Gönderen Konu: O/D of  (Okunma sayısı 213 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
O/D of
« : Temmuz 23, 2020, 09:39:33 »
Arkadaşlar merhaba yaklaşık 1 yıldır 1999 v6 3.0 aracımı kullanıyorum. Nazar değmesin çok memnun ve mutluyum şimdiye kadar yağı ve suyu haricinde masraf yapmadım. Fakat araba soğukken sorun yok ama ısındıran sonra geri viteste ani geçiş yapıyor baktırdığımda şanzıman ve motor kulakları yupranmış değiştirem umarım o sorunda ortadan kalkar yada sorun budur. Bu geri vites sesine çare ararken bu o/d olayına bakayım dedim. O/d off olunca araç sanki daha rahatlıyor gibi geldi ve geri vitesteki o sert geçiş çok hafifledi. Ama intertente araştırdığımda off konumu sarı ışık yandığımda daha fazla yakıt tüketimi gibi şeyler okudum ama o konumda kullanım arabayı daha rahatlattığını gördüm. Aklımdaki soru acaba benim model araçta tersi olabilirmi? Yani sürekli off modunda kullanma ani durumlarda açıp kullanma gibi. Şimdi yakıtına bakıcam araçta LPG var. Full depo 200 km gidiyor. O/d yi hiç açmayıp birde onu denicem. Fikri olan yada tecrübesi olanlar yardımcı olabilirmi.?

Toyota Club Türkiye

O/D of
« : Temmuz 23, 2020, 09:39:33 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Model Yılı: '07
  • Kilometre: 135000
  • Kan Grubu: A+
  • 2226 kere teşekkür etti
  • 3308 kere teşekkür edildi
Ynt: O/D of
« Yanıtla #1 : Temmuz 23, 2020, 10:49:02 »
O/D nin geri vites e hicbir etkisi olamaz.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #2 : Temmuz 23, 2020, 12:55:40 »
Etkisi şu şekil. O/d açıkken araba sürekli gitmek ister gibi. N den R ye alınca gerilmiş ok gibi tak diye ses geliyor ve yük biniyor. O/D off ta işte bu gerilim olmuyor yada çok az bunu hissede biliyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 257 kere teşekkür etti
  • 1330 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 23, 2020, 13:08:53 »
Ahmet Bey'in dediği gibi o/d nin geri vitese etkisi olmaz ama yıpranmış motor şanzıman kulakları o/d açık iken oluşan vibrasyonu karşılamıyor absorbe edemiyor olabilir.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Etiketler: