Gönderen Konu: Araç yüksekliği  (Okunma sayısı 971 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 34DA7426
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '06
  • Kilometre: 103000
  • Kan Grubu: A+
  • 2 kere teşekkür etti
Araç yüksekliği
« : Temmuz 06, 2020, 12:36:37 »
Merhaba arkadaşlar,
Aracıma 4 kişi biniyor ve bagajda da yaklaşık 100 kilo koyduğumda ön taraf olması gerektiğinden çok yukarıya kalkıyor düz yolda rampa çıkar gibi oluyor çevrende gördüğüm araçlarda durum böyle değil zaten normalde düz yerde bile arabam çok yüksek duruyor ve çok çirkin duruyor bir ara soğuk pres düşündüm sonra sağlıklı olmayacağından vaz geçtim 3,5 yay düşündüm o da olmaz Ailece bindiğimizden dolayı sıkıntı olacak ancak  bu durumdan acayip rahatsız oluyorum sizce bu araçlarda bu durum normal mi yoksa benim araçta mı bir sorun var...  :(

Toyota Club Türkiye

Araç yüksekliği
« : Temmuz 06, 2020, 12:36:37 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2618 kere teşekkür etti
  • 2981 kere teşekkür edildi
Ynt: Araç yüksekliği
« Yanıtla #1 : Temmuz 06, 2020, 17:22:10 »
Soğuk pres diye tabir edilen uygulamaların güvenlik ve teknik açıdan hiç bir şekilde düşünülmemesi gerekir. Yay çeliği özellikleri araştırılabilir.
Kuvvetle muhtemel, aracın kullanım süre ve şekline de (ağırlık) bağlı olarak arka aks yayları performansını kaybetmiştir ve bu yüzden hem ölçüleri değişmiş, hem mukavemeti azalmıştır. Bu yayların yeni ve kaliteli ürünle değişmesi fayda sağlayabilir eğer başka bir problem yoksa. Ayrıca araçta ağırlık dağılımına da dikkat etmek gerekir. Aracın ağırlık merkezi mümkün mertebe 4 aksın ortasına olacak şekilde yük paylaşımı yapılmalıdır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 34DA7426
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Temmuz 07, 2020, 07:24:41 »
Bu yayların özelliğini kaybedip kaybetmediğini anlaşılmasının bir yolu var mı dır ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • 249 kere teşekkür etti
  • 1302 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 07, 2020, 10:04:53 »
Bu yayların özelliğini kaybedip kaybetmediğini anlaşılmasının bir yolu var mı dır ?
İyi bir ön düzen rot balans ustasına gidin o size gerekeni söyler,hakan Bey'in belirttiği gibi yaylar özelliğini kaybetmiş olabilir aynı zamanda amartisörlerine de baktırın zaman içerisinde taşıyıcı organlar fazla yükten vs özelliğini kaybediyor,tespit sonrası değişecek parçaları orjinal ürünler olarak alınız yetkili servisten veya form üyemiz tem oto ufuk sönmez beyden alabilirsiniz,
Tem oto iletişim;
[attach=1]
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 59 DP 590
  • Model Yılı: '02
  • Kilometre: 230000
  • Kan Grubu: ---
  • 156 kere teşekkür etti
  • 209 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 07, 2020, 21:56:46 »
Araç sanırım e120 corolla. Aynı durum bizim araçta da mevcut normal yüksekliği bile diğer e120lerden alçak duruyor. Bu konuyu bayağı araştırdım çok yüksek ihtimalle yayaların eskimesinden kaynaklanıyor bu durum.
Toyota Corolla 1.4 Terra Sedan 2002 4ZZ-FE
Canon eos 1100d-18-55dcIII-50mm 1.8II-Canon powershot a800-Canon Gadget Bag 300EG.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 34DA7426
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Temmuz 08, 2020, 06:59:55 »
Gerçi aracım daha 102000 km de yayların özelliğini kaybeder mi bilemedim  :(
En kısa sürede ustama gidip durumu anlatayım..

