Gönderen Konu: Araç Alım Satımında Yeni Dönem Başlıyor  (Okunma sayısı 1038 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Dört Dörtlük Şehir (44) MALATYALI
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 215 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
Araç Alım Satımında Yeni Dönem Başlıyor
« : Ocak 08, 2020, 09:31:24 »
Araç alım ve satımında dolandırıcılığın önüne geçmek için araç alacak kişinin parası güvence hesabına alınacak, devir gerçekleştiğinde para satıcıya iletilecek. Böylece alıcı da satıcı da zarar görmeyecek.

Ayrıntılar için: https://www.memurlar.net/haber/878139/arac-alim-ve-satimina-yeni-sistem-geliyor.html

Toyota Club Türkiye

Araç Alım Satımında Yeni Dönem Başlıyor
« : Ocak 08, 2020, 09:31:24 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '17
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi
Ynt: Araç Alım Satımında Yeni Dönem Başlıyor
« Yanıtla #1 : Ocak 08, 2020, 09:40:32 »
Herşey iyi hoş da bu sistem neden ücretli? Zaten sağlanması gereken bir hizmet sağlandığında neden para isteniyor ?  :argh:
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 180000
  • Model Yılı: '11
  • 27 kere teşekkür etti
  • 58 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 08, 2020, 10:09:54 »
Memlekette verilen her hizmette kâr amacı güdüldüğü için ücret istemeleri artık gayet doğal geliyor.
2011 Corolla D4D MMT

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 08, 2020, 15:04:43 »
Eski sistem kadar sakat bir sistem daha olamaz. Nasıl olmuş da bu güne kadar düzeltilmemiş inanılmaz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '13
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 08, 2020, 15:16:00 »
Sanırım bu sistem geçen senelerde bankalar tarafından başlatılmıştı  Bloke çek diye geçiyor. Bankaya para yatırıyorsunuz. 20TL karlılığında size nama veya hamiline yazılı çek veriyor. Siz alış/satış işlemini gerçekleştirince çekle bankaya giden paranın blokesini çözdürüyordu. Yeni sistemde noterde devreye girmiş ve işlem bitti diye bankaya bildirimde bulunuyor.

Neden ücret alınıyor. Banka veya yetkili aracı kurum sizin paranızı işletmiyor sadece güvence altına alıyor. Karşılığında işlemler yapıyor, belge düzenliyor. 100-200 bin TL'yi hatta ev alım satımlarında 500 bin TL'yi güvence altına almak için 20TL ücret vermeyi kimse önemsemez.

https://www.vakifbank.com.tr/bloke-cek.aspx?pageID=268

https://www.google.com/amp/s/www.milliyetemlak.com/dergi/bloke-cek-nedir/amp/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ocak 08, 2020, 16:19:20 »
Sanırım bu sistem geçen senelerde bankalar tarafından başlatılmıştı  Bloke çek diye geçiyor. Bankaya para yatırıyorsunuz. 20TL karlılığında size nama veya hamiline yazılı çek veriyor. Siz alış/satış işlemini gerçekleştirince çekle bankaya giden paranın blokesini çözdürüyordu. Yeni sistemde noterde devreye girmiş ve işlem bitti diye bankaya bildirimde bulunuyor.

Neden ücret alınıyor. Banka veya yetkili aracı kurum sizin paranızı işletmiyor sadece güvence altına alıyor. Karşılığında işlemler yapıyor, belge düzenliyor. 100-200 bin TL'yi hatta ev alım satımlarında 500 bin TL'yi güvence altına almak için 20TL ücret vermeyi kimse önemsemez.

https://www.vakifbank.com.tr/bloke-cek.aspx?pageID=268

https://www.google.com/amp/s/www.milliyetemlak.com/dergi/bloke-cek-nedir/amp/

Bir bankacı olarak söyleyeyim, bloke çek çok çok eski bir uygulama.. Bankalar bu işlemden ücret alabilir çünkü bu bir özel hizmet.. Özel bir kurumdan hizmet talep ediyorsunuz, karşılığını ödüyorsunuz.. Ama ben devletin menkul-g.menkul alım satımının güvenli bir şekilde yapılmasını temin edecek bir sisteminin bulunmasının zaruri olduğunu düşünüyorum..Bu özel bir hizmet değil..

