Gönderen Konu: kasislerde gelen garç gurç sesi  (Okunma sayısı 1554 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 57500
  • Model Yılı: '17
  • 3 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
kasislerde gelen garç gurç sesi
« : Mart 19, 2020, 13:24:23 »
2017 advance aracımda son zamanlarda rahatsız olduğum bir salınım sesi var.Bozuk yollardan geçerken özelliklede ayağım frende ise resmen garç gurç şeklinde bir ses duyuyorum. Balatalarım bitmek üzere.Acaba bu sebepten veya fren kaliperlerinden yapar mı?Başına gelen var mı?Sesimi duyan var mı?

Toyota Club Türkiye

kasislerde gelen garç gurç sesi
« : Mart 19, 2020, 13:24:23 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
Ynt: kasislerde gelen garç gurç sesi
« Yanıtla #1 : Mart 19, 2020, 14:04:33 »
Büyük ihtimalle bu kadar az km de öyledir,ancak kanala alıp,üstten arabayı sallayıp çıkan sesleri dinlemek ve ek sesler varsa duymakta faydalı olur,bir de şu var, 17.000 km de balatalar nasıl erken bitebilir?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 19, 2020, 14:08:06 »
İlk olarak kasisten geçerken ayağınızın frende olması aracın yürüyen aksamına yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biri, bu alışkanlığınızı kasise gelmeden önce yavaşlama ve kasisten aracın kendi akışı ile geçme şeklinde değiştirmenizi tavsiye ederim,

Bu sürüş alışkanlığınızı göz önünde bulundurduğumda ilk aklıma gelen viraj demir lastikleri, muhtemelen olması gerekenden önce ömürlerini tamamlamış olmalılar, dilerseniz öncelikle sökerek iç ve dış kısmına vazelin sürerek yeniden montajını yapın ve sesi kontrol edin, şayet kesilir ise bir süre sonra yineleyecektir, mümkün zamanda da değiştirirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 19, 2020, 20:52:25 »
2017 advance aracımda son zamanlarda rahatsız olduğum bir salınım sesi var.Bozuk yollardan geçerken özelliklede ayağım frende ise resmen garç gurç şeklinde bir ses duyuyorum. Balatalarım bitmek üzere.Acaba bu sebepten veya fren kaliperlerinden yapar mı?Başına gelen var mı?Sesimi duyan var mı?
ebnzeri sorun bende de var, viraj demiri lastiklerini değiştireceğim ben de aynı şekilde. Sonrasında tekrar deneyeceğim bakalım
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 196 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Mart 19, 2020, 23:16:05 »
Açıkçası arabayla tümsek,kasis geçme ve çukura düşmeden yola devam etmek için bir hayli sabırlı olmak gerekiyor,yoksa erken kilometrelerde masraf çıkıyor,Ufuk Sönmez beyin önerileri doğrultusunda tümsek geçilmeli,çünkü frenle geçildiğinde tüm yük amortisörlere ve ön takıma biniyor ve aşırı yıpranmalara sebep oluyor,merak ettiğim konu şudur; Turan Demiralay beyin aracı profilde 17.000 km Sefa Kahraman beyin aracı 5.000 km de görünüyor, sahi viraj demir lastikleri ve ön takımdan diğer parçalar bu kadar km lerde yıpranıyor mu?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 19, 2020, 23:42:12 »
Açıkçası arabayla tümsek,kasis geçme ve çukura düşmeden yola devam etmek için bir hayli sabırlı olmak gerekiyor,yoksa erken kilometrelerde masraf çıkıyor,Ufuk Sönmez beyin önerileri doğrultusunda tümsek geçilmeli,çünkü frenle geçildiğinde tüm yük amortisörlere ve ön takıma biniyor ve aşırı yıpranmalara sebep oluyor,merak ettiğim konu şudur; Turan Demiralay beyin aracı profilde 17.000 km Sefa Kahraman beyin aracı 5.000 km de görünüyor, sahi viraj demir lastikleri ve ön takımdan diğer parçalar bu kadar km lerde yıpranıyor mu?
Tokay abi selamlar, yanlış yazmışım 70.000KM de şu an bebeğim
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 20, 2020, 09:50:01 »
Bende de var. 30.000 km de başladı. Servis bunun kronik olduğunu , vazelinle biraz azalacağını , değişmek gerektiğini ama kısa sürede gene olacağını söyledi. Ben de vazgeçtim öyle kullanıyorum. Şu an 70.000 falan.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 20, 2020, 10:58:59 »
Toyota markasının neredeyse tüm modellerinin tek kronik sorunu olan bu gacırdama, viraj demir lastiklerinden gelmektedir.

