Gönderen Konu: 99 1.3 terra tanımlanamayan ses!  (Okunma sayısı 1054 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 235000
  • Model Yılı: '99
  • 4 kere teşekkür etti
99 1.3 terra tanımlanamayan ses!
« : Ocak 13, 2020, 11:48:19 »
Selamlar,

aracımda bir süredir km göstergesinin arkasından geldiğini sandığım gaza yüklendikçe artan bir sürtünme sesi vardı, özellikle sabahları çok belirgin oluyordu! Ancak bu sabah videoda da duyulan şekilde bariz ve kötü bir ses gelmeye başladı! Araçla 8-10 km gidip stop edene kadar duyuldu! akşam çalıştırdığımda ise videodaki gibi değil de önceki hafif sürtünme sesi çıkıyor! Her sabah sürtünme devam ediyor hatta dün uzun yol yaptım, uğultulu bir şekilde devam etti. Bu ses neden kaynaklanabilir, bir çözüm önerisi olan var mı? Ustaya henüz göstermedim çünkü ustalar malesef önce üç-beş parça değiştirmeyi önerip sonra bundan değilmiş, 3-4 parça daha değiştirelim düzelir modunda!

Toyota Club Türkiye

99 1.3 terra tanımlanamayan ses!
« : Ocak 13, 2020, 11:48:19 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 180000
  • Model Yılı: '00
  • 8 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
Ynt: 99 1.3 terra tanımlanamayan ses!
« Yanıtla #1 : Ocak 28, 2020, 20:25:12 »
 Ses kadrandan geliyor sanki. Sürat göstergesi ile alakalı olabilir. Bende de oluyor soğuk günlerde ısınınca geçiyor.
Toyo Toyo Toyo :D
Toyota Corolla 1.3 Terra A/C 180000 km

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 327 kere teşekkür etti
  • 76 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 29, 2020, 15:22:19 »
Merhaba, benzer ses kışın çok soğuk havalarda benim aracımda da oluyor. Kadran arkasındaki kablo veya kadran üzerinde bulunan elektronik ince plastik karttan geldiğini düşünüyorum. Araç ısınınca geçtiği için çok sorun etmiyorum.
2001 1.4 Terra Special

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 30, 2020, 10:08:10 »
Gösterge kadranı okadar belirgin ses yapmaz sizin aracınızdaki gelen ses kalorifer fanından yapıyor,aşırı kirlenmiş biraz temizleyin wd40 ile önce pas temizleme işlemi yapın daha sonra uygun makina yağı ile yağlayın daha sonra üzerine sprey gres sıkın iyice yağlansın kesmezse malesef fan değişmesi lazım zannedersem uzun süre polen filtresi değiştirmeden kullanılmış motor aşırı tozlanma yapmış yada göbek bilyasını dağıtmış.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 30, 2020, 12:35:31 »
Valla banada kalorifer fan sesi gibi geldi biraz araştırma yapın zahmet olmazsa mesala kaloriferi açınca mı ses geliyor araba yolda giderken mi ses geliyor hızlanınca ses artıyor veya azalıyor mu vites boşta olunca ses var mı araba yürümezken ses var mı motor tarafından mı geliyor içeriden mi geliyor nereden daha belirgin ses yolcu tarafında mı şöför tarafında mı ? Bir ses var ama. Eğer kalorifer fanı ise Ümit beyin yazdığı gibi fana bakım yapılmalı ayrıca polen filitreniz ıslak ise silecek altı su kanalları tıkalı olabilir. Uzaktan yardım için biraz daha fazla ayrıntı gerek anlatabilmişimdir umarım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 235000
  • Model Yılı: '99
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Şubat 03, 2020, 12:01:51 »
İlgi ve alakanız için teşekürler.

Ses sadece sabahları gaza bastıkça ve hızlandıkça artarak devam ediyor!
Genellikle sabah 6km akşam 6km işe gidiş geliş yapıyorum, uzun yolda deneme fırsatım olmadı motor iyice ısınca durur mu bilmiyorum ama akşam dönüşte yapmıyor!

Ayrıca bu kadar yoğun sesi bir defa bu kayıt sırasında yaptı normalde rutin olarak bu kadar yüksek ve belirgin yapmıyor!

Geçen hafta servise götürdüm, km telinden olup olmadığı belli değil, boş yere değiştirmeyelim! arabayı soğutup tekrar çalıştırdık ses yok dediler!

Kaloriferle ilgili dediklerinize bir bakıcam! Tekrar dönüş yaparım...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #6 : Şubat 25, 2021, 03:07:11 »
bu sorun soğuk havalarda ve eksiye düştüğünde bende de yapıyor kilometre saat konsolunu komple söktüm ses kesildi taktım tekrar geldi(hız telini söktüm kesildi) havalar ısınınca gitmişti ses ama arada bende de oluyor