Gönderen Konu: Lpg nin erken devreye girmesi  (Okunma sayısı 1559 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '19
  • 16 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Lpg nin erken devreye girmesi
« : Mart 09, 2020, 14:10:11 »
Arkadaşlar merhaba; Aracım 2019 model Corolla Mds şanzıman. Üzerinde servis tarafından takılan Zavoli marka LPG sistemi var. Merak ettiğim konu; sabah aracımı çalıştırdıktan sonra yoluma devam ettiğimde motor sıcaklık ibresi daha C (Cold) seviyesine gelmeden aracım LPG ye geçiyor. Yani erken devreye giriyor. Bu durum normal midir ? Böyle devam edersem aracım zarar görür mü ? Ayrıca motor sıcaklık göstergesindeki C (Cold) seviyesi ya da çizgisi yaklaşık kaç dereceye denk geliyor. Bunu sadece merakımdan soruyorum. Teşekkür ederim.

Toyota Club Türkiye

Lpg nin erken devreye girmesi
« : Mart 09, 2020, 14:10:11 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 17000
  • Model Yılı: '18
  • 61 kere teşekkür etti
  • 143 kere teşekkür edildi
Ynt: Lpg nin erken devreye girmesi
« Yanıtla #1 : Mart 09, 2020, 14:14:15 »
Lpg geçiş sıcaklığı düşük ayarlanmıştır, ben yaz kış 35 te kullanıyorum, regülatör sıcaklığı 35e gelince açıyor anlamına gelir, sizin ayarlarda 25 falan girildiyse erken geçecektir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '19
  • 16 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 11, 2020, 13:54:38 »
Takan LPG ustasıyla görüştüm. Tüm takılan Toyota araçlara su sıcaklığını 30 derece ayarlamışlar. Sıkıntı olmaz ama kafanız rahat edecekse getirin 40 dereceye ayarlarız dedi. Hafta sonu gideceğim inşallah. Teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • TODAY TOMORROW TOYOTA
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '95
  • 10 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 12, 2020, 16:27:41 »
Takan LPG ustasıyla görüştüm. Tüm takılan Toyota araçlara su sıcaklığını 30 derece ayarlamışlar. Sıkıntı olmaz ama kafanız rahat edecekse getirin 40 dereceye ayarlarız dedi. Hafta sonu gideceğim inşallah. Teşekkür ederim.

Merhaba İbrahim bey 1995 model 1.6 xei aracıma 10 sene önce zavoli sıralı lpg taktırdım çok memnunum bu ısı olayını çok araştırdım ve yaş kış ısı derecesi 40  geçiş süresi 5 saniye olarak ayarlı buda lpg parçalarının ömrünü uzattığı kanatindeyim

ayrıca bir forumda birisi teknik açıklamada yapmış:
Tanktaki gaz sıcaklığı (tüketim yokken) dış ortam sıcaklığıyla aynıdır. Tanktan gaz çekilince, çekilen likit hacmi kadar likit buharlaşarak gaz halini alır. Bu buharlaşma esnasında gereken ısı dışarıdan alınır. Dolayısıyla tanktan gaz çıkışı varken gazın sıcaklığı ortam sıcaklığından 2-3 derece daha düşük olur.
LPG' nin ideal gaz fazı sıcaklığı 40 derecedir. Bu sıcaklığın altında gazda çiğleşme başlar. Yani sıvı tanecikleri ile gaz karışımı şeklindedir. Sıcaklık daha düşerse likit tanecikleri artar. Bu da aracın zengin karışımla çalışmasına neden olur. Soğuk motorda LPG kalibrasyon ayarlarıyla bunu ince ince ayarlamak mümkündür ancak dönüşüm kitinin en önemli ve değerli parçası olan gaz enjektörlerinin zarar görmemesi için
1995  Corolla  1.6 16v  114 hp  xei  a/c  zavoli sıralı lpg    ~ N A M-I   D İ Ğ E R   E F S A N E ~

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 289500
  • Model Yılı: '01
  • 2 kere teşekkür etti
  • 24 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 17, 2020, 22:09:18 »
Regülatör sıcaklığı ile gaz sıcaklığı farklı şeylerdir. LPG kitlerinde regülatör sıcaklığı üzerinden geçiş ısısı ayarlanıyor. Belki LPG ısısıyla geçiş ayarlanan kit vardır belki ama görmedim hiç. Örneğin regülatör sıcaklığını 40 derece yaptınız, yazılımdan kontrol ettiğinizde gaz sıcaklığı henüz 15-20 derecelerde olur. Dolasıyla enjektörlere verimli sıcaklıkta gaz ulaşmaz. Motor ısındıkça regülatör sıcaklığı 60-70 ve daha üstü derecelere çıkar ve esas o zaman motora verimli sıcaklıkta LPG gönderilir. LPG'ye erken geçiş enjektörlerde yaşanacak probleme davetiye demektir. LPG'ye geçiş için regülatör ısısının minimum 45 derece ayarlanması tavsiye edilir.
Beyaz Guzu - 35 TGN 58
Küheylan - 61 KD 626

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 18, 2020, 08:45:27 »
Lpg ideal geçiş ısısı  37 - 40c derece aralığı diye biliyorum . Benim  aracım  38c ayarlı .Kışın ortalama 700- 800 metrede .Yazın  200 - 300 metrede  lpg ye geçiş olur . Çok sıcak havalarda belki daha çabuk geçiyordur  . 
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "