Gönderen Konu: Ltft değeri neden yükselir?  (Okunma sayısı 3476 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 588
  • Model Yılı: '20
  • 23 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Ltft değeri neden yükselir?
« : Ocak 17, 2020, 09:04:19 »
Merhaba arkadaşlar, 2019 Ağustos ayında Çorum özençler otogazda aracıma yol ayarı yaptırdım. Ayarlar da gayet güzel olmuştu. Hiç sorunsuz kullandım uzunca bir süre. Belirli aralıklarla Torque programıyla kontroller yaptım. Ayarlar +5 -5 aralığında gitmekteydi. Kış gelince dün akşam tekrar bir kontrol edeyim dedim. Aracım rolantide ltft 16.4 de sabit kalıyor. Araç ile hareketlendiğimde ise ltft değeri sürekli olarak artı değerde geziniyor. (+7 , +10 +5,5 gibi) Acaba kış aylarında tekrardan ayar mı yaptırmak gerekir? Malum kış aylarında araçlar biraz daha fazla lpg tüketirlermiş. Bir kaç kişiden böyle bir bilgiye ulaştım. Yada lpg sisteminde bir problem mi var. Ayar tutmuyor. Bu arada belirtmek isterim. Lpgyi sürekli aynı yerden aynı istasyondan alıyorum. ( Petrol Ofisi ) Bilgisi olan yardımcı olursa memnun olurum. İyi forumlar.

Toyota Club Türkiye

Ltft değeri neden yükselir?
« : Ocak 17, 2020, 09:04:19 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3398 kere teşekkür edildi
Ynt: Ltft değeri neden yükselir?
« Yanıtla #1 : Ocak 17, 2020, 10:02:19 »
Benzinde calisir iken bu degerler nasil??
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 23 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 17, 2020, 10:23:44 »
Benzinde çalışırken stft sürekli değişken +13 olduğuda oluyor -6 larada düşüyor. Ltft ise +12 ile +15 arasında duruyor. Devir yükseldikçe +5 e kadar düştüğü oluyor. Ama ltft hiç - değerlere düşmüyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 17, 2020, 14:31:32 »
Yüksek rakımda oturuyorsanız ltft'nin eksi çıkması gerekirdi, fakir çalıştığını gösteriyor. Düzgün bir yolda ayar lazım.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 18, 2020, 01:12:48 »
Kış aylarında;

1. Hava yoğunluğu, lpg yoğunluğu ve benzin yoğunluğu artar. Motor ısınınca lpg yoğunluğu azalır.
2. Motor geç ısınır.
3. Geç ısınmadan dolayı ilk çalışmada benzini daha çok kullanır.
4. Kalorifer ve rezistanslar yakıt tüketimine ekstra yük yaratır. (Yaz aylarında aynı şekilde klima)

Ayarınızı yaz aylarında yaptırdıysanız kışın işler değişir. Ya ortalama bir tüketim ayarı yaptıracaksınız ya da kış yaz ayrı ayar yaptırcaksınız. %3 ~ %4 civarında lpg ayarını yukarı çektirmenizi tavsiye ederim yaz kış ortalama bir ayar olur.

Bir püf noktası vereyim, ayarınızı farlar açıkken yaptırırsanız ortalamaya yakın ayar yapılmış olur. Farlar yaklaşık %3 ekstra yük bindiriyor çünkü.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 17000
  • Model Yılı: '18
  • 61 kere teşekkür etti
  • 143 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 18, 2020, 14:43:29 »
Kış aylarında;

1. Hava yoğunluğu, lpg yoğunluğu ve benzin yoğunluğu artar. Motor ısınınca lpg yoğunluğu azalır.
2. Motor geç ısınır.
3. Geç ısınmadan dolayı ilk çalışmada benzini daha çok kullanır.
4. Kalorifer ve rezistanslar yakıt tüketimine ekstra yük yaratır. (Yaz aylarında aynı şekilde klima)

Ayarınızı yaz aylarında yaptırdıysanız kışın işler değişir. Ya ortalama bir tüketim ayarı yaptıracaksınız ya da kış yaz ayrı ayar yaptırcaksınız. %3 ~ %4 civarında lpg ayarını yukarı çektirmenizi tavsiye ederim yaz kış ortalama bir ayar olur.

