Gönderen Konu: Toyota orijinal parçası özel servislere satılıyor mu?  (Okunma sayısı 2259 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '17
  • 3 kere teşekkür etti
Toyota yedek parçalarını satmıyor diye biliyorum ancak bir kaç özel servisle görüştüm. Parçaların orijinal olduğunu söylüyorlar. Toyota satmıyor nasıl oluyor diyorum satıyor abi diyorlar. İşin aslı nedir?

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota orijinal parçası özel servislere satılıyor mu?
« Yanıtla #1 : Şubat 05, 2020, 19:11:19 »
piyasada bulunan cogu "orjinal" adi altinda satilan filtrelerin bir cogu sahte urun oluyor, @Ufuk Sönmez (16363)  beyin yetkilisi oldugu tem toyota firmasinda satilan oem parcalar orjinaldir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '20
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 05, 2020, 19:57:56 »
Kendim izmirde oğuz oto(özel servis) da şahit oldum. Çalışan diğerine bugün  borovalı ( yetkili servis) dan alınacak bir parça var mı diye sordu ertesi gün için çünkü ertesi gün resmi tatildi. Yani yetkili servis özel servislere parça satıyor ki o işten de para kazanıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Şubat 05, 2020, 20:34:05 »
piyasada bulunan cogu "orjinal" adi altinda satilan filtrelerin bir cogu sahte urun oluyor, @Ufuk Sönmez (16363)  beyin yetkilisi oldugu tem toyota firmasinda satilan oem parcalar orjinaldir.

Sorduğum bu değil yalnız. Sorunca biz satmıyoruz diyor Toyota ama piyasada mevcut. Satilmiyorsa bahsettiğiniz tem toyota nereden alıyor misal?

Mesaj Birleştirildi: Şubat 05, 2020, 20:35:07
Kendim izmirde oğuz oto(özel servis) da şahit oldum. Çalışan diğerine bugün  borovalı ( yetkili servis) dan alınacak bir parça var mı diye sordu ertesi gün için çünkü ertesi gün resmi tatildi. Yani yetkili servis özel servislere parça satıyor ki o işten de para kazanıyor.

Gecen bakimi oraya yaptırdım simdi de oraya gidecegim muhtemelen. Sizin önünüzde böyle konusmalari garip 🤔 kac bin bakim icin gittiniz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 850
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Şubat 05, 2020, 20:39:53 »
Ben 80 bin bakımında şanzıman yağı değişimi dahil yaptırmıştım. Olay benim önümde direk olmadı ben kulak misafiri oldum. Oğuz otoya bu konuda güvenirim. 90 bin bakımını orada yaptırmadım çünkü ekonomik başka bir alternatif uyguladım ama ağır bakıma muhakkak giderim yada arıza durumunda.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Şubat 05, 2020, 20:49:52 »
Ben 80 bin bakımında şanzıman yağı değişimi dahil yaptırmıştım. Olay benim önümde direk olmadı ben kulak misafiri oldum. Oğuz otoya bu konuda güvenirim. 90 bin bakımını orada yaptırmadım çünkü ekonomik başka bir alternatif uyguladım ama ağır bakıma muhakkak giderim yada arıza durumunda.

Ben 30 için gitmiştim şimdi 40 için gideceğim. Referans aradım açıkçası yine:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Şubat 05, 2020, 23:07:59 »
Toyota yedek parçalarını satmıyor diye biliyorum ancak bir kaç özel servisle görüştüm. Parçaların orijinal olduğunu söylüyorlar. Toyota satmıyor nasıl oluyor diyorum satıyor abi diyorlar. İşin aslı nedir?
Erdem bey Toyota orijinal yedek parçalarını özel servislerde bulabilirsiniz yalnız fiyat olarak yetkili ile aynıdır satıcı daha aşağı fiyata satamaz,tem otodan da alsanız orjinal ürün bulabilirsiniz yalnız şöyle bir sıkıntı varki piyasada bir çok satıcı orjinal adı altında satıyor ama %90'ı sahtedir ben tem oto haricinde yetkili dışından parça almıyorum çok sıkışırsam alacağım parçanın servisten parça kodunu alıp dışarıdaki parçacıdan alacağım parçayı orjinal olup olmadığını teyit ediyorum,ama tem otodan alırken böyle birşeye gerek duymuyorum neyse o geliyor.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Şubat 05, 2020, 23:10:58 »
Sorduğum bu değil yalnız. Sorunca biz satmıyoruz diyor Toyota ama piyasada mevcut. Satilmiyorsa bahsettiğiniz tem toyota nereden alıyor misal?