Alt travesin üzerinde konumlandırıldığından ulaşılması baya meşakkatlidir ve söküldüğünde yenisi ile değiştirilmelidir.

Traves söküldüğü için direksiyon kutusu da hareket ettiğinden rot ayarlarınızın da yeniden yapılması gerekmektedir.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 70
  • 20 kere teşekkür etti
  • 26 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mart 21, 2020, 00:20:52 »
Viraj demir lastiklerini değişince sorun çözülüyor. @Ufuk Sönmez (16363) abi sağolsun bizimde değişim yapıldı ama ben yine tekrarlayacağını düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 57500
  • Model Yılı: '17
  • 3 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mart 23, 2020, 00:31:02 »
Arkadaşlar öncelikle hepinize teşekkür ederim E120,E140 ve şu an E160 kasa kullanıyorum.Aracım şu an 30 binde .E120 kasa aracımda da buna benzer bir ses vardı.Yetkili servis araç soğukken yapar dedi.Yağlama vazelin denedik olmadı.E140 kasa (profildeki aracım) bu ses yoktu.E160 kasada ne yazık ki var.Ben bu kasaların kalitesinden şüpheliyim.Vites topuzu soyulmaya başladı.Garanti devam ederken değişmeye çalışacağım.Tabii corona belası müsade ederse.Herkese sağlıklı günler dilerim.EVDE KAL TÜRKİYEM ...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 196 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Mart 23, 2020, 12:52:48 »
Garç gurç sesi için ilk yorumumu yazarken,bu kadar erken km de bu seslerin viraj demirlerinden gelebileceğini çok uzak bir ihtimal olarak düşünmüştüm,gerçekten E 160 kasa eski toyota kalitesinde değil,dayanıksız ve anlaşıldığına göre tüm malzeme kalitesi düşük,direksiyonda soyulur vites topuzu da.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A-
  • 44 kere teşekkür etti
  • 45 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mart 24, 2020, 14:13:25 »
Olur ya niye markaya modele giydiriyorsunuz ki hemen. Yürüyen aksamından ses gelme ihtimali ilk arıza ihtimali olan yerler.çukura düşmüşünüzdür, kasise vurmuşunuzdur ne bileyim yollarımız çok kötü. Acımasız olmayın bu kadar. Ayrıca direksiyon milinin burçlarını sıvı gresle yağlıyorlar. Bi deneyin belki ses gider
94' reno broadway :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 96000
  • 56 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mart 24, 2020, 14:32:39 »
İlk olarak kasisten geçerken ayağınızın frende olması aracın yürüyen aksamına yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biri, bu alışkanlığınızı kasise gelmeden önce yavaşlama ve kasisten aracın kendi akışı ile geçme şeklinde değiştirmenizi tavsiye ederim,

Bu sürüş alışkanlığınızı göz önünde bulundurduğumda ilk aklıma gelen viraj demir lastikleri, muhtemelen olması gerekenden önce ömürlerini tamamlamış olmalılar, dilerseniz öncelikle sökerek iç ve dış kısmına vazelin sürerek yeniden montajını yapın ve sesi kontrol edin, şayet kesilir ise bir süre sonra yineleyecektir, mümkün zamanda da değiştirirsiniz.

Aynen dediğiniz gibi ufuk bey garç gurç sesleri benim corolladada geliyordu servise gittim yok araba soğukken gelebilir dediler sonra bidaha gittim ses artınca bu sefer lifte kaldırıp yağladılar biryerleri ama aks başlarımı dediğiniz viraj demir lastiklerimi bilmiyorum ses kesildi şuan.Kasisten geçerken önceden bende frene basardım ama artık kasise gelmeden frene basıp aracın kendi akışı ile gitmesini sağlıyorum verdiğiniz faydalı  bilgiler için teşekkür ederiz
''Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez;
Toplu vurdukca yürekler, onu top bile sindiremez''.
(Mehmet Akif ERSOY)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mart 24, 2020, 16:23:53 »
Garç gurç sesi için ilk yorumumu yazarken,bu kadar erken km de bu seslerin viraj demirlerinden gelebileceğini çok uzak bir ihtimal olarak düşünmüştüm,gerçekten E 160 kasa eski toyota kalitesinde değil,dayanıksız ve anlaşıldığına göre tüm malzeme kalitesi düşük,direksiyonda soyulur vites topuzu da.

Bunu bir çok marka model araçta yapıyor tek toyota kaliteyi düşürmüş diyip yanlış yorumlara gerek yok.