu durumla alakalı yardımcı olacak birilileri var mı ?
iyi forumlar.
Avam ağıt yakar, ilgi sahibi dert edinir, bilgi sahibi çözüm üretir. -MY

Toyota Club Türkiye

Hangi ustaya sorsam olmaz öyle şey dediği sorun.
« : Aralık 27, 2020, 20:48:45 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Model Yılı: '19
  • Kilometre: 2500
  • Kan Grubu: ---
  • 1947 kere teşekkür etti
  • 2876 kere teşekkür edildi
Ynt: Hangi ustaya sorsam olmaz öyle şey dediği sorun.
« Yanıtla #1 : Aralık 27, 2020, 21:21:23 »
Benzinde mi lpg de mi oluyor sorun?
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-...) 0 km-...
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km
Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '16
  • Kilometre: 52000
  • 34 kere teşekkür etti
  • 156 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 27, 2020, 21:33:56 »
Araç  LPG li ise depo dolu iken de yapıyor mu?
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 27, 2020, 23:06:48 »
Benzinde mi lpg de mi oluyor sorun?

Lpg de oluyor. Benzinde denemedim.

Araç  LPG li ise depo dolu iken de yapıyor mu?

Lpg full dolu iken de aynı sorun mevcut.

Ayrıca direksiyon yağı eksiltme mevcut. Eksildiğinde yağ ekliyorum. İnternetten araştırdığım kadarı ile direksiyon hidrolik pompasında arıza olduğu durumlarda rölantiyi etkilermiş anca neden sadece sağa döndüğünde oluyor anlamış değilim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '13
  • Kilometre: 47500
  • 16 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 28, 2020, 13:27:21 »
Aynı sorunu vw Bora'da yaşamıştım. Sağa doğru olan virajlara girince, bazen tekliyor gibi oluyordu, hatta bir iki kere akü ışığı yaktı.  2-3  ay sonra düz yolda kalkışta yapmaya başladı. Sorun bobinlerdeymiş. Bobini  değişince sorun düzelmişti. 

Neden sağa doğru viraja girince yapıyor orasına pek anlam veremedim ben de... 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Model Yılı: '19
  • Kilometre: 2500
  • Kan Grubu: ---
  • 1947 kere teşekkür etti
  • 2876 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 28, 2020, 13:32:32 »
Aklıma gelen elektriksel bir temassızlık olabileceği. Benzin olsa pompanın ömrü azalacağından dönüşte yakıt akışı azabilir belki diye düşünüyorum. Ama lpgde böyle bir sorun olamaz sonuçta.
En güzeli benzinde de deneyin, eğer benzinde devam ederse sorun ateşlemeden yakıttandır diyebiliriz, öteki türlü sorun lpg sistemindendir.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-...) 0 km-...
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km
Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '20
  • Kan Grubu: AB+
  • 26 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 28, 2020, 14:39:00 »
Merhabalar. Hiç mekanik bilgim olmamasına rağmen belki bir faydası olur diye ve inşallah yanlışa sevk etmem diye umarak bir şeyler yazacağım. Sağa dönerken merkezkaç kuvvetinin etkisiyle sola doğru yuvasından çıkmaya çalışan bir parçanın temassızlık yapması nedeniyle olduğu izlenimi veriyor. Sorunun nasıl çözüldüğünü paylaşırsanız sevinirim.
Corolla Dream MDS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 28, 2020, 23:36:52 »
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Benim araçta arada değil düzenli olarak yapıyor. Direksiyonu sağa doğru belirli bi miktar döndürdükten sonra başlıyor tekleme. Yarın Konya’da iyi bir ustaya baktıracağım bir sonuca ulaşırsam buraya yazacağım.  Sağa dönüşte bir parçanın temassızlık yapması bana da olabilir gibi geliyor. Umarım ustaların bu konuda net bir fikri vardır, eğer yoksa deneme yanılma yöntemi ile sonuca ulaşmaya çalışacağız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 30, 2020, 19:06:20 »
Sorun Çözüldü. (direk çözüm için 6. maddeden başlayabilirsiniz)

