Gönderen Konu: Ailenin fikri nedir?  (Okunma sayısı 2056 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
Ailenin fikri nedir?
« : Şubat 27, 2020, 16:23:16 »
Merhaba arkadaşlar, bir konu hakkında bu aileninde görüşünü almak istiyorum, bu zamana kadar buradan aldığım tavsiyeler her zaman önem arz ettiği için böyle bir konuda burayı es geçemezdim.

Arkadaşlar Allah herkese nasip etsin, Konya'da bir evim var geçen güç kiracı aradı çıkacağını belirtti. Konyaya tekrar dönme ihtimalimiz olmadığı için kiracı ile uğraşmaktansa evi satmaya niyetlendik ancak bizim Samsun'a da yerleşme işimiz kesin olmadığı için tekrardan ev almayı düşünmüyoruz(en azından şu 2-3 sene içinde). Bende sattığımız evin parasının bir kısmını bu aracın borcunu kapatmaya(çünkü erken kapatırsam yaklaşık 10bin lira kadar kârım oluyor) bir kısmını elimdeki aracı satıp sıfır araç almak geri kalanını da katılım bankasında altın hesabı açarak kar payına koymayı düşünüyorum.

Şimdi size danışmak istediğim mevzu şu: Elimdeki araç profilimde ki dizel ünite tam otomatik sınıfına göre performans canavarı olan bir araç. Yalnız bu aracı ilk aldığımda da söylemiştim bu benim geçiş aracım bu arabada eksik bir şey var diye o yüzden bu aracı satmayı düşünüyorum ve sıfır Honda civic almayı planlıyorum. Neden Civic diye soracak olursanız eğer, hem piyasa şartlarında çok güzel bir yer edinmesi hemde ilk çıktığı günden bu yana benimde hanımında beğenisini almış bir araç. Aslında asıl niyet accordun yeni kasası ancak ileride ev almaya niyetlenince satmaya kalktığımda civic gibi hem prim etmeyecek hemde satışı zor olacak. Şimdilik böyle bir düşüncem var siz değerli dostlarında bu konuda ki fikrini almak isterim.

Not: Şunu belirteyim civicte performans konusunda eksiklik hissedeceğimin farkındayım :) Corolla dışında bu şekilde prim yapan başka bir araç tavsiyeniz varsa dinlerim. Hepinize hayırlı günler dilerim.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Toyota Club Türkiye

Ailenin fikri nedir?
« : Şubat 27, 2020, 16:23:16 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
Ynt: Ailenin fikri nedir?
« Yanıtla #1 : Şubat 27, 2020, 16:35:37 »
Sahsen aracin borcunu erkenden kapatmak icin ev satmazdim sonuc olarak konut bu hayatta en onemli seylerden biri.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 27, 2020, 17:05:34 »
araç için tabiki satılmamalı ev,ev ne kadar ediyor bilmiyorum ancak illa satacak olsam nakiti daha farklı değerlendiririm.Mesela döviz faizi düşük olmasına rağmen döviz de kalmak daha iyidir.kar payı=faiz hangisi en yüksek se onları karşılaştırın derim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Şubat 27, 2020, 18:53:50 »
Evi aracın borcunu kapatmak için değil, farklı bir ilde olduğum için ve takip etmekte zorlandığımdan ötürü satıyorum. Ve satmışkende bu fırsatıda değerlendirmek istiyorum.

Barış bey; Kar payı=Faiz diyerek çok ciddi bir fetva veriyorsunuz,  çok araştırdım sizin gibi kesin fetva verene denk gelmedim, bu konu hakkında bir kaynak gösterirseniz araştırmak isterim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Şubat 27, 2020, 19:47:43 »
Selman bey bir senelik kira geliriniz kredinizi erken kapatmadan elde edeceğiniz 10 bin tl ye denk geliyordur herhalde. Tabi bunun bir de çıkan kiracının masrafı var derdi var satmak mantıklı gelebilir. Bence samsunda kalıcı olup olmadığınız kesinleşmesede evi satıp tekrar ev almanızı tavsiye ederim. Çünkü hazır daki para dolaptaki pasta gibi insanın canı çekiyor eriyip gidebiliyor.

İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Şubat 27, 2020, 22:42:12 »
Kesinlikle gayrimenkul satışına karşıyım,ancak bir tek şartla gayrimenkul satılır , o da başka bir gayrimenkul almak için..ailece memleketinizi bilmiyorum orada veya gayrimenkulün prim yapacağı bir kentte mutlaka daire almalısınız,hem kontrolü kolay olur hem de emekli olunca gideceğiniz yer belli olur,gücünüz yetiyorsa metropol illerden birini tercih ederseniz,ilerde çocuk okutmak,yaşlılıkta hastane vs gibi olanaklardan faydalanma oranı yüksek olur,10.000.- tl yi erken kapatmak cazip değildir,yarın üzerinizde tapulu malınız yoksa bankalardan kredi alırken zorlanırsınız,bankalardaki paranın,şu veya bu hesaptaki altın,dövizin size faydası olmaz,uzun vadede zarar edersiniz,çünkü kiradaki ev yılda 10.000 tl getirir,gayrimenkul da yılda 10.000 tl değerlenir böylece 20.000 tl kazanmış olursunuz,böyle düşünün.Biraz uzun oldu ama çevremi ve çocuklarımı böyle yönlendiriyorum.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Şubat 28, 2020, 08:37:21 »
Değerli yorum ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yalnız hala yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. ARABANIN BORCUNU KAPATMAK İÇİN EVİ SATMIYORUM.

Ev Konya da ve ben artık Konyaya dönmeyi düşünmüyorum. Evi satarsam hemen ev almayacağım ama şöyle bir şey var, normalinden uygun bir ev denk gelir o zaman gider ev alırım, amacım parayı tamamen eritmek değil, ki zaten kimse istemez böyle bir şeyi. Belki bir dükkan da alabilirim ama şuan için ev almak hiç aklımızda yok ve bu evin elimde olması kiracı bulmak yerleştirmek vs. uzakta olduğum için bunlar beni strese sokan ve mutsuz eden şeyler. Bu durum paradan daha önem arz eden bir sorun. Evin değeri 250bin civarı ve ben bunun 50 binlirasını araç için kullanacağım. Geriye kalan 180-200 binliralık bir meblağı bir şekilde değerlendireceğim artık.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '17
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Şubat 28, 2020, 10:57:04 »
Selman hocam öncelikle hakkında hayırlısı..

1 ) Bence evi kesinlikle sat, sana manevi yük doğurduğu yazdıklarından belli.. Bu durum maddiyatla ölçülemeyecek bir yüktür çünkü...
Sonrası için hesap kolay zaten..
2) Araba için ödediğin faiz ile parayı mevduat yaptığında alacağın karpayını yada faizi karşılaştırırsın.. Eğer avantajlı ise araç kredini kapatırsın, dezavantajlı ise kapatmazsın..
3) Aksiyon almak için çok acele etmene gerek yok..Önce elindeki parayı tek bir yere yatırmak yerine bir sepet yap. ( faiz/ karpayı - döviz - altın ) Sonra sakin kafa düşünürsün.. ister bu şekilde devam edersin, ister araba alırsın, bakarsın o sırada bir ev denk düşer bir ev alırsın..
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Şubat 28, 2020, 11:49:10 »
Fehmi Bey; İlgili cevabınız için çok teşekkür ederim.

Benim bir huyum var huyum kurusun, kafama bir şeyi taktıysam eğer anında o işi gerçekleştirmeliyim, erteledikçe yada yapamadıkça aklımdan çıkmıyor ve sosyal yaşantımı da olumsuz etkiliyor bu durum. Şuan aklıma koydum ya ilk iş borcu kapatıp araba alacağım bunu atamıyorum kafamdan :) Ama açıklamalarınız ve yönlendirmeleriniz çok kıymetli, kesinlikle değerlendireceğim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Şubat 28, 2020, 13:11:43 »
10bin tl kâr ettirecekse araç borcunu ödeyip, ve de daha sonra ev için birikim yapabileceğine inanıyorsan sat abi. Altın güvenli limandır, sürekli artıyor. Şu 1 senedir altından da çok artan şey 2. el fiyatları. Tavsiyem sıfır al al ama pahalı bir araç değil. 1.6 Corolla Dream ya da Corolla hb 1.2T işini görecektir diye düşünüyorum. Sıfır olmasından dolayı olası bir bakım gideri de olmaz, tek gider MTV düşünülebilir, eski aracın bakımına gideceğine, mtv sine gitsin diye düşünebilirsin. Ama arabaya daha fazlasını yatırma bence. Kalanı da altına yatırırsın. Benim düşüncem.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Şubat 28, 2020, 14:18:33 »
10bin tl kâr ettirecekse araç borcunu ödeyip, ve de daha sonra ev için birikim yapabileceğine inanıyorsan sat abi. Altın güvenli limandır, sürekli artıyor. Şu 1 senedir altından da çok artan şey 2. el fiyatları. Tavsiyem sıfır al al ama pahalı bir araç değil. 1.6 Corolla Dream ya da Corolla hb 1.2T işini görecektir diye düşünüyorum. Sıfır olmasından dolayı olası bir bakım gideri de olmaz, tek gider MTV düşünülebilir, eski aracın bakımına gideceğine, mtv sine gitsin diye düşünebilirsin. Ama arabaya daha fazlasını yatırma bence. Kalanı da altına yatırırsın. Benim düşüncem.

Corolla benimde aklımda ama onu hanıma sevdiremedim, belki test sürüşü falan yaparsak sever :) Şuan civicler 166bin TLden başlıyor ama bayilerde yok diyorlar. Dediğin gibi 2. el aracın bakımına para yatırmaktansa MTVsine aktarırım o paraları. Arabayı aldıktan sonra eldeki parayı zaten altına çevirmeyi düşünüyorum, TL olarak kalırsa hem değer kaybeder hemde ufak ufak tırtıklarsam eldekinden de olurum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 543 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Şubat 28, 2020, 14:31:14 »
Evi aracın borcunu kapatmak için değil, farklı bir ilde olduğum için ve takip etmekte zorlandığımdan ötürü satıyorum. Ve satmışkende bu fırsatıda değerlendirmek istiyorum.

Barış bey; Kar payı=Faiz diyerek çok ciddi bir fetva veriyorsunuz,  çok araştırdım sizin gibi kesin fetva verene denk gelmedim, bu konu hakkında bir kaynak gösterirseniz araştırmak isterim.
fetva vermedim aynı şey olduğunu düşünüyorum,ekonomi okumuş olan başka arkadaş da varsa aynısını söyleyecektir.Bankalar faizle para alarak ve faizle para vererek para kazanırlar.
faiz de önceden bellidir ne alacağınız ,kar payında değil denilir ama oda bellidir ve faiz rakamına çok yakındır.yani isimleri farklı sonuç aynıdır.

araştırırsanız katılım bankaların yıllık verdikleri kar oranları ile katılım olmayanlarınkini karşılaştırın brüt olarak ne tesadüftürkü çok yakın :)
yada şöyle deneyelim ev alın 400.000 liraya mesela ev alın 24 ay ile katılım bankasından bakalım kar oranı adı altında tahminen yine %0.95 civarında fark alacaklarmı almayacaklar mı :)
yani bunları örnek olarak verdim siz dilerseniz araştırırsınız bunların üzerine ben bildiğimi aktardım.

Bankacılık sistemi adı türü ne olursa olsun faiz üstüne kuruludur bu dünyanın neresine giderseniz gidin aynıdır.
Konunuza dönersek de yani bahsetmişsiniz zaten içim o şekilde rahat ediyor diye. Bende mesela sizin gibiyim aklıma bir şey takılınca olana kadar aklımdan çıkmaz rahatsız eder beni :)Civic kardeşimin arkadaşında var virajlarda pek memnun değilim diyor araçtan ve onda da şu arka sütunlarda ezilme çıkmıştı halen yeniler de devam ediyor mu bilmiyorum.
Benim yukarıdaki yazdıklarıma istinaden nakit paranın dediğiniz gibi tırtıklanma durumu var oda başka konu :)