Bir püf noktası vereyim, ayarınızı farlar açıkken yaptırırsanız ortalamaya yakın ayar yapılmış olur. Farlar yaklaşık %3 ekstra yük bindiriyor çünkü.
diğer kitler için bişey diyemem ama atiker grand var benim arçata ve ayar menülerinde sıcaklık ve basınç düzeltme ekranı var gaz sıcaklığına ve basıncına göre artırma ve azaltma yaparak uygun gazı gönderiyor yani kit yeni ise bu yaz ayarı kış ayarını ayrı ayrı yapmaya gerek kalmaz gaz soğuksa kısar sıcaksa artırır veya basınç düşükse artırır yüksekse azaltır

Mesaj Birleştirildi: Ocak 18, 2020, 14:53:42
Merhaba arkadaşlar, 2019 Ağustos ayında Çorum özençler otogazda aracıma yol ayarı yaptırdım. Ayarlar da gayet güzel olmuştu. Hiç sorunsuz kullandım uzunca bir süre. Belirli aralıklarla Torque programıyla kontroller yaptım. Ayarlar +5 -5 aralığında gitmekteydi. Kış gelince dün akşam tekrar bir kontrol edeyim dedim. Aracım rolantide ltft 16.4 de sabit kalıyor. Araç ile hareketlendiğimde ise ltft değeri sürekli olarak artı değerde geziniyor. (+7 , +10 +5,5 gibi) Acaba kış aylarında tekrardan ayar mı yaptırmak gerekir? Malum kış aylarında araçlar biraz daha fazla lpg tüketirlermiş. Bir kaç kişiden böyle bir bilgiye ulaştım. Yada lpg sisteminde bir problem mi var. Ayar tutmuyor. Bu arada belirtmek isterim. Lpgyi sürekli aynı yerden aynı istasyondan alıyorum. ( Petrol Ofisi ) Bilgisi olan yardımcı olursa memnun olurum. İyi forumlar.
benzinde de sürekli artı yönde hareket ediyorsa vakum kaçağı olabilir, belli bir süre benzinde kullanıp gözlemleyin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 23 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 18, 2020, 15:24:15 »
BRC Platinium ( Seq32 ) takılı aracımda. Vakum da kaçak olsa bir işaret vermesi gerekmez mi? 3-4 ay önce lpg filtresini değiştirdim. Onunla alakalı bir sorun olmuş olma ihtimali var mı? Gerçi değiştirdikten sonra gaz kaçağı olup olmadığı kontrol etti servis. Sanki lpg ayar tutmuyor  :argh: 2 kere ayar yaptırdım. İlk olarak Giresunda Çetinoğlu otogaz'a gidip yaptırdım. Bir süre kullandım. Daha sonra yine ayar bozdu. Bu sefer yaz tatili dönüşü Çorum'a uğrayıp Özençler otogaza gittim. Orada da bir ayar yaptırdım. Bir süre kullandım yine başa döndük  :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 18, 2020, 15:29:52 »
diğer kitler için bişey diyemem ama atiker grand var benim arçata ve ayar menülerinde sıcaklık ve basınç düzeltme ekranı var gaz sıcaklığına ve basıncına göre artırma ve azaltma yaparak uygun gazı gönderiyor yani kit yeni ise bu yaz ayarı kış ayarını ayrı ayrı yapmaya gerek kalmaz gaz soğuksa kısar sıcaksa artırır veya basınç düşükse artırır yüksekse azaltır

Sadece basınç ve sıcaklık değil, kalorifer klima ve rezistanslar da var etken olarak. O kitlerdeki gaz ve sıcaklık düzeltmeleri mevsimsel etkilerden ziyade regülatörün sıcaklık ve basınç durumuna göre düzeltme yapıyor, haliyle kışın regülatör geç ısınacağı için çok işe yarıyor tabi ki.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 61 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Ocak 18, 2020, 15:35:27 »
BRC Platinium ( Seq32 ) takılı aracımda. Vakum da kaçak olsa bir işaret vermesi gerekmez mi? 3-4 ay önce lpg filtresini değiştirdim. Onunla alakalı bir sorun olmuş olma ihtimali var mı? Gerçi değiştirdikten sonra gaz kaçağı olup olmadığı kontrol etti servis. Sanki lpg ayar tutmuyor  :argh: 2 kere ayar yaptırdım. İlk olarak Giresunda Çetinoğlu otogaz'a gidip yaptırdım. Bir süre kullandım. Daha sonra yine ayar bozdu. Bu sefer yaz tatili dönüşü Çorum'a uğrayıp Özençler otogaza gittim. Orada da bir ayar yaptırdım. Bir süre kullandım yine başa döndük  :rofl:
vakum kaçağını kullanırken hissetmezsiniz ancak motora fazladan hava girişi olacağından fakir karışıma neden olur, lpg enjektör giriş yerlerine (manifolda) su püskürtün motorun sesi veya titreşimi değişirse hava kaçağı var demektir en kısa yoldan bu şekilde anlayabilirsiniz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 23 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ocak 18, 2020, 17:02:00 »
Lpg enjektör girişlerini benzin enjektörlerinin yanından yapılmış. Manifolddan yapılmamış. Lpg enjektörlerinin giriş noktasına araç lpgdeyken su tutup test etmem gerekiyor diyorsunuz. Peki vakum kaçağı varsa düzeltilir mi?