Örnek veriyorum tapuda işlem yaparken hem alıcı hem satıcı tapu harcı ödüyor.. Yapılan işlem, düzenlenen belge vs için zaten gerekli bedeli ödüyorsunuz.. Bu alışverişi güvenli hale getirmek için extra para ödemek ne kadar makul? karşı çıktığım nokta bu..
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '13
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 08, 2020, 18:51:25 »
Bir bankacı olarak söyleyeyim, bloke çek çok çok eski bir uygulama.. Bankalar bu işlemden ücret alabilir çünkü bu bir özel hizmet.. Özel bir kurumdan hizmet talep ediyorsunuz, karşılığını ödüyorsunuz.. Ama ben devletin menkul-g.menkul alım satımının güvenli bir şekilde yapılmasını temin edecek bir sisteminin bulunmasının zaruri olduğunu düşünüyorum..Bu özel bir hizmet değil..

Örnek veriyorum tapuda işlem yaparken hem alıcı hem satıcı tapu harcı ödüyor.. Yapılan işlem, düzenlenen belge vs için zaten gerekli bedeli ödüyorsunuz.. Bu alışverişi güvenli hale getirmek için extra para ödemek ne kadar makul? karşı çıktığım nokta bu..
Karşı çıktığınız noktada haklısınız ve yazdıklarınıza bende katılıyorum. Ancak sizin de bildiğiniz gibi menkul ve gayrimenkul alım satım işleri şahsi ve isteğe dayalı bir işlemdir. Devlet sadece kayıtları güvence altına alıyor. Şahısların şahsi alışverişlerinde paranı tam aldın eksik aldın işleriyle uğraşmak istemiyor.

Ancak bunun yanında ortada bir sorun var. Birçok satıcı işlem sonrası parasını alamayıp dolandırılıyor. Tapu veya noterde de işlemler sırasında "paramı eksiksiz aldım" dediği için mağdur oluyor. Devlet bu çözümü daha önceden bulabilir miydi. Tabi ki bulabilirdi. Ancak yukarıda yazdığım gibi devlet(aslında devlet değil de o makamlarda oturanlar) sorumluluk almak istemediklerinden bugüne kadar böyle bir gelişme olmadı. Bu sürece, birazda teknolojinin ve kurumlar arası bilgi paylaşımının da katkısı var.

Şu durumda da zaten sorumluluğu gene devlet üstüne almayıp noter ile aracı kurumları bir araya getiriyor. Bu arada da bankalar ve aracı kurumlara küçük bir gelir kapısı daha aralanmış oluyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 09, 2020, 07:37:04 »
eş-dost-akraba alım/satımlarında böyle bir dolandırıcılık çıkıyor herhalde. yoksa kim parasını almadan "paramı eksiksiz aldım" der ki. bence bu daha ilginç. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Ocak 09, 2020, 09:00:15 »
eş-dost-akraba alım/satımlarında böyle bir dolandırıcılık çıkıyor herhalde. yoksa kim parasını almadan "paramı eksiksiz aldım" der ki. bence bu daha ilginç.
tabi ki hiç bir aklıselim insan demez ama öyle yöntemler geliştiriyorlar ki, bir anlık insanın basiretini bağlayıp bir şekilde dolandırıyorlar.
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ocak 09, 2020, 09:42:06 »
Basit bir yolu var, notere gidiyorsunuz , telefon ile eft  yaptım diyorsunuz , vatandaşa gösteriyorsunuz ekranı, talimat verilmiş görünüyor ama hesapta para olmadığı için yatırılmıyor , satıcı inanıp o an kendi hesabını kontrol etmezse geçmiş olsun ! Çoğu insan bu tip teknolojiden anlamadığı için çok oluyor dolandırıcılık.Ya da hesaba para yatırılıyor , adam vazgeçtim satmaktan deyip gözden kayboluyor !