Gönderen Konu: Toyota Yaris Depriyaj sertleşmesi  (Okunma sayısı 218 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür etti
Toyota Yaris Depriyaj sertleşmesi
« : Nisan 30, 2020, 23:22:03 »
Merhabalar, Toyota Yaris 1.3 manuel 2007 model aracım ile aranıza katılmış bulunmaktayım. Aracı alırken önemsemediğim depriyajın sertliği, debriyajın üstten kavraması ve vitesin zor geçme sorunu (özellikle 2.viteste) için aracı gösterdiğim Ankara Toyota yetkili servisi :  Debriyajın baskı-balatası ve debriyaj rulmanının bu soruna neden olduğuna ilişkin tespiti üzerine,  özel serviste Aisin marka baskı balata değişimi ve bilya yapıldı. Bu değişim neticesinde üstten kavrama sorunu çözüldü ama ne yazık ki debriyaj sertliği sorunu devam ediyor. Usta ise, bu sertliğin normal olduğunu belirtti. Ben ikna olmadım ustanın bu söylediğine, bu araçta debriyaj pedalının  bu kadar sert olmaması gerektiğini düşünüyorum. Değerli forumdaşlar sizce bu normal midir?

Toyota Club Türkiye

Toyota Yaris Depriyaj sertleşmesi
« : Nisan 30, 2020, 23:22:03 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 184 kere teşekkür etti
  • 1079 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota Yaris Depriyaj sertleşmesi
« Yanıtla #1 : Mayıs 01, 2020, 01:06:50 »
Debriyaj merkezleri ve hidroliği kontrol edildimi?
Bu işlem yapıldığında araç kaç km'de idi ve kaç model?
Sertlikte kastınız hangi derecede buradan bilemeyiz en doğru teşhis başka bir araçta (sizinkiyle aynı) deneme yapmanız daha sağlıklı fikir verir.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Mayıs 01, 2020, 23:07:00 »
İlgilendiğiniz için teşekkür ediyorum . Araç 2007 model. Aracın sadece şanzıman yağı değişti . 87.000 km'de araç. Debriyaj hidroliği değişmedi. Bunu ilk defa sizden duydum . Toyota yetkili servisi de bu konuya hiç girmedi. Aslında aynı model bir araç bulsam deneyecem ama çevremde kimsede bu araç yok ne yazıkki.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 184 kere teşekkür etti
  • 1079 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 02, 2020, 00:05:06 »
İlgilendiğiniz için teşekkür ediyorum . Araç 2007 model. Aracın sadece şanzıman yağı değişti . 87.000 km'de araç. Debriyaj hidroliği değişmedi. Bunu ilk defa sizden duydum . Toyota yetkili servisi de bu konuya hiç girmedi. Aslında aynı model bir araç bulsam deneyecem ama çevremde kimsede bu araç yok ne yazıkki.
Bütün sıvıların bir ömrü vardır hidrolik sıvısı basınç altında çalıştığı için belirli periyotlarla (kullanılan hidrolik cinsine göre değişir) değişmesi lazım özelliğini kaybeden sıvı çalıştığı yerdeki contaların oringlerin parçalanmasına sebebiyet verir ve sistemin tıkanmasına görevini tam anlamıyla yapamamsına neden olur,aracınızın kitapçığında yazması lazım bu konuyla ilgili formda bir çok yazışma mevcut araştırmanızı okumanızı tavsiye ederim,zaten eskiyen hidrolik sistemdeki kauçuk ve plastik malzemeyi çürüttüğü için kendi rengide siyahlaşır oradanda anlayabilirsiniz.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR

Etiketler: toyota yaris