"Biz satmıyoruz" dediğini, söylediğiniz "Toyota" kim?

Toyota koskoca bir üretici, parçalarını dünyanın her yerinde yetkili bayi dışında satıldığını görebilirsiniz, biz türümüzün tek örneği değiliz,

Merakınız "biz" isek, kendi adımıza konuşmam gerekir ise an itibariyle sadece Toyota marka araçlar için yaklaşık 9800 çeşit ürünü stoklarımızda tutuyoruz, ve bu her geçen gün genişliyor çünkü biz yatırımlarımızı sadece işimize yapıyoruz, bu ürünlerin yaklaşık 7100 civarı orijinal parça, bugün Türkiye Cumhuriyetine girişi olan (stokta olandan bahsetmiyorum) orijinal parça sayısı yaklaşık 130.000 çeşit, yani yaklaşık 30 yılda ülkemize girişi olan parçaların tamamının %5 gibi bir oranını şu an stoklarımızda tutuyoruz, talebe bağlı olarak orijinali stokta olmayan ancak orijinaline en yakın kalitede (veya muadili) olan stoklarımızda mevcut, satışını yaptığımız ürünlerin %90 civarını ithalatını yaptığımız kendi stoğumuzdan karşılıyoruz, kalan %10 civarı kısmını iç piyasa ve distribütörlerden sağlıyoruz, bu verdiğim rakamlar bugün herhangi bir yetkili servisin yanından bile geçemeyeceği rakamlar, ürünlerin temin kaynağını soruyorsanız orası farklı ve derin bir konu ama dilerseniz onu da açıklarım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Şubat 06, 2020, 22:31:40 »
"Biz satmıyoruz" dediğini, söylediğiniz "Toyota" kim?

Toyota koskoca bir üretici, parçalarını dünyanın her yerinde yetkili bayi dışında satıldığını görebilirsiniz, biz türümüzün tek örneği değiliz,

Merakınız "biz" isek, kendi adımıza konuşmam gerekir ise an itibariyle sadece Toyota marka araçlar için yaklaşık 9800 çeşit ürünü stoklarımızda tutuyoruz, ve bu her geçen gün genişliyor çünkü biz yatırımlarımızı sadece işimize yapıyoruz, bu ürünlerin yaklaşık 7100 civarı orijinal parça, bugün Türkiye Cumhuriyetine girişi olan (stokta olandan bahsetmiyorum) orijinal parça sayısı yaklaşık 130.000 çeşit, yani yaklaşık 30 yılda ülkemize girişi olan parçaların tamamının %5 gibi bir oranını şu an stoklarımızda tutuyoruz, talebe bağlı olarak orijinali stokta olmayan ancak orijinaline en yakın kalitede (veya muadili) olan stoklarımızda mevcut, satışını yaptığımız ürünlerin %90 civarını ithalatını yaptığımız kendi stoğumuzdan karşılıyoruz, kalan %10 civarı kısmını iç piyasa ve distribütörlerden sağlıyoruz, bu verdiğim rakamlar bugün herhangi bir yetkili servisin yanından bile geçemeyeceği rakamlar, ürünlerin temin kaynağını soruyorsanız orası farklı ve derin bir konu ama dilerseniz onu da açıklarım.