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 08, 2020, 07:09:37
Lastikle çamurluklar arasına 4 parmak giriyor  ::)

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 08, 2020, 12:27:06
Arkadaşlar şimdi ustadan geldim,
Araca baktı yük bindiğinde ön tarafın yukarıya kalkmasının normal olduğunu söyledi ama para harcamak istiyorsan amortisör ve yay alabilirsin dedi ama birşey değişmez ise ben sorumlu olmam dedi bende boşuna neden para vereyim dedim ancak hala içim rahat değil aracımı normalde boş olarak ölçtüğümde bütün tekerler ölçüleri 58 cm geliyor bana göre ön tekerlekler fabrika çıkışlı olarak 1 veya 2 cm daha alçak olur diye düşünüyorum bu arada işim makam şoförlüğü kullandığım bütün araçlarda ön düşük olmuştur.

Sonuç olarak usta kendisi ukalalık yapmak istemedim yapacak birşey yok böyle kullanmaya devam edeceğim...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2618 kere teşekkür etti
  • 2981 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 08, 2020, 19:49:06 »
Tüm akslarda (özellikle arka aks) alt bağlantı civatasının ortasından, araç düz zeminde iken yere olan mesafesini ölçüp, fabrika verileri ile kıyaslayabilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 34DA7426
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Temmuz 08, 2020, 21:01:52 »
Tüm akslarda (özellikle arka aks) alt bağlantı civatasının ortasından, araç düz zeminde iken yere olan mesafesini ölçüp, fabrika verileri ile kıyaslayabilirsiniz.

İnanın bu dediklerinizi hiçbir ustaya yaptıramıyorsunuz :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 249 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Temmuz 08, 2020, 23:49:59 »
İnanın bu dediklerinizi hiçbir ustaya yaptıramıyorsunuz :(
Ustaya gerek yok, Hakan bey'in bahsettiği ölçümü siz kendiniz bile yapabilirsiniz sanayide herhangi bir egzozcuya ön düzen ustasına gidip aracı kanala girdirip alttan ölçeceksiniz hepsi bu kadar,yeterki kanal olsun gerisi kolay aracın km'sinin 102000 de olduğuna aldanmayın eğer sizden önce araca çok yük vurulduysa arka amortisör ve helezonlar özelliğini kaybetmiş olabilir,boş durumda sıkıntı çıkarmaz ama yük gördüğü zaman arkalar fazla çöker.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 34DA7426
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Temmuz 10, 2020, 07:43:14 »
Ustaya gerek yok, Hakan bey'in bahsettiği ölçümü siz kendiniz bile yapabilirsiniz sanayide herhangi bir egzozcuya ön düzen ustasına gidip aracı kanala girdirip alttan ölçeceksiniz hepsi bu kadar,yeterki kanal olsun gerisi kolay aracın km'sinin 102000 de olduğuna aldanmayın eğer sizden önce araca çok yük vurulduysa arka amortisör ve helezonlar özelliğini kaybetmiş olabilir,boş durumda sıkıntı çıkarmaz ama yük gördüğü zaman arkalar fazla çöker.

Ümit bey araca çok fazla yüklü olarak kullanıldıysa normalde araç tam tersi bir miktar çökmez mi ?

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 10, 2020, 11:01:08
Birde sadece önleri 1-1,5 cm soğuk pres yaptırsam sorun çözülecek acaba bu kadar az ölçüde soğuk pres'de sorun olmaz diye düşünüyorum..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 249 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Temmuz 20, 2020, 23:43:14 »
Ümit bey araca çok fazla yüklü olarak kullanıldıysa normalde araç tam tersi bir miktar çökmez mi ?

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 10, 2020, 11:01:08
Birde sadece önleri 1-1,5 cm soğuk pres yaptırsam sorun çözülecek acaba bu kadar az ölçüde soğuk pres'de sorun olmaz diye düşünüyorum..
Araç çok fazla yüklü olarak kullanılırsa çökme olmayabilir boşken yüksekliği korur ama biraz yük vurunca yükü taşıyamaz çöker bundan bahsetmek istedim,mesela benim araçta boşken düzgün duruyor ama arkaya 3 kişi oturunca normalden biraz fazla çöküyor buda yaşından ve hala orjinal amartisör ve helezon olmasından kaynaklanıyor,soğuk pres işene kesinlikle karşı çıkıyorum aracın orijinal değerlerini bozmak güvenlik ve konforu kötü yönde etkiler.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 34DA7426
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Temmuz 23, 2020, 11:22:27 »
Araç çok fazla yüklü olarak kullanılırsa çökme olmayabilir boşken yüksekliği korur ama biraz yük vurunca yükü taşıyamaz çöker bundan bahsetmek istedim,mesela benim araçta boşken düzgün duruyor ama arkaya 3 kişi oturunca normalden biraz fazla çöküyor buda yaşından ve hala orjinal amartisör ve helezon olmasından kaynaklanıyor,soğuk pres işene kesinlikle karşı çıkıyorum aracın orijinal değerlerini bozmak güvenlik ve konforu kötü yönde etkiler.

