Gönderen Konu: 2016 Corolla 1.33 Kalkarken Titreme Sorunu ( Debriyaj Seti)  (Okunma sayısı 2334 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 77120
  • Model Yılı: '16
  • 18 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Herkese selamlar değerli forum üyeleri. 2016 model Corolla 1.33 aracımız şuanda 63.000 km de ve kalkarken motorda bir titreme (önden tak tak vuruyor sanki konsola vuruyormuş gibi) hissetmeye başladım. Bana genellikle motor soğukken yapıyor gibi geldi ve gazı biraz fazla verince geçiyor. Benim aklıma ilk olarak debriyaj balatsının bitebileceği ihtimali geldi , 1000 km sonra periyodik bakımı var zaten ustaya soracağım ama önce size danışmak istedim. Bu konuda bilgisi olan veya daha önce bu sorunu tecrübe etmiş bir üyemiz beni aydınlatırsa çok sevinirim. Diğer bir konu ise debriyaj setini değiştirirsek orijinal Aısin marka debriyaj seti kullanmak istiyorum fakat internette, sanayide bazı parçaların kutusunda Aısin yazsa da orijinal olmadığını güvenilir bir kaynaktan parça temin edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Orijinal olup olmadığını nasıl anlayabilirim veya bu parçayı hangi kaynaklardan temin edebilirim ? Son olarak debriyaj seti ve değişim işçiliği fiyatları ortalama ne kadar oluyor? Hepinize iyi forumlar, tekerinize taş değmesin.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
Ynt: 2016 Corolla 1.33 Kalkarken Titreme Sorunu ( Debriyaj Seti)
« Yanıtla #1 : Şubat 17, 2020, 22:30:46 »
Benim yaris ( 1.3 motor)sabahları sogukta bazen benımkı de yapıyor. Balata saglam. Motor kucuk old. Yapiyor olabılır. 5. Vıtes 90 cıvarı gıderken gaza ani basın. Devır artıp hız artmıyorsa debrıyaj kaydırıyordur. Devırle eş deger olarak hız da artıyorsa saglamdır.
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 14000
  • Model Yılı: '20
  • 92 kere teşekkür etti
  • 95 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 17, 2020, 23:40:32 »
Bizim 1.33 Corolla da şuan 65 bin kilometrede. Kalkışta konsolu sallayacak kadar olmasada ufak bir titreme var. Hızlanmalarda çok sıkıştırdığımda(özellikle rampalarda) devir saati hızdan bağımsız olarak yükselip iniyor. Rampada yüksek ve düşük devirlerde her viteste biraz sıkıştırın. Araç stabil hızlanıyorsa, devir saati kafasına göre inip çıkmıyorsa baskı balatada problem olmayabilir. Titremeyi motor takozundan da yapıyor olabilir. Parçaları Tem Oto'dan temin edebilirsiniz. Orijinal Toyota logolu debriyaj seti 2860 lira(Aisin), Toyota logosuz Aisin set için 1200 lira fiyat aldım(sanırım arada kalite farkı var). Abim değiştirmekte ısrar etsede ben gittiği yere kadar kullanmaktan yanayım :) Arızadan tamamen emin olmadan debriyaj setini değiştirmeyin bence.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Şubat 17, 2020, 23:44:09 »
Servıs 1 sene once degısecek demıstı. Anı gaz basmalarımda Hala canavar gıbı kendını ılerı atıyor..
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Şubat 18, 2020, 04:09:58 »
Herkese selamlar değerli forum üyeleri. 2016 model Corolla 1.33 aracımız şuanda 63.000 km de ve kalkarken motorda bir titreme (önden tak tak vuruyor sanki konsola vuruyormuş gibi) hissetmeye başladım. Bana genellikle motor soğukken yapıyor gibi geldi ve gazı biraz fazla verince geçiyor. Benim aklıma ilk olarak debriyaj balatsının bitebileceği ihtimali geldi , 1000 km sonra periyodik bakımı var zaten ustaya soracağım ama önce size danışmak istedim. Bu konuda bilgisi olan veya daha önce bu sorunu tecrübe etmiş bir üyemiz beni aydınlatırsa çok sevinirim. Diğer bir konu ise debriyaj setini değiştirirsek orijinal Aısin marka debriyaj seti kullanmak istiyorum fakat internette, sanayide bazı parçaların kutusunda Aısin yazsa da orijinal olmadığını güvenilir bir kaynaktan parça temin edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Orijinal olup olmadığını nasıl anlayabilirim veya bu parçayı hangi kaynaklardan temin edebilirim ? Son olarak debriyaj seti ve değişim işçiliği fiyatları ortalama ne kadar oluyor? Hepinize iyi forumlar, tekerinize taş değmesin.
Kalkışlarda ki sallama sadece debriyaj setinden olmaz diğer ihtimal ön motor kulağı boşluk yapmış olabilir kontrol ettirin,eğer debriyaj seti değişecek olursa kesinlikle şiddetle tavsiyem form üyemiz tem oto @Ufuk Sönmez (16363) beyden almanızı tavsiye ederim,piyasadaki ürünlerin üzerinde her nekadar orijinal yazsada son kullanıcı olarak bizlerin anlaması imkansız çünkü aynı ürünün değişik ülkelerde üretimi mevcut ve aralarında bariz kalite farkı var diğer sıkıntılı konuda toyotaların debriyaj seti en eskisi en yenisine uyum sağlamakta ama gereksinimleri karşılamamaktadır kısa sürede sorun çıkarmaktadır ve bazı aftermarket ürünleri sıkıntılı olabilmektedir ufuk bey gerekli aydınlatmayı en iyi şekilde yapacaktır zaten varsa aracınıza uyumlu daikın marka almanızı tavsiye ederim,biz bu formda 101 kasanın balatasını avensise orjinal diye satanları gördük ve bu durumu ufuk bey tecrübesi ile ifşa etti.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 18 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Şubat 18, 2020, 11:50:43 »
Öncelikle değerli cevaplarınız için teşekkür ederim. Araçta lpg bulunuyor acaba bu sorunun lpg ile bir bağlantısı olabilir mi? Bu arada sabah çok hızlanmaya fırsatım olmadığı için 20 km hız ile 3 viteste dip gaz yaptım anormal bir devir yükselmesi hissetmedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Şubat 18, 2020, 13:00:20 »
aracım şuan 63.200 kmde bende böyle bir sıkıntı yok

