Gönderen Konu: d4d mmt devir sorunu  (Okunma sayısı 1363 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 170000
  • Model Yılı: '06
  • 11 kere teşekkür etti
d4d mmt devir sorunu
« : Ocak 09, 2020, 04:57:58 »
Selamlar herkese. D4d mmt aracımın baskı balatasını değiştirdim aracın huyu değişti. Manuel otomatik farketmeksizin bütün viteslerde 2000 civarı seyrederken gaza birden bastığımda (sonuna kadar basmadan ) devir neredeyse 3000 oluyor,araçta hızlanma olmuyor ve sonra devir normale dönüyor bunu 3 sefer yapıyordu. Yani devir 3 sefer artarda artıp düşüyordu. Daha sonra araca baktırdım yeniden yazılım yüklendi şimdi bu olayı tek sefer yapıyor. Sanki baskı balata tam kavramıyor gaza basınca da kaçırıyor veyahut araç kararsız kalıyor aktuatör baskı balatayı açıp kapatıyor gibi. Bu konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.

Toyota Club Türkiye

d4d mmt devir sorunu
« : Ocak 09, 2020, 04:57:58 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 197000
  • Model Yılı: '07
Ynt: d4d mmt devir sorunu
« Yanıtla #1 : Ocak 10, 2020, 01:41:54 »
Selamlar herkese. D4d mmt aracımın baskı balatasını değiştirdim aracın huyu değişti. Manuel otomatik farketmeksizin bütün viteslerde 2000 civarı seyrederken gaza birden bastığımda (sonuna kadar basmadan ) devir neredeyse 3000 oluyor,araçta hızlanma olmuyor ve sonra devir normale dönüyor bunu 3 sefer yapıyordu. Yani devir 3 sefer artarda artıp düşüyordu. Daha sonra araca baktırdım yeniden yazılım yüklendi şimdi bu olayı tek sefer yapıyor. Sanki baskı balata tam kavramıyor gaza basınca da kaçırıyor veyahut araç kararsız kalıyor aktuatör baskı balatayı açıp kapatıyor gibi. Bu konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.

Merhaba yeni takılan debriyaj baskı balatanın markası ne ? nerede takıldı ? Adaptasyon + kalibrasyon ayarı yaptırdınızmı ? şanzıman yağını değiştirdinizmi ? araç suan kaç km de

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Ocak 10, 2020, 06:08:48 »
Merhaba yeni takılan debriyaj baskı balatanın markası ne ? nerede takıldı ? Adaptasyon + kalibrasyon ayarı yaptırdınızmı ? şanzıman yağını değiştirdinizmi ? araç suan kaç km de
Aisin takıldı, araç 185 binde, değişim 2 ay önce oldu, 1000 1500 km kadar oldu, şanzıman yağı değişti, kalibrasyonu da 2 3 sefer yapıldı hocam. Aktuaör de yeni 1 senelik. Son kalibrasyonda sıcağı sıcağına yapmadı ertesi gün 3 sefer değil bir sefer artıp azalma şeklinde devam etti bu sorun. Önceden bütün viteslerdeydi son günlerde 1 ve 2 de nadiren yapıyor. Acaba şanzıman beyninde bir sıkıntı olabilir mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ocak 12, 2020, 01:00:33 »
Bugün araçta bir deneme yaptım. El freni çekilmiş vaziyette vitesi manuelde 2 ye attım ve gaz verdim. Biraz devir artıp tekrar rölanti seviyesine düştü gaz verirken. 2 sefer denedim ikisinde de motor stop etmedi. Arabanın stop etmesi gerekmezmiydi. Stop etmesini engelleyen bir sistem mi var. Bu arada araç 2006 1.4 d4d mmt. İlk mesajda tam belirtmemişim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 12, 2020, 09:26:16 »
Bugün araçta bir deneme yaptım. El freni çekilmiş vaziyette vitesi manuelde 2 ye attım ve gaz verdim. Biraz devir artıp tekrar rölanti seviyesine düştü gaz verirken. 2 sefer denedim ikisinde de motor stop etmedi. Arabanın stop etmesi gerekmezmiydi. Stop etmesini engelleyen bir sistem mi var. Bu arada araç 2006 1.4 d4d mmt. İlk mesajda tam belirtmemişim.
Gürel bey öncelikle geçmiş olsun,
Hiç boşuna formlarda soruna çare aramayın ancak yönlendirme yapılır çünkü bu sorun formdaki bizlerin anlayabileceği çözebileceği bir durum değil ve işlemi yapan usta hangi baskı balatayı kullandı nasıl taktı bilmiyoruz (Toyotaların debriyaj balatası genllikke hepsi birbirine uyar ama aracın gereksinimi olan detayları karşılamaz aracınız manuel olsa belkide bu sorunlar olmayacaktı ) sorunun kesin çözümü için İstanbul'da tem servis form üyemiz @Ufuk Sönmez (16363) bey'den randevu alarak giderseniz sorunu çözerler.
(Sadece Toyota'ya hizmet veriyorlar lütfen başka servisler ile kıyaslama yapmayınız,tecrübe üst düzeyde)
Tem servis iletişim,
[attach=1]
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ocak 12, 2020, 15:02:18 »
Ümit bey cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Baskı balatayı zaten tavsiye ettiğiniz yerde değiştirttim ☺️. Sağolsunlar ilgileniyorlar ama bu soruna sorun değil gibi bir yaklaşım sergilendi.İşin ilginci son gidişimde sanki dişçiye giden hasta gibi bir sıkıntı da göremedik.İçime sinen bir cevap alamadım ve bana arabayı ani gaz vermeden kullannam tavsiye edildi ama malesef bu şekilde kullanmak zorunda kalıyorum. Malum yokuşta ve trafikte aracın gücüne ihtiyaç oluyor ve araç bu şekilde sapıtıyor. 3 senedir kullandığım aracın şimdi bu şekilde yapması benim için bir sorun açıkçası. Ben de forumda sizlerden bilgi alarak bir sonuca varmaya çalışıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 12, 2020, 16:50:22 »
@Gürel GÖKSEL (43479) yarın aracınızın iş emrini kontrol edeceğim, debriyaj değişimini ve kalibrasyon yapan ustamız ile de görüşeceğim, ancak öncesinde bir kaç soru sorabilir miyim?

Yaklaşık 15 ay önce aktüatör değişiminden bahsetmişsiniz, bu değişim esnasında debriyaj seti değişimi yapılmışmıydı?

Aktüatör komple, orijinali ile mi değişti? Yoksa motor değişimi vs. mi yapıldı?

Daha önce hiç volant torna işlemi yapıldı mı?

Son olarak MM-T sisteminde debriyaj sistemi doğru çalışıyor ise aracı gaz vererek el freni ile stop ettiremezsiniz, yani manuel şanzıman gibi debriyaj kontrolü yapamazsınız, bu işlem sadece debriyaj setinizin ömrünü kısaltır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ocak 12, 2020, 22:55:35 »
Selamlar Ufuk Sönmez (16363) bey. İlginize ve geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim.
Aktuatör değişimi 1,5 sene önce kadar yetkili serviste oldu sadece komple aktuatör değişti, baskı balata değişmedi.
Baskı balata değişiminde volant da değişti. İlk kontrole 700 800 km olması lazım o aralar bu sıkıntıyı yaptığı için erken gittim. Kalibrasyon yapıldı ve sıkıntı geçmedi. Tekrar gittim sağolsun Serkan usta ilgilendi ama bu sorunu kendi göremediği için büyük ihtimalle fazla üstüne düşmedi. Tekrar kalibrasyon yaptı ve o akşam hiç sıkıntı olmadı açıkçası. Ertesi gün sorun devam etti ama ve hala devam ediyor. Değişim öncesi bu sıkıntı da kesinlikle yoktu. Yardımınızı dört gözle bekliyorum. Saygılar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ocak 12, 2020, 22:59:23 »
Selamlar Ufuk Sönmez (16363) bey. İlginize ve geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim.
Aktuatör değişimi 1,5 sene önce kadar yetkili serviste oldu sadece komple aktuatör değişti, baskı balata değişmedi.
Baskı balata değişiminde volant da değişti. İlk kontrole 700 800 km olması lazım o aralar bu sıkıntıyı yaptığı için erken gittim. Kalibrasyon yapıldı ve sıkıntı geçmedi. Tekrar gittim sağolsun Serkan usta ilgilendi ama bu sorunu kendi göremediği için büyük ihtimalle fazla üstüne düşmedi. Tekrar kalibrasyon yaptı ve o akşam hiç sıkıntı olmadı açıkçası. Ertesi gün sorun devam etti ama ve hala devam ediyor. Değişim öncesi bu sıkıntı da kesinlikle yoktu. Yardımınızı dört gözle bekliyorum. Saygılar.

Rica ederim, sorununuzu en kısa sürede çözeceğimizden emin olabilirsiniz, görüşmek üzere.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Şubat 20, 2020, 00:29:13 »
4,5 aydır yaşadığım kabustan çok şükür kurtuldum. Sıkıntı düzgün yapılmayan kalibrasyon. Tem servisin böyle basit bir ayarı yapamaması beni çok üzdü. Kusura bakmayın ama bir müşteri kaybettiniz.