Dün konya sanayisindeki toyota özel servislerinin ve ustalarının birçoğunu gezdim. Biri dedi bu bizlik değil elektrik arızası bir diğeri dedi 20 senedir toyota ustasıyım böyle garip şey görmedim vs vs.
1-) Formen servisindeki usta arıza beğenmiyor tavırlarından anladığım kadarıyla hem müşteriye yaklaşımı yanlış hem de arıza bulmakla uğraşmak istemiyor hazır iş olacak parçayı değiştir parayı al kafasındalar kesinlikte tekrar gitmem.
2-) Antalya da 7-8 ay önce aracımın buji yağlaması üzerine Öztürk toyotada üst kapak contası buji keçeleri bujiler buji kablosu değişimi yaptırmıştım ancak dün farkettik ki tekrar aynı arıza devam ediyor. Öztürk toyota servisini arayıp durumu söyledim "aradan neredeyse 1 sene geçmis " dediler felan ama benim şiddetti ısrarım üzerine "Gelin bakalım" dediler. Tabii kii bir defa düzgün yapmayan tekrar düzgün yapmaz diyerek konyada keçeleri tekrar değiştirdim.
Buji olayını hallettim ancak bu sağa dönerken tekleme olayı hala çözülmüş değildi. Usta aramaya devam...
3-) YS-M özel servis e gittim firma sahibi mevlüt bey ile aracı test ettik sonrasında bana " Ben bu arızayı yaparım ama araba 1-2 gün bende kalacak, fiyatı da 200 de tutabilir 2.000 de " dedi. Mevlüt beyin müşteriye yaklaşımı güzel olsa da deneneme yanılma tekniğiyle arabamın kurcalanmasını istemedim ve uzaklaştım.
4-) Favori toyota servisine gittim ustamız hiç arabaya bakmadan "Bizlik değil elektrikçiye gideceksin " dedi ve ayrıldım.
5-) Yardım Toyota Adem beyin yanına gittim Adem bey ile arbayı baya test ettik kendisi de arızanın garipliğinden dolayı şaşkın ve arızayı bulmak için çok istekliydi ancak birkaç yöntem denese de herhangi bir sorun bulamadı ve "Arabayı bana bırakman lazım arızayı deneyerek bulmamız lazım belki de bulamayabiliriz " dedi.  Adem beyin samimiyeti ve müşteriye yaklaşımını sevsem de bu tarz bir çözüm için arabamı asla bırakmam.
6-) Tavsiyeler üzerine acaba elektrikten mi diyerek Onur oto elektriğe gittim. Ustamız kaputu açıp tesisatı kontrol etti ve kabloları baya bi salladı vs. sonra bana "Araçta elektrik sorunu yok bu arabanın tesisatı sağlam bu arabanın sorunu distiribitöründe, benim elimde parça olsa dener gösterirdim ama yok sen mazak otoya git "dedi Artık çaresiz kalan ben kim nereye gönderirse gidiyordum.
7-) Mazak Oto (nissan servisi ama toyotaya da bakıyor) Gittim durumu anlattım. Ellerinde yan sanayi distiribütör varmış onu denedik benim distiribitörden daha kötü çalıştı. Sonra orijinal çıkma bir distiribitör buldular istersen al dediler fiyatı 1250 tl olduğu için almadım ve distiribitörün içini açmasını istedim.(Tabi bu işlemleri yanlarında çalışan genç kardeşlerimiz yapıyor ustamız ara ara geliyor.) Her neyse Benim distiribitörün kapağını açtık ki ne görelim distiribitörün içi baya yağlanmış ve keçesinden ya kaçırıyormuş. Ustamız balata spreyi ile iyice temizledi yağı sonra taktı aracı deneyelim diye. Aracı çalıştırır çalıştırmaz motor ışığı yaktı. Ustaya söyledim "bişey olmaz sen dene " dedi. Aracı denediğimde aracın sağa dönerken tekleme sorunu çözülmüştü ancak motor arızası gösteriyordu.  Distiribütör tekrar açıldı ve okuyucu sargı denilen küçük bi parça var onun bakırlarını parçalamış. (bu olay usta balata spreyi sıktıktan sonra oldu.) Bende ustaya durumu söyledim ve çıkmasını bulalım parasını vereyim değiştirelim dedim(artık sorunun çözülmesini istiyordum bıkmıştım. normal bir zaman olsa o parçanın parasını kabul etmezdim). Neyse usta da sağolsun hatasını kabullendi ve bana parçayı buldu. (150 tl) Asıl patron geldi (ömer bey-usta) distibitörü söktü ve adeta ameliyat yapar gibi bütün parçaları ayırdı arızalı olanı değiştirdi sonra eksik bi parça varmış tek kablolu olan bi parça onu da ekledi ve distiribitörü topladı. Taktık ve çalıştırdık Aracın sorunu çözülmüş oldu. İşin trajikomik tarafı Ömer ustaya Keçeleri sorduğumda "Bana keçeler arızalı olduğunu söylemediler, komple söküp tekrar toplayacağız dedi." diğer ustamız keçeleri ömer beye söylemediği için asıl sorun olan keçeler değişmeden takmış olduk. Aracı epey denedim sorun yoktu. Keçeler ellerinde de şuan yokmuş. Kaçak çok şiddetli değil bir süre sorun çıkarmaz dediler. Haftaya kadar binin haftaya keçeleri değiştirelim dediler. Sonuç olarakk sorunumuz Çözüldü.
İlk olarak Onur oto elektrikteki ustamıza sonra da Mazak oto ömer beye teşekkür ederim.
Mazak otoya toplamda 220 tl ödedim. Memnun kaldım(keçeler de değişirse tabi :) )

Aceleyle yazdım. Yazım hataları için ve konuyu uzattığım için kusura bakmayın. Servisler ve yaklaşımları hakkında genel bilgi vermek istedim.

İyi forumlar dilerim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '14
  • Kilometre: 60000
  • Kan Grubu: B+
  • 114 kere teşekkür etti
  • 329 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 30, 2020, 19:32:44 »
Geçmiş olsun.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Corolla&Yaris
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 56000
  • Kan Grubu: A+
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Aralık 30, 2020, 22:33:18 »
Geçmiş olsun. Sorunun çözümünü de paylaştığınız için teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '20
  • Kan Grubu: AB+
  • 26 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Aralık 31, 2020, 10:32:57 »
Geçmiş olsun:))
Corolla Dream MDS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 26250
  • 103 kere teşekkür etti
  • 785 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Aralık 31, 2020, 21:19:07 »
Geçmiş olsun,bilgilendirme yaptığınız için teşekkür ederiz.
Tokay Ceritoğlu

Etiketler: yeni corolla ae101 çözüldü