Gönderen Konu: Şanzımandan gelen ses  (Okunma sayısı 978 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
Şanzımandan gelen ses
« : Ocak 05, 2020, 18:30:39 »
Merhaba, 2016 yılında 0 km aldığım 2015 Corollam (2008 1.6 Corolla ve 2006 1.6 Avensis'ten sonra) 13 bin km. iken başlayan ayna mahruti sesi 23 bin km'deyken "diferansiyel revizyon" adı altında yetkili servis tarafından yapılan işlemlerle giderildi. Yaklaşık 10 bin km. sonra ses tekrar geldi. 95-100 km. arasında şanjımandan ses geliyor. Şu an aracım 54 bin km'de. Sırf bu ses nedeniyle aracı satmak istediğim halde kimseyle uğraşmamak için aracı satmıyorum. Bu sesi duymamak için ya yüksek sesle müzik dinliyorum ya da  95-100 km. arası hızla gitmiyorum. Normalde de zaten 1. viteste aynen geri viteste gider gibi şanzıman belirgin bir