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '15
  • 53 kere teşekkür etti
  • 90 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Şubat 23, 2020, 14:09:30 »
Ben daha 20bin deyken ışıklarda hızlı kalkış yaptığımda yaşamıştım debriyaj setiyle alakalı olduğunu düşünmüyorum . sorun motor küçük kasa ağır, çekemeyince yerinde zıplıyor motor.. tabi bu durum debriyaja şanzımana
 da zarar veriyordur kaçınmak lazım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Şubat 23, 2020, 14:55:56 »
Öncelikle değerli cevaplarınız için teşekkür ederim. Araçta lpg bulunuyor acaba bu sorunun lpg ile bir bağlantısı olabilir mi? Bu arada sabah çok hızlanmaya fırsatım olmadığı için 20 km hız ile 3 viteste dip gaz yaptım anormal bir devir yükselmesi hissetmedim.

sabah hizlanmaniza gerek yok. Her hangi bir zaman deneyebilirsiniz. Herhangi bir viteste dip gaz yaptiginizda devir saati ile hiz birbirine yaki oranda hiz almali
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 92 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Şubat 23, 2020, 21:37:11 »
Konuya 1 hafta önce yazmışım. Bugün boğaz köprüsünde kaldım :) Balatanın yarım saat soğumasını bekleyince biraz toparladı. Sanayiye kadar 3. viteste zorlamadan gittim. Daha geçen hafta pedal pamuk gibiydi. Vites geçişleri, kalkışlar ve hızlanmalar gayet iyiydi. Üst devirlerde sıkıştırınca biraz kaçırıyordu sadece. Kaçırdığını hissettiğimiz an değiştirmemiz lazımmış demekki. Ben parçaları Tem Oto'dan temin edecektim. Araba hafta içi lazım olduğu için yarın sabahtan parça alınıp hemen takılacak. (Araç abimin arkadaşının dükkanında liftte şuan) Umarım dandik birşey takmazlar. Bana kalsa şanzıman yağı ve fren hidroliğinin de değişmesi lazım ama abim ucuza kapatmanın peşinde :) Çokta karışamıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 18 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Şubat 24, 2020, 08:55:49 »
sabah hizlanmaniza gerek yok. Her hangi bir zaman deneyebilirsiniz. Herhangi bir viteste dip gaz yaptiginizda devir saati ile hiz birbirine yaki oranda hiz almali

Selamlar. Sabahtan kastım arabayı sabah kullanmıştım o yüzden. Sabah kullanmak için kullanmadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Şubat 24, 2020, 10:40:59 »
Selamlar. Sabahtan kastım arabayı sabah kullanmıştım o yüzden. Sabah kullanmak için kullanmadım.
motor sogukken denediginizi zannettim. Yanlis anlasildi..
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 92 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Mart 02, 2020, 12:59:18 »
Konuya 1 hafta önce yazmışım. Bugün boğaz köprüsünde kaldım :) Balatanın yarım saat soğumasını bekleyince biraz toparladı. Sanayiye kadar 3. viteste zorlamadan gittim. Daha geçen hafta pedal pamuk gibiydi. Vites geçişleri, kalkışlar ve hızlanmalar gayet iyiydi. Üst devirlerde sıkıştırınca biraz kaçırıyordu sadece. Kaçırdığını hissettiğimiz an değiştirmemiz lazımmış demekki. Ben parçaları Tem Oto'dan temin edecektim. Araba hafta içi lazım olduğu için yarın sabahtan parça alınıp hemen takılacak. (Araç abimin arkadaşının dükkanında liftte şuan) Umarım dandik birşey takmazlar. Bana kalsa şanzıman yağı ve fren hidroliğinin de değişmesi lazım ama abim ucuza kapatmanın peşinde :) Çokta karışamıyorum.
Konuya tekrar yazmayı unutmuşum. Baskı + balata 650 lira, işçilik 300 lira tutmuş. Tahmin ettiğim gibi alt merkezi değiştirmemişler. Yoksa bu fiyata hallolması mümkün değildi. Usta alt merkezin iyi durumda olduğunu, bir dahaki debriyaj değişimine kadar idare edeceğini söylemiş abime. Kalkışlarda sürekli var olan bir titreme vardı. Şuan en ufak bir titreme yok. Rampada fark edilir derecede daha rahat hızlanıyorum. Umarım uzun süre bu şekilde devam eder.