Mesaj Birleştirildi: Şubat 28, 2020, 14:40:11
Kesinlikle gayrimenkul satışına karşıyım,ancak bir tek şartla gayrimenkul satılır , o da başka bir gayrimenkul almak için..ailece memleketinizi bilmiyorum orada veya gayrimenkulün prim yapacağı bir kentte mutlaka daire almalısınız,hem kontrolü kolay olur hem de emekli olunca gideceğiniz yer belli olur,gücünüz yetiyorsa metropol illerden birini tercih ederseniz,ilerde çocuk okutmak,yaşlılıkta hastane vs gibi olanaklardan faydalanma oranı yüksek olur,10.000.- tl yi erken kapatmak cazip değildir,yarın üzerinizde tapulu malınız yoksa bankalardan kredi alırken zorlanırsınız,bankalardaki paranın,şu veya bu hesaptaki altın,dövizin size faydası olmaz,uzun vadede zarar edersiniz,çünkü kiradaki ev yılda 10.000 tl getirir,gayrimenkul da yılda 10.000 tl değerlenir böylece 20.000 tl kazanmış olursunuz,böyle düşünün.Biraz uzun oldu ama çevremi ve çocuklarımı böyle yönlendiriyorum.
Tokay abi üzerinizde tek ev var ise doğru kötü zamanlar için ancak ihtiyaçtan fazla gayrimenkul zamana ve durum daki istinaslar hariç bence zarar ettirir,çünkü örnek nakit para her an kullanabilirsiniz özellikle dolar,bugün sıkışın bakkala gidin doları nakite çevirirsiniz ancak altını bile çeviremezsiniz veya daireyi nakite sıkıştınız çok gerçekten ölü fiyata satarsınız veya ülke kötü durumda ise onu bile satamazsınız ama nakit her zaman nakit ve elinizin altındadır,nakit Türkiye için söylüyorum TL olarak ise her sene enflasyona yenilirsiniz ancak döviz ise alım gücü yüksek kalır.daire bile uzun vadede değer TL olarak kazanır ancak aldığınız gündeki döviz kurundan yine zarar etmiş olursunuz aradaki kiralar da malesef enflasyona yenilerek erimiş olur.döviz le kiraya verilmiş ise ayrı konu tabi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Şubat 28, 2020, 15:17:05 »
fetva vermedim aynı şey olduğunu düşünüyorum,ekonomi okumuş olan başka arkadaş da varsa aynısını söyleyecektir.Bankalar faizle para alarak ve faizle para vererek para kazanırlar.
faiz de önceden bellidir ne alacağınız ,kar payında değil denilir ama oda bellidir ve faiz rakamına çok yakındır.yani isimleri farklı sonuç aynıdır.

araştırırsanız katılım bankaların yıllık verdikleri kar oranları ile katılım olmayanlarınkini karşılaştırın brüt olarak ne tesadüftürkü çok yakın :)
yada şöyle deneyelim ev alın 400.000 liraya mesela ev alın 24 ay ile katılım bankasından bakalım kar oranı adı altında tahminen yine %0.95 civarında fark alacaklarmı almayacaklar mı :)
yani bunları örnek olarak verdim siz dilerseniz araştırırsınız bunların üzerine ben bildiğimi aktardım.

Bankacılık sistemi adı türü ne olursa olsun faiz üstüne kuruludur bu dünyanın neresine giderseniz gidin aynıdır.
Konunuza dönersek de yani bahsetmişsiniz zaten içim o şekilde rahat ediyor diye. Bende mesela sizin gibiyim aklıma bir şey takılınca olana kadar aklımdan çıkmaz rahatsız eder beni :)Civic kardeşimin arkadaşında var virajlarda pek memnun değilim diyor araçtan ve onda da şu arka sütunlarda ezilme çıkmıştı halen yeniler de devam ediyor mu bilmiyorum.
Benim yukarıdaki yazdıklarıma istinaden nakit paranın dediğiniz gibi tırtıklanma durumu var oda başka konu :)

Evet dediğiniz gibi verdikleri oranlar hemen hemen aynı ancak çok ince bir çizgi var ben ona dayanarak faize bulaşmadığımı düşünüyorum. En azından Aleni olarak faizli bankalarla çalışmak yerine faiz olmadığını iddia eden bankalarla işimi hallettim. Ha içiniz rahat mı derseniz tamamen rahat değil keşke bankaların önünden geçmese yolumuz ama ne yazık ki bulaşıyoruz.

Şimdiki opel astranın yol tutuşu için çok iyi diyorlar ancak ben 2004 model accord aracımdaki(ESP,VSA vs. yoktu) güveni hissedemedim bu araçta. Hondaların yere biraz daha yakın olmasından sanırım esneme payı daha az. Göçük problemini ilk çıktığından beri ben problem etmemiştim, benim düşünceme göre sürüş güvenliğini etkilemediği için çok problem değil ki yeni kasalarda o probleminde üstesinden geldiler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #13 : Şubat 28, 2020, 15:28:45 »

Mesaj Birleştirildi: Şubat 28, 2020, 14:40:11
Tokay abi üzerinizde tek ev var ise doğru kötü zamanlar için ancak ihtiyaçtan fazla gayrimenkul zamana ve durum daki istinaslar hariç bence zarar ettirir,çünkü örnek nakit para her an kullanabilirsiniz özellikle dolar,bugün sıkışın bakkala gidin doları nakite çevirirsiniz ancak altını bile çeviremezsiniz veya daireyi nakite sıkıştınız çok gerçekten ölü fiyata satarsınız veya ülke kötü durumda ise onu bile satamazsınız ama nakit her zaman nakit ve elinizin altındadır,nakit Türkiye için söylüyorum TL olarak ise her sene enflasyona yenilirsiniz ancak döviz ise alım gücü yüksek kalır.daire bile uzun vadede değer TL olarak kazanır ancak aldığınız gündeki döviz kurundan yine zarar etmiş olursunuz aradaki kiralar da malesef enflasyona yenilerek erimiş olur.döviz le kiraya verilmiş ise ayrı konu tabi.

Barış abi bu faiz durumu bizim gibi hala gelişmekte olan ülkelerde böyle. Almanya'da enflasyon yok, haliyle faiz de yok. Adamlar ev kredisini 30-40 yıllığına çekiyorlar, faiz yok. Kira öder gibi ev sahibi olabiliyorlar. Biz ise sürekli enflasyon ve o enflasyonla gelen faize mahkumuz. Faize bulaşmayan insan da yok maalesef bu düzen yüzünden. Çünkü 2-3 seneyi geçtim geçen seneki paranın değeriyle bugünkü paranın değeri aynı değil ki. Benim düşüncem 1 verip 2 almak, eskiden takas sisteminde malın fiyatı değişmiyordu. Ama günümüzde paranın değeri her gün değişiyor.

Arkadaş kasım 2019 da bir satıcı ile anlaştı mondeo 2015 model 1.5 dizel manuel. Satın alacam diye kredi çekti elinde 130 bin tl oldu. Satıcı sonra vazgeçti. Biraz da karar veremeyen bir yapıda olduğundan araç beğenemedi, üstüne faiz indirimi geldi araç fiyatları uçtu. Derken mondeolar 180 e kadar geldi. Elinde 130 bin tl paranın kredisini öderken kalakaldı.  :rofl: Biriktirerek de birşey alınamayacağı için mecburuz. Katılım ya da altın ile kendimizi kandırıyoruz aslında benim de düşüncem bu. Fuzulev, eminevim vs de ev kurası erken çıkan daha fazla ödüyor kira yardımı adı altında. Eğer sonlara doğru kura çıkarsa da elinde parayla kalıyorsun, o zamanki ev fiyatına yaklaşamıyor bile. Yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal misali. Ekonomiyi bu hale düşürüp milleti faize mahkum edenler utansın napalım. :) Gavurlar, çoğunlukla Müslüman gibi yaşıyorlar.

Neyse Selman abi senin duruma gelirsek, Civic'in 1.6 atmosferiği Corolla'dan güç olarak geride. Corolla 0-100 10 sn ile gayet seri. Ayrıca yakıt tüketimi olarak da daha tutumlu. Konfor anlamında da bir miktar daha iyi.
Eğer Civic alınacaksa bence 1.5T'su alınır lpg taktırılıp binilir.