Ümit bey,
Evet haklısınız iki ustaya da gösterdim sorun yok dedi yaşından dolayı yay ve amortisör özelliğini bir miktar kaybetmiş olabilir bende hiç bir yeri ile oynamadan kullanmaya devam edeceğim...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 22090
  • Kan Grubu: 0+
  • 91 kere teşekkür etti
  • 766 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Temmuz 23, 2020, 17:10:13 »
Doğru olan da budur,eğer virajlarda savurma ,dengesizlik yapmıyorsa bir müddet daha bu şekilde dikkatlice kullanıp daha sonra bütçe elverdiğinde eğer aracı daha uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız 4 takım helezon ve amortisör alıp değiştirme yoluna gidersiniz.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 34DA7426
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Temmuz 24, 2020, 08:07:26 »
Doğru olan da budur,eğer virajlarda savurma ,dengesizlik yapmıyorsa bir müddet daha bu şekilde dikkatlice kullanıp daha sonra bütçe elverdiğinde eğer aracı daha uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız 4 takım helezon ve amortisör alıp değiştirme yoluna gidersiniz.
Tokay bey eğer  beni yarı yolda bırakmazsa uzun süre kullanmayı düşünüyorum o masrafa 14 yaşındaki bir araca değer mi değmez mi zaman gösterecek yoksa satmak mı ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 22090
  • Kan Grubu: 0+
  • 91 kere teşekkür etti
  • 766 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Temmuz 24, 2020, 10:47:24 »
Orijinal olarak yedek parça ve onarım giderleri ne kadar tutuyor onun hesabının bilinmesi gerekir,bu gün 0 km araç almak için talepte bulunulduğunda ekim ayına gün verilmeye başlandı,fiyatlar tabir caizse uçmuş durumda,ikinci el araç alınsa bile mutlaka masraf çıkacaktır ve fiyatları mantık dışı haldedir,bu durumda eldeki aracı korumak daha kolay ve uygun çözüm olacaktır diye değerlendiriyorum.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 34DA7426
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Temmuz 25, 2020, 06:28:03 »
Orijinal olarak yedek parça ve onarım giderleri ne kadar tutuyor onun hesabının bilinmesi gerekir,bu gün 0 km araç almak için talepte bulunulduğunda ekim ayına gün verilmeye başlandı,fiyatlar tabir caizse uçmuş durumda,ikinci el araç alınsa bile mutlaka masraf çıkacaktır ve fiyatları mantık dışı haldedir,bu durumda eldeki aracı korumak daha kolay ve uygun çözüm olacaktır diye değerlendiriyorum.

Kesinlikle katılıyorum o araç fiyatları inanılmaz uçmuş ve de asla hak etmiyorlar..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 249 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Temmuz 26, 2020, 21:55:08 »
Tokay bey eğer  beni yarı yolda bırakmazsa uzun süre kullanmayı düşünüyorum o masrafa 14 yaşındaki bir araca değer mi değmez mi zaman gösterecek yoksa satmak mı ?
Eğer aracınız kasa olarak temiz ve motoru sağlıklıysa kesinlikle yolda bırakmaz ve o kasanın konforunu çoğu araçta bulamazsınız rampada sıkıştığınız yerde bir düşük vitese çekip yüklemeniz yeterli heleki yüksek devirde o motorun içinden sanki başka bir motor çıkıyor ortalığı yakarcasına gidiyor tabi bu arada yakıtıda somuruyor :rofl:
Süspansiyon sistemi yenilendikten sonra aracı kullanmak daha bir zevkli olur araç sıfır gibi pıtır pıtır olur,yol tutuş,fren hakimiyeti vs çok şahane hâl alır.
TOYOTA CORONA 3S FE

Etiketler: