Gönderen Konu: Auris Check Engine ve Check VSC Hatası  (Okunma sayısı 296 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '11
  • Kilometre: 189000
  • Kan Grubu: B+
  • 2 kere teşekkür etti
Auris Check Engine ve Check VSC Hatası
« : Nisan 29, 2020, 21:31:33 »
Merhaba;

Aracım 1.4 D4-D 2011 model 193000 km'de..yaklaşık 1.5 ay önce aniden check engine ve check vsc ışıkları yandı..Hemen toyota gürses'e aracı götürdüğümde motor beyninde oksitlenme olduğu ve 2 piminde kırıldığı bilgisini verdiler. Tabi tamiri olmadığını ve parçanın yurtdışından sipariş ile getirtilebileceğini söylediler. Fiyat olarak oldukça yüksek bir teklif verdikleri şçin malesef yaptıramadım.Dolapdere civarında beyinci bir ustaya götürdüm aracı 1 gün içerisinde tamir ettiler. Ancak 2 gün önce yine aynı hatalar oldu ve soketlere baktığımızda yine oldukça su birikmiş ve oksitlenmiş olduğunu gördük. Bir fikri olan var mı acaba neden bu kadar fazla oksitlenme yapar..bundan sonra ki aşamada da sizce tamir mi yaptırmalıyım yoksa çıkma beyin bulup değiştirmelimiyim?

Toyota Club Türkiye

Auris Check Engine ve Check VSC Hatası
« : Nisan 29, 2020, 21:31:33 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 184 kere teşekkür etti
  • 1079 kere teşekkür edildi
Ynt: Auris Check Engine ve Check VSC Hatası
« Yanıtla #1 : Nisan 29, 2020, 22:55:47 »
Beyin (ECU ) tamiri pek sonuç vermez eğer imkanınız varsa yenisini almanızı tavsiye ederim,imkanlar el vermiyorsa çıkma bakmak gerekir tabi herşeyden önce soketlerin neden oksit yaptığına bakılmalı ilk önce oksitlenme sorunu giderilmeli yoksa yeni beyin takılsa bile aynı hatayı yapma ihtimali yüksektir,
Diğer bir yolda parça numarasını bulabilirseniz yurt dışı sitelerinde servis fiyatından çok aşağıya temin edebilirsiniz.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '18
  • Kilometre: 10380
  • 42 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 29, 2020, 23:31:48 »
Merhaba;

Aracım 1.4 D4-D 2011 model 193000 km'de..yaklaşık 1.5 ay önce aniden check engine ve check vsc ışıkları yandı..Hemen toyota gürses'e aracı götürdüğümde motor beyninde oksitlenme olduğu ve 2 piminde kırıldığı bilgisini verdiler. Tabi tamiri olmadığını ve parçanın yurtdışından sipariş ile getirtilebileceğini söylediler. Fiyat olarak oldukça yüksek bir teklif verdikleri şçin malesef yaptıramadım.Dolapdere civarında beyinci bir ustaya götürdüm aracı 1 gün içerisinde tamir ettiler. Ancak 2 gün önce yine aynı hatalar oldu ve soketlere baktığımızda yine oldukça su birikmiş ve oksitlenmiş olduğunu gördük. Bir fikri olan var mı acaba neden bu kadar fazla oksitlenme yapar..bundan sonra ki aşamada da sizce tamir mi yaptırmalıyım yoksa çıkma beyin bulup değiştirmelimiyim?
soketlerde veya kabloların içinde su olma ihtimali var mı? Beyni değiştirirseniz eğer bunları kontrol etmeden montajını yaptırmayın önce oksitlenme nedenini bulmak gerekir benimde aklıma kablolarda su olma ihtimali geldi, kablodaki su sokete gelir sokettende beyne girer ve oksitlenmeye neden olabilir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Nisan 29, 2020, 23:37:38 »
cevaplar için öncelikle teşekkür ederim...parça numarasını almam zor olabilir sanırım..bilirsiniz sanırım çok dar bir alanda ancak sökmem gerekir, onu da nasıl yapabilirim bilmiyorum. kablolardan su alma ihtimali olabilir mi bilmiyorum ama arabanın tahliye kanalları tıkalı olma ihtimalide aklımda..

Peki Ümit Bey parça numarası bulduğumuz takdirde yurtdışı yönlendirebileceğiniz site var mı acaba? tabii önce sızıntı nereden geliyo onu tespit etmek gerek sanırım..

Birde aracı bu şekilde kullanmamda bir sıkıntı yaratır mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • 184 kere teşekkür etti
  • 1079 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Nisan 30, 2020, 04:20:27 »
cevaplar için öncelikle teşekkür ederim...parça numarasını almam zor olabilir sanırım..bilirsiniz sanırım çok dar bir alanda ancak sökmem gerekir, onu da nasıl yapabilirim bilmiyorum. kablolardan su alma ihtimali olabilir mi bilmiyorum ama arabanın tahliye kanalları tıkalı olma ihtimalide aklımda..

Peki Ümit Bey parça numarası bulduğumuz takdirde yurtdışı yönlendirebileceğiniz site var mı acaba? tabii önce sızıntı nereden geliyo onu tespit etmek gerek sanırım..

Birde aracı bu şekilde kullanmamda bir sıkıntı yaratır mı?
Parça numarası bulabilirseniz (eğer yetkilide tanıdık varsa alabilirsiniz) eBay gibi sitelerden parça numarası ile aratırsanız çıkar,ama biraz meşakkatli iştir gelmesi uzun sürebilir size tavsiyem ilk önce arıza kodlarına bakıp form üyemiz @Ufuk Sönmez (16363) bey ve form moderatörümüz @Ahmet Güve (8047) bey ile iletişime geçmenizi öneririm ikiside Toyota konusunda uzman kişilerdir,bilgi olarak bulabileceğiniz ustaların en iyisidir bazı durumlarda arızalı gözüken yer yanlış tahmin olabiliyor aslında yanındaki başka parça arızalı olup diğerini etkiliyebiliyor onun için aracın ilk önce arıza koduna bakıp bilgisayarda detaylı inceleme yapılması lazım,
O şekilde kullanmanızı tavsiye etmem başka arızalara yol açabilir,sonuçta Beyin aracı yönetiyor trafikte istenmeyen sorunlar çıkarabilir bir an önce yaptırmanız iyi olur.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Nisan 30, 2020, 16:32:44 »
Teşekkür ederim .Pazartesi günü kısmetse ustaya götürüp sorunu halledicez. Beyin soketi resmen su dolmuş ve 3 pim kırık. Gerekirse çıkma parça ile değişim yapıcaz tabii bu suyu nereden alıyo önce onu tespit edersek

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Mayıs 07, 2020, 00:39:03 »
Tekrardan merhaba; auris aracıma pazartesi günü çıkma bir beyin bulduk ve salı günü zeytinburnunda bulunan bir servise değişimi gerçekleştirdim. sorunun önceden motor yıkanmasından kaynaklı olduğu ve kablolarda kalan suyun buharlaşmasından dolayı beyine oksit yaptığı söylendi..gerekli işlemlerin ardından sorunum çözüldü ve umarım bir daha aynı sıkıntıyı yaşamam. şimdi elimde 1 adet 3 pimi kopmuş motor beyni var.acaba bu motor beynine uygun konnektör bulabileceğim yer varmıdır?