Ama bence eşin de kullanacağı için şerit takip, adaptif hız sabitleyici, otomatik fren desteği, yaya algılama gibi güvenlik önlemlerini tavsiye ederim. Hibritte visiondan itibaren standart. 145-160 arasında 1.8hibrit bulmak mümkün. 1.6 atmosferik motorda ise flame x-pack ve passion da sunuluyor bunlar. 
Benim eşim kaldırıma paralel park yaparken sağ ön taraftan bodoslama kaldırıma girdi. Kaldırım yüksek değildi Allah'tan ama 1 cm tamponun alt kısmından daha yüksekti. Tamponun sağ alt kısmını sürttü boyası gitti, içim gitti. Belki TSS olsa uyarabilirdi. O nedenle eş de kullanacaksa kesin TSS olsun sonra insanın içi acıyor, kan ağlıyor. :D
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 543 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Şubat 28, 2020, 15:42:56 »
Barış abi bu faiz durumu bizim gibi hala gelişmekte olan ülkelerde böyle. Almanya'da enflasyon yok, haliyle faiz de yok. Adamlar ev kredisini 30-40 yıllığına çekiyorlar, faiz yok. Kira öder gibi ev sahibi olabiliyorlar. Biz ise sürekli enflasyon ve o enflasyonla gelen faize mahkumuz. Faize bulaşmayan insan da yok maalesef bu düzen yüzünden. Çünkü 2-3 seneyi geçtim geçen seneki paranın değeriyle bugünkü paranın değeri aynı değil ki. Benim düşüncem 1 verip 2 almak, eskiden takas sisteminde malın fiyatı değişmiyordu. Ama günümüzde paranın değeri her gün değişiyor.

Arkadaş kasım 2019 da bir satıcı ile anlaştı mondeo 2015 model 1.5 dizel manuel. Satın alacam diye kredi çekti elinde 130 bin tl oldu. Satıcı sonra vazgeçti. Biraz da karar veremeyen bir yapıda olduğundan araç beğenemedi, üstüne faiz indirimi geldi araç fiyatları uçtu. Derken mondeolar 180 e kadar geldi. Elinde 130 bin tl paranın kredisini öderken kalakaldı.  :rofl: Biriktirerek de birşey alınamayacağı için mecburuz. Katılım ya da altın ile kendimizi kandırıyoruz aslında benim de düşüncem bu. Fuzulev, eminevim vs de ev kurası erken çıkan daha fazla ödüyor kira yardımı adı altında. Eğer sonlara doğru kura çıkarsa da elinde parayla kalıyorsun, o zamanki ev fiyatına yaklaşamıyor bile. Yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal misali. Ekonomiyi bu hale düşürüp milleti faize mahkum edenler utansın napalım. :) Gavurlar, çoğunlukla Müslüman gibi yaşıyorlar.

Neyse Selman abi senin duruma gelirsek, Civic'in 1.6 atmosferiği Corolla'dan güç olarak geride. Corolla 0-100 10 sn ile gayet seri. Ayrıca yakıt tüketimi olarak da daha tutumlu. Konfor anlamında da bir miktar daha iyi.
Eğer Civic alınacaksa bence 1.5T'su alınır lpg taktırılıp binilir.

Ama bence eşin de kullanacağı için şerit takip, adaptif hız sabitleyici, otomatik fren desteği, yaya algılama gibi güvenlik önlemlerini tavsiye ederim. Hibritte visiondan itibaren standart. 145-160 arasında 1.8hibrit bulmak mümkün. 1.6 atmosferik motorda ise flame x-pack ve passion da sunuluyor bunlar. 
Benim eşim kaldırıma paralel park yaparken sağ ön taraftan bodoslama kaldırıma girdi. Kaldırım yüksek değildi Allah'tan ama 1 cm tamponun alt kısmından daha yüksekti. Tamponun sağ alt kısmını sürttü boyası gitti, içim gitti. Belki TSS olsa uyarabilirdi. O nedenle eş de kullanacaksa kesin TSS olsun sonra insanın içi acıyor, kan ağlıyor. :D
Aynen mutlu güçlü ekonomi olunca kafa da ister istemez rahatlıyor :) :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Şubat 28, 2020, 15:45:36 »
Corollanın iç hacmi ve orta konsolun şekli düşündürüyor işte, yoksa kasa dış olarak çok güzel, dediğin gibi performans ve konfor olarak civicten de iyi olduğunu düşünüyorum ama dur bakalım. Hybritler dediğin gibi aslında fiyatı da makul, şehir içi aylık 700-800 km yol yapan biz için çok mantıklı ama şu mtv olayı can sıkıcı işte. Acaba hybrit alıp LPG mi taktırsam  :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Dört Dörtlük Şehir (44) MALATYALI
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 215 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Şubat 28, 2020, 16:54:13 »
Corollanın iç hacmi ve orta konsolun şekli düşündürüyor işte, yoksa kasa dış olarak çok güzel, dediğin gibi performans ve konfor olarak civicten de iyi olduğunu düşünüyorum ama dur bakalım. Hybritler dediğin gibi aslında fiyatı da makul, şehir içi aylık 700-800 km yol yapan biz için çok mantıklı ama şu mtv olayı can sıkıcı işte. Acaba hybrit alıp LPG mi taktırsam  :rofl:

