Gönderen Konu: Auris direksiyon ve fren sertleşmesi  (Okunma sayısı 1554 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
Auris direksiyon ve fren sertleşmesi
« : Haziran 04, 2020, 01:29:34 »
Merhaba. Arkadaşlar 2008 auris model aracımda daha önce çok seyrek yaşadığım için üstünde durmadığım bir sorunum var. Bu sorun son zamanlarda zor durumda bırakmaya başladı beni. Kontak çevirdikten sonra araba çalışmıyor. Direksiyon dönmüyor ve fren sertleşmiş oluyor. Kontak çevirince  göstergeler falan aktif hale geliyor ama!   Arabayı boşa alıp yerinden hareket ettirmem gerekiyor. Araba boşta ve hareket halinde iken de ne fren ne direksiyon tepki veriyor. Daha sonra durup deneyince çalışıyor. Araba elektriği ya da marş kömürü gibi bir şey dediler ? Yardımcı olursanız sevinirim.

Toyota Club Türkiye

Auris direksiyon ve fren sertleşmesi
« : Haziran 04, 2020, 01:29:34 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 21450
  • Kan Grubu: 0+
  • 66 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
Ynt: Auris direksiyon ve fren sertleşmesi
« Yanıtla #1 : Haziran 04, 2020, 16:50:18 »
Akümülatör görevini yapıyor ve marş almıyor ise marş motoruna baktırın,büyük ihtimalle kömürleri bitmiştir,açılınca bendix dişlisini de kontrol ettirin,yeni tip arabalarda araba çalışmayınca ne direksiyon döner,ne fren tutar,bu nedenle araba çalışınca başka sebep yoksa bunlar normale döner,iyi bir elektrikçi sorununuzu çözecektir.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 05, 2020, 01:03:02 »
@Tokay  Ceritoğlu (40552)  cevap için teşekkürler . Elektrikçiye sorunu anlattım ve marş kömürü dedi. Gereken parçayı söktü ama kömürlerde bir sıkıntı çıkmadı. O parçadaki birkaç plakaya zımpara falan attı . Sorun çözüldü dedi ama ben yaptığı işlemin bir işe yaramayacağını düşünüyorum :)) bakalım umarım işe yarar :) tekrar sorun yaratırsa kontak anahtarı ile ilgili baktıracağım. Çünkü kömürlerde bir sınıntı yok :) ilk arabam kazıklana kazıklana öğrenecez mecbur:))

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 200 kere teşekkür etti
  • 1119 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 05, 2020, 08:42:25 »
Merhaba. Arkadaşlar 2008 auris model aracımda daha önce çok seyrek yaşadığım için üstünde durmadığım bir sorunum var. Bu sorun son zamanlarda zor durumda bırakmaya başladı beni. Kontak çevirdikten sonra araba çalışmıyor. Direksiyon dönmüyor ve fren sertleşmiş oluyor. Kontak çevirince  göstergeler falan aktif hale geliyor ama!   Arabayı boşa alıp yerinden hareket ettirmem gerekiyor. Araba boşta ve hareket halinde iken de ne fren ne direksiyon tepki veriyor. Daha sonra durup deneyince çalışıyor. Araba elektriği ya da marş kömürü gibi bir şey dediler ? Yardımcı olursanız sevinirim.
Araç marş basıp volant ve krank milini yeterli hız ile
 çeviriyorsa marş motorunda sorun olmaz eğer bunlar normal işliyorsa ateşleme ve enjeksiyon sistemine bakılmalı,ama yorumunuzun son paragrafından marş dişlisinde yada gergi yayında sorun olduğu kanısına vardım çünkü o dişlinin ağzında çapaklanma vs oluşursa veya gergi yayı özelliğini yitirmişse volant arasına girmez boşa döner aracı az hareket ettirince yerini bulur ustanızda sanırım o dişliyi temizlemiş,eğer durum tekrar nüksederse aracı hareket ettirmeden 1. Vitese veya anaryaya takın ayağınız debriyaj da çalıştırın sıkıntı çıkarmaz,aracı stop ederkende önce vitese takın el freni çekik vaziyette stop edin daha iyi dengede kalır.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR

Etiketler: auris direksiyon fren