Gönderen Konu: Vites Geçişi Sorunu  (Okunma sayısı 296 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür etti
Vites Geçişi Sorunu
« : Mayıs 08, 2020, 23:04:44 »
Merhaba,
    Toyota Yaris 2007 model, manuel aracımı alalı 10 gün oldu. Aracımda 2.vitese geçişte hafif bir sürtme hissediyorum. Bu sürtme sesi sadece 2.vitese geçişte oluyor. Özel servisteki ustaya gösterdim ama o usta, sorun olmadığını belirtti. Tabi bu cevap beni tatmin etmedi.  2.vitese geçiyor ama vites kolunda hafif sürtme sesi duyuyorum. Bu durumda ne yapabilirim. Sorunun kaynağı ne olabilir.
   Bu arada baskı balata değişeli 1 hafta oldu.

Toyota Club Türkiye

Vites Geçişi Sorunu
« : Mayıs 08, 2020, 23:04:44 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Efsaneler ölmez şekil değiştirir...
  • Araç: Yaris
  • Model Yılı: '07
  • Kilometre: 140000
  • Kan Grubu: B+
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: Vites Geçişi Sorunu
« Yanıtla #1 : Mayıs 09, 2020, 19:06:09 »
Merhaba öncelikle şanzıman yağ seviyesini kontrol ettir belki tapadan yada aks keçelerinden ufak yağ kaçakları vardır eğer bu saydıklarımda sorun yoksa hidrolik debriyaj yağ seviyesini kontrol ettir belki orda yağ kaçağı vardır kaçak varsa hava yapar debriyaj geç ayırır diğer bir ihtimalde debriyaja tam alışamamış olabilirsin hidrolik debriyaj zaman zaman geç ayırma yapabiliyor ama sen ayırdı sanıp vites attığında cartlama diye tabir ettiğimiz hadise gerçekleşiyor bence debriyaja basar basmaz ani vites atma en azından 1 saniye gecikmeli atarak kullanmayı dene bakalım yine sürtme yapacakmı
1998 COROLLA 1.6 XEİ SPECİAL A.C GÜMÜŞ GRİ 114hp
2000 YARİS LUNA 1.3 VVT-İ AC LACİVERT
1998 AVENSİS 2.0 SOL GÜMÜŞ GRİ
2007 YARİS 1.3 SOL SPECİAL GÜMÜŞ GRİ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 184 kere teşekkür etti
  • 1079 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 09, 2020, 19:35:15 »
Merhaba,
    Toyota Yaris 2007 model, manuel aracımı alalı 10 gün oldu. Aracımda 2.vitese geçişte hafif bir sürtme hissediyorum. Bu sürtme sesi sadece 2.vitese geçişte oluyor. Özel servisteki ustaya gösterdim ama o usta, sorun olmadığını belirtti. Tabi bu cevap beni tatmin etmedi.  2.vitese geçiyor ama vites kolunda hafif sürtme sesi duyuyorum. Bu durumda ne yapabilirim. Sorunun kaynağı ne olabilir.
Usta araçta sorun yok dediyse fazla uğraşıp başınıza olmayan arızayı çıkartmayın derim,sorun olsa usta affetmez parayı kazanmak için sökerdi zaten,siz vitesin yerini tam bulduramıyor olabilirsiniz.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Mayıs 10, 2020, 22:38:14 »
Uğur ve Ümit hocam ilgilendiğiniz için teşekkür ediyorum. Bir hafta önceki baskı balata değişiminde şanzıman yağı değişti ve debriyaj sertliği sorunu düzeldi .Ayrıca kitaplıktaki bilgilere göre araçta debriyaj hidroliği değişim vakti gelmiş bunu biliyorum; ama bu durumun vitese geçiş sorununa sebebiyet vereceğini bilmiyordum. Bu hususu ustama soracağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2008 4d4 elegance
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '08
  • Kilometre: 140
  • 86 kere teşekkür etti
  • 26 kere teşekkür edildi
Yeni Değişim
« Yanıtla #4 : Mayıs 10, 2020, 23:01:00 »
Semih bey,
Yeni değişen debriyajda tıkırtı, zırıltı vb. olmaması gerekirdi bence.
Umarım değişim orjinal parça ile sağlanmıştır.
Kazasız sürüşler dilerim.
Sen seni bil,sen seni...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Mayıs 10, 2020, 23:24:42 »
Oguz Bey merhaba, Aracın debriyajında sıkıntı yok en azından ben öyle biliyorum.İkinci vitese atışta hafif bir zorlanma hissediyorum az da olsa rahatsız eden bir sürtme var. Baskı balata değişiminde Aisin marka set kulllanıldı umarım dediğiniz gibi yan sanayi parça buna sebebiyet vermiyordur. Çünkü bu değişim 1.350 TL bir masraf çıkardı. Toyota yetkili servisi 3000 TL gibi bir fiyat vermişti bu değişim için.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '10
  • Kilometre: 134500
  • 96 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 11, 2020, 12:05:29 »
Merhaba,

Toyotacı abilerime kardeşlerime soruyorum..
Mmt şanzımanların bazılarında görülen 2. veya 3. vites senkromeçleri arızası olabilir mi? Vites geçişlerinde senkromeç sesi duyuluyor bazen. Benim 2010 model 1.33 yarisimde var mesela 150.000 km den beri duyuluyor. Son baskı bakata değişiminde senkromeci de değiştirdik ama yine de devam ediyot

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Mayıs 11, 2020, 14:43:03 »
Bügün Toyota yetkili servisine gittim. Test sürüşü yaptılar 2. ve 3. vites senkromecinde sorun olabileceğini belirttiler .  Debriyaj  hidroliğine baktılar , havasını aldılar , yine test şürüşü yaptılar ama sorun devam ediyordu. Lakin bu senkromeç arızasının şimdilik sorun teşkil etmediğini belirttiler .  Ne yapacağımı bilemedim şimdi, resmen araçtan soğudum . Ama bu şekilde sorunu halletmeden satmak da istemiyorum. Senkromeç dediğimiz parça çok masraf cıkartır mı sayın Üstadlar ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '10
  • Kilometre: 134500
  • 96 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mayıs 12, 2020, 00:12:28 »
Çok takılma benim arabada 140-150 bin km arasındayken başladı. Servisten 200₺ senkromeci alıp baskı balata değiliminde onu da değiştirdik ama ses aynı. Km 201.500 oldu ses dışında bi sıkıntısı yok..

Etiketler: toyota yaris