Selman Hocam al bir yeni kasa sanruflu ve tss güvenlik paketli corolla passion x pack veya x flame paket keyifli keyifli bin. bence donanımı,  iç malzeme kalitesi  ve arka tarafın bağımsız süspansiyon olması yeterli corolla almak için. bildiğim kadarıyla civic artık Türkiye'de üretilmeyecek bu da yedek parça ve servis olarak ayrı bir sıkıntı. civic'in tek artısı iç hacmin biraz daha geniş ve ferah olması. ben bir önceki kasa fb 7 kasa civic'i (2014-2015 excutive paket) yeni kasadan daha çok seviyorum, özellikle de ışıl ışıl uzay kokpitini üstelik donanımı yeni kasadan daha fazla.  bu arada faize bulaşacaksanız hiç yeni araba almayın derim.  hakkınızda hayırlısı neyse o olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Şubat 29, 2020, 23:58:23 »
Kutay bey faize bir kere bulaştım belimi zor doğrulttum,  Allah tekrar yaşatmasın.

Bugün hanım ve çocuklarla Toyota ve Hondaya gittik. Yeni corolla hb gelmiş onuda inceleme fırsatım oldu,  çok tatlı olmuş çok sevdim, ama 1.2 turbo motor seçeneği hem fiyatı çok,  hem de 1.2 olmasına rağmen yakıt tüketimi biraz fazla geldi.

Corolla flame x-pack ve civic elegans fiyatları aşağı yukarı aynı. işin içine donanım girince corolla güvenlik,  donanım ve motor performans ve yakıt yönünden daha önde ama iç hacim görsellik ve orta konsolun şıklığı yönünden daha ağır basıyor.

Mantık ve Gönül ikilisi arasında kaldım. Bana kalsa direk mantığı seçeceğim ama her araba alışta hanımı başka bir markaya heveslendirip bir başkasını aldım geldim. Bu sefer bu seçimi ona bırakacağım. Corollayı ona sevdirmeye çalışacağım bakalım ne kadar etkili olacağım  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #18 : Mart 01, 2020, 22:00:49 »
Selman abi, fotoğraflardan ben de yeni corollanın içini hiç sevmemiştim ve mantık diyerek aldım. Fakat alıştıkça güzel kullanışlı geliyor.

Mazda 3'den sonra da iç hacmi gemi gibi geliyor vallahi. 1.83 boyumla kendi sürücü koltuğumun arkasında rahat yolculuk yapabiliyorsam kadınlar çocuklar her türlü sığar.

Ben eşin de kullanacağı için güvenlik donanımları sebebiyle kesin hibrit öneririm. Uzun yolda da 4-5 lt arası yakıyor bence fazla da değil. Şehiriçindeki tasarrufun bir kısmını mtv ye vereceksin sadece. Ya da flame x-pack alarak da bu donanımlara sahip olabilirsin. Arka hacim konusunda sunroofun negatif etkisi olduğu söyleniyor, benim visionda bir sorun hissetmiyorum arka hacim konusunda.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Mart 01, 2020, 22:10:06 »
Selman hocam Corolla her yönden mantıklı olur ikinci el piyasası çok kuvvetli emlaktan fazla değerleniyor,Reşat altını gibi ve istediğin an satabiliyorsun zaten tss güvenlik sistemi ap  ayrı bir dünya eğer imkan varsa hiç düşünmeden al derim LPG ilede çok mükemmel uyum sağlıyor çok pahalı kit istemiyor.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.