Mesaj Birleştirildi: Ocak 18, 2020, 18:31:34
Benzinde kullanım için video

Lpgde kullanım için video

Not : Araç değerleri şehir trafiğinde kullanımdır. Çoğu zaman dur kalk olarak ilerleme sağlanmıştır. Ona göre değerlendirirseniz çok sevinirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 850
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ocak 18, 2020, 20:10:41 »
Benim araçta da seq32 var. BRC de yapılan ilk ayar daha doğrusu ayarsızlık sonrası yaşadığım sorunlar olduktan sonra başka bir ustada yaptırdığım afr  ayarı ile 15 aydır sorunsuz olarak kullanıyorum. İzmir gibi deniz seviyesi bir yerde oturup geçen hafta olduğu gibi bozüyük gibi rakım ve iklim şartı değişik olan bir yere gittiğimde bile en ufak bir sorun yaşamıyorum. Ki araçta oluşan en ufak bir değişimi hisseden bir sürücüyüm. Ayrıca seq32 de obd bağlantısı ile şartlara göre ayar güncelleniyor diye biliyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 61 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Ocak 18, 2020, 20:55:05 »
Lpg enjektör girişlerini benzin enjektörlerinin yanından yapılmış. Manifolddan yapılmamış. Lpg enjektörlerinin giriş noktasına araç lpgdeyken su tutup test etmem gerekiyor diyorsunuz. Peki vakum kaçağı varsa düzeltilir mi?

Mesaj Birleştirildi: Ocak 18, 2020, 18:31:34
Benzinde kullanım için video

Lpgde kullanım için video

Not : Araç değerleri şehir trafiğinde kullanımdır. Çoğu zaman dur kalk olarak ilerleme sağlanmıştır. Ona göre değerlendirirseniz çok sevinirim.
videolarınızı izledim, ve çıkan sonuç lpg Ayarlarınız fakirde, lpg ayarı yaptırmanız gerekir, Benzinde giderken stft hep eksi yönde çalışarak ltft yi düşürmeye çalışıyor normal olanı yapıyor, yani vakum kaçağı yok, iyi bir yolda ayar yapan birini bulmanız gerekir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ocak 18, 2020, 20:57:54 »
%20 ltft nedir yuh. Acilen ayar lazım. Az daha beklese arıza ışığı da yakar.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 23 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ocak 18, 2020, 21:39:14 »
videolarınızı izledim, ve çıkan sonuç lpg Ayarlarınız fakirde, lpg ayarı yaptırmanız gerekir, Benzinde giderken stft hep eksi yönde çalışarak ltft yi düşürmeye çalışıyor normal olanı yapıyor, yani vakum kaçağı yok, iyi bir yolda ayar yapan birini bulmanız gerekir

valla bilmiyorum ne sorun var. Özençler otogaz'a gittim ayar yaptırdım. Bir süre iyiydi. Fakat daha sonra bu halde :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 850
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ocak 18, 2020, 22:29:08 »
Gaz filtresi değişimi yaptırdığınızı yazmışsınız. Çoğu işyeri filtre değiştirdikten sonra bilgisayarda kayıtlı ayarları yükler. Tabi düzgün yol ayarları gider. Acaba böyle bir durum olabilir mi? Çünkü geçen hafta gaz filtresi değişimi yaparken afr  ayarlarını yapan Recep ustam filtreyi değiştiren kalfasına  aman ayarları değiştirme afr yüklü araçta dedi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 23 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ocak 19, 2020, 08:36:04 »
Lpg filtresi değiştirildikten sonra herhangi bir ayar yapılmadı. Gaz kaçağı var mı kontrol edildi. O kadar.