Gönderen Konu: MMT Şanzıman kırmızı ışıklara gelmeden önce boşa almak  (Okunma sayısı 834 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '06
  • 1 kere teşekkür etti
Herkese merhabalar 2006 d4d terra MMT sanzimanli aracımla araniza katılmış bulunmaktayım Birkaç kere kırmızı ışıkta ısınma dolayısıyla boşa alma problemi yaşadım (durunca yapıyor hareket halindeyken değil)arabayı 30 saniye kitleyerek  çözüm olduğunu öğrendim denedim hareket ediyor taki diğer durma noktasına gelene kadar genellikle şehir içi  kullanıyorum sorum şöyle kırmızı ışığa gelmeden önce araba 5 vites birden düşürmesine gerek duymaması için hareket halindeyken N konumuna atsak zararı olurmu(4-5 km yolda 3 kırmızı ışık olsa 15 kere kimi zaman  30-40 kere vites düşürmesinden kurtarmış olacağız) bu işlemi çok sayıda yaptım ve artik sürekli yapıyorum ilerleyen süreçte sorunla karsilasirmiyim manuel mantığıyla bakacak olursak hicbir sorun yaşanmaması lazım ama emin olamıyorum kesin net bir cevap var midir bulamadim yardimci olursaniz sevinirim. Herkese iyi forumlar .Teşekkürler 

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 93081
  • Model Yılı: '11
  • 8 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Ynt: MNT Şanzıman kırmızı ışıklara gelmeden önce boşa almak
« Yanıtla #1 : Ocak 29, 2020, 01:12:40 »
Yoğun trafikte ısınması kaçınılmaz maalesef. Biraz manuel vites kullanır gibi kullanmak gerekiyor çalışma prensibinden dolayı. Isınmasını bir parça önlemek için yapabilecekleriniz basit aslında.
Trafikte ani dur-kalk yapmayın, bırakın önünüzdeki kalksın, hemen duracağı belliyse hareket etmeyin, çünkü MMT’ler en çok dur-kalklar yüzünden ısınıyor.
Durduğunuzda vitesi boşa alın. Manuelde nasıl durunca boşa atarız, aynı hesap.
Işıklara yaklaşırken boşa atabilirsiniz ama fren gücünü kaybetmemek adına ben önermiyorum.
1996 Toyota Corolla 1.3 XL
2005 Toyota Corolla 1.6 Terra
2011 Fiat Linea 1.3 Multijet Active Plus
2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '06
  • 1 kere teşekkür etti
Ynt: MNT Şanzıman kırmızı ışıklara gelmeden önce boşa almak
« Yanıtla #2 : Şubat 16, 2020, 09:37:53 »
Peki fren gücü harici şanzımana  bir zararı var mıdır? Hareket halindeyken boşa atmanın yada ışıklara yaklaşırken boşa almanın?