Gönderen Konu: aracımın yolda gezmesi hk  (Okunma sayısı 1266 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '13
aracımın yolda gezmesi hk
« : Şubat 03, 2020, 10:50:09 »
kıymetli ustalar daha aracı alalı bir hafta oldu. aracımda sol 2 kapı darbeli değişik kayserideyim. aracım 2013 1.6 elegant, gayet memnunum fakat yolda 100 ve üzeri çıktığımda ya da karlı buzlu yolda 50-60 km hızda ya da rüzgarlı havada sağa sola geziyor . SANKİ TEKER BİCONLARI TAM SIKILMAMIŞ BOŞLUK VARMIŞ GİBİ DÜŞÜNÜN ÖYLE HİSSETTİRİYOR., .aracımı alırken 2 exper raporundada şase vs düzgün çıkmıştı. sağa sola yanal kayma vs de düzgün çıktı. araçta titreme vs felan ses ya da başka bi şey yok ama kaygılıyım acaba bu sorun benim başıma iş açar mı. düşük hızda vs bi sorun yok aracım düzgün gidiyor. rot balanscıya gittim sol arka tarafta şasecinin açması gerek tekrar rot balansa girmesi lazım dedi. bu ne demek??? korkuttu beni. sonrada dediki sendeki orjinal jantları tak onlardan da yapabilir dedi. şase felan düzgün die aldım aracı. KAYSERİDE BANA YARDIMCI OLCAK TAVSİYE EDECEĞİNİZ Bİ USTA VAR MI?

Toyota Club Türkiye

aracımın yolda gezmesi hk
« : Şubat 03, 2020, 10:50:09 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1148 kere teşekkür edildi
Ynt: aracımın yolda gezmesi hk
« Yanıtla #1 : Şubat 03, 2020, 11:59:18 »
Öncelikle 4 lastik aynı marka ve lastik havaları tam ayarlı mı? oradan başlayın,düz bir yolda makul bir hız da trafiği tehlikeye düşürmeden direksiyonu bıraktığınızda sağa sola çekme var mı? ustanın dediğine göre araçta jantlar orijinal ölçüde değil,amortisörlerden değişen olmuş mu? değişti ise 4 ü aynı zamanda mı? değişmiş  ve en son olarak şase açma lafı ilginç geldi,kayseride toyota servisi varsa oraya baktırın yoksa başka bir ön düzenci aynı şeyleri söylüyorsa ona göre hareket edersiniz,acaba sol kapı darbeli dediğiniz yerden darbe alınca arka şase kısmı etkilendi mi ?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #2 : Şubat 03, 2020, 12:47:29 »
4 jant 4 lastik ve hepsinin havaları aynı mıchelin marka lastikler. arka şase etkilense bu experde çıkmaz mıydı. ya da exper raporunda kayma vs göstermezmiydi.araba direksiyonu bırakınca sağa kayıyor ama 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 45000
  • Model Yılı: '11
« Yanıtla #3 : Şubat 03, 2020, 13:14:57 »
Acaba salıncaklar da sıkıntı olabilir mi ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #4 : Şubat 03, 2020, 13:47:51 »
değil bence çünkü ses tıkırtı vs yok ki . sorun kış şartlarında yolda giderken veya rüzgarlı havada yolda giderken sağa sola gezmesi aracın 50-60 hızda gitsem bile böyle

Mesaj Birleştirildi: Şubat 03, 2020, 15:02:11
güncel sorunuma çözüm arıyorum ne yapılması laızm

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Şubat 03, 2020, 17:46:17 »
değil bence çünkü ses tıkırtı vs yok ki . sorun kış şartlarında yolda giderken veya rüzgarlı havada yolda giderken sağa sola gezmesi aracın 50-60 hızda gitsem bile böyle

Mesaj Birleştirildi: Şubat 03, 2020, 15:02:11
güncel sorunuma çözüm arıyorum ne yapılması laızm
rüzgarlı yolda gitmesi genelde almanlar kadar yan rüzgarlarda daha stabil değil benim araçta öyle ancak daha yüksek hızlarda ve yol çevresi açıksa oluyor.lastiklerin durumları nasıl?yetkili servis var ise yakınlarda oraya götürün birde

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Şubat 03, 2020, 18:45:00 »
Bunun bir sürü sebebi olur. Bu sizin bulabileceğiniz bir şey değil.
1) En kötü durum bu. Aracın yandan darbe alması sonucu şasinin oynaması. Bu hassas bir ölçüm ile açığa çıkabilir ancak. Expertizde yanal kayma oranları verilir normalde. 2. bir ekspertize sırf bu yanal kaymanın tespit edilmesi için sokabilirsiniz. Siz de aracın belirli noktalarını referans alarak ölçümler alabilirsiniz.
2) Darbeden dolayı taşıyıcı ya da başka bir parçanın şekli ufak bozulmuş olabilir, ama idare eder denilerek kullanılmaya devam edilmiş olabilir.
3) Rot ayarının hatalı olması. Bunu her usta düzgün yapamaz. Kalibrasyonu iyi, lazerli makine kullanan bir bayiye yaptırın rot balansı.
4) Yine aynı rot balans ustasına alt takımda boşluk olup olmadığını kontrol ettirin. 130bin km. teker bilyelerinin yavaştan bozulmaya başladığı km.ler. Teker boştayken oynama var mı kontrol edilmeli. Ben bunu daha olası buluyorum.
5) Lastik basıncını lastikçilerin dediği gibi 32'ye değil, aracın sürücü kapı eşiğinde yazan aracın istediği lastik basıncında kullanınız.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.