Bahsettiğim Toyota 3 ayrı yetkili servis. Genel olarak bahsedildiği gibi orijinali var deniliyorsa neden piyasada %90 oranında sahte ya da yan sanayi denilen orijinal olarak satılan parçalar mevcut? Örneğin bir renault parçası aradigimizda neredeyse bakkalda bile orijinalini bulabiliyoruz. Esas sorum paragrafinizin sonunda. Bu kaynak nerede? Elbette ticari bir sır olabilir ama sınırlı olarak piyasaya surulen bu urunlere nasil ulasiyorsunuz? Merakim bu :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Şubat 07, 2020, 00:54:04 »
"... ürünlerin temin kaynağını soruyorsanız orası farklı ve derin bir konu ama dilerseniz onu da açıklarım.
Bende merak ettim doğrusu, sakıncası yoksa açıklarsanız sevinirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Şubat 07, 2020, 10:25:26 »
Bahsettiğim Toyota 3 ayrı yetkili servis. Genel olarak bahsedildiği gibi orijinali var deniliyorsa neden piyasada %90 oranında sahte ya da yan sanayi denilen orijinal olarak satılan parçalar mevcut?
Örneğin bir renault parçası aradigimizda neredeyse bakkalda bile orijinalini bulabiliyoruz. Esas sorum paragrafinizin sonunda. Bu kaynak nerede? Elbette ticari bir sır olabilir ama sınırlı olarak piyasaya surulen bu urunlere nasil ulasiyorsunuz? Merakim bu :)

Ben de 12 yıl yetkili serviste yedek parça departmanında çalıştım, dış piyasaya açılana dek ben de aynı görüş ve fikirdeydim çünkü bakış açımız dardı, çünkü bilinçli olarak daraltılmıştı...

Piyasada satılan sahte ve yan sanayi (yada aftermarket) ürünlerin orijinal olarak lanse edilerek satılması ile en başından beri mücadele ediyoruz, lakin burada kullanıcının bilinçli olması önem arz ediyor, ""servis ile fiyatı aynı ise neden sizden alayım" yada "orijinalini buldum servisten yarı yarıya daha ucuz" gibi fikir ve safsatalara kanmaması gerekli, bu tip olaylar ve düşünceler servisler ve dolaylı yoldan servis çalışanlarına "dışarıda satılan parçalar sahtedir, orijinal ürünü servis dışında bulamazsınız" gibi mesnetsiz iddialara sebep olmaktadır.

Piyasada dolaşan sahte parçaların bir çoğu artık maalesef ülkemizde üretilmektedir, bunun başlıca sebebi uygun fiyatlara üretim yapan ülkelerde dahi (Çin Halk Cumhuriyeti gibi) işçilik fiyatlarının yükselmesi ile beraber, ham madde, paketleme, nakliye maliyetlerinin eklenmesi akabinde gümrükte oluşan sorun ve masrafların elimine edilmesidir, bu masraf ve meşakkatleri göz önüne alan sahtekarlar üretim maliyeti farkı olsa dahi önemli ve satış adedi yüksek ancak basit üretim parçalarını (filtre gibi) ülkemizde sahte ambalajlama ile satmaktadır maalesef, ülkemizde üretim maliyeti yüksek olan, hacim olarak küçük ancak pahaca büyük olan (iridyum buji gibi) taklit parçaları ise yasa dışı yollardan ülkemize sokmaktadırlar.

Yetkili servislerde çalışan arkadaşlarımın iddialarına karşılık olarak bende bir iddia ortaya atabilirim, yüzlerce parça numarası verebilirim ki istediğiniz yetkili servise sorabilirsiniz, bırakın kendi stoklarını, distribütör stoklarında bile bulamazsınız ancak bizim stoklarımızda en az 3 aylık satış ortalamamız miktarınca mevcuttur, aslında bunu bize öğreten yine Toyota felsefeleri, bizde bulunmasının sebebi ise bu parçaların genellikle araçların garanti kapsamı bitişi sonrasında gereklilikleri ve bildiğiniz üzere garanti kapsamı dışında kalan araçların büyük bir kısmı yetkili servislerde iş emri açılarak parça talebinde bulunmuyor, dolayısı ile bu parçalar talep istatistiklerinde yer almıyor, biz ise Toyota özel servisi de olduğumuzdan ve çoğunlukla Toyota özel servislerine hitap ettiğimizden bizim istatistiklerimizde bu ürünler yer alıyor.

Orijinal parçaların genel anlamda temin kaynağı kısmına gelecek olursak, ana kaynak Japonya, ancak serbest dolaşım bölgeleri, toplama, paketleme ve sevkiyat avantajları nedeni ile port olarak genellikle Singapur, Tayland ve Hindistan kullanılabilmektedir. Burada en önemli husus parçanın satıldığı bölge ile kaynak bölge arasında var ise referans farklılığını elimine etmektir, misal x parçası Türkiye'de (Avrupa bölgesinde) xxxxx-xxxxx numarası ile satılırken aynı parça Japonya'da yyyyy-yyyyy referansı ile satılabilir, buna "cross referance" adı verilir, bunu tespit edebilmek zor bir konu ancak daha zor olanı aradaki farklılık kısmı.

Farklılık bazen sadece parçanın üreticisi değişkenlik gösterirken, bazen değişen üreticiye yada üretim yapılan fabrikaya bağlı olarak kalite farkı da ortaya çıkabiliyor, örneğin Avrupa'da ve ülkemizde satılan 90363-Wxxxx kodlu bir rulman Avrupalı x bir üreticiye ait iken aynı rulman Japonya'da 90363-2xxxx kodu ile satılır ve üretimi Japon menşe bir üreticiye ait olur, bunun en güzel örneğini uzunca yazışmalarımıza rağmen @tuncay sahin (6765) bey yaşamıştır, daha basit bir örnek vermem gerekir ise 90915-YZZJ1 kodlu yağ filtresi Denso'nun Çin Halk Cumhuriyeti fabrikasında üretilir, 90915-YZZE1 kodlu yağ filtresi Denso'nun Tayland fabrikasında üretilir, 90915-10003 kodlu ürün ise Denso'nun Japonya fabrikasında üretilir, bu ürünlerin hepsi aynıdır ancak internette araştırırsanız bir takım farklarının olduğunu görebilirsiniz, ayrıca 90915-10003 kodlu ürün diğer kodlara göre ham fiyat oranında %100'e yakın daha pahalıdır, bunun gibi binlerce örnek de mevcuttur ve bunu yetkili serviste çalışan bir çok yedek parça çalışanı bilmemektedir, özel bir ilgisi yok ise standart çalışması kapsamında bilmesine de gerek duyulmamaktadır, çünkü maaşını alması için distribütör firma hangi ürünü sağlıyor ise o ürünü sunması ve satması yeterlidir.

Orijinal parçanın global pazarda belli başlı satış koşulları vardır ve firmanın çalışma prensiplerine göre değişiklik gösterir, bazen bazı ürünlerin adeti üzerinden, bazen firma bazında yıllık alış rakamı taahhütü üzerinden yürürken, bazı firmalarda spot fiyat teklifi ile satış yapabilir, spot satışlarda genellikle perakende satış baz alınır ve fiyatlar yükselir dolayısı ile ülkemiz satış fiyatı göz önüne alındığında ithal etmek (yada yurt dışından almak) mantıksız hale gelebilir, zira ülkemiz gümrüğünde yedek parçaların bir çok gözetim ve yaptırımı olduğu gibi parçanın orijinal olması halinde buna ek yükümlülükler (dolayısı ile masraflar) doğmaktadır, bireysel yurt dışı alışverişlerde (prosedürleri sebebi ile her ne kadar uygulanmasa da) kayıtlı distribütörü olan ürüne gümrüğün el koyma, distribütöre bilgi verme ve distribütörden gelen cevaba istinaden ürünü imha etme hatta imha ücretini satın alan kişiden talep etme hakkı kanunen mevcuttur.

Uzun bir yazı oldu, kusura bakmayın, kafanızda soru işareti kalan bir kısım var ise sormaktan çekinmeyin lütfen.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Şubat 07, 2020, 11:17:40 »
Ufuk bey, aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim.

Belki basit bir parçaydı ama, yaklaşık 5-6 yıl önce kendim bire bir Toyota Afyonkarahisar  yetkili servisinden 4 adet bujı,  hava filtresi ve karbüratör kapağının üzerine takan kelebek vidayı satın almıştım.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Şubat 09, 2020, 10:17:57 »
Bazen bende eğer yüklü sipariş yoksa sadece buji değişimi olacaksa yetkiliden alıyorum saniyede arkadaşın tükanda değişim yapıyoruz,ama önemli ve yüklü bir sipariş varsa kesinlikle tem oto @Ufuk Sönmez (16363) bey'den vazgeçmem çünkü esnaflık, bilgi, tecrübe, dürüstlük çok iyi durumda ve bu güne kadar birçok kez aydınlatıcı fikirler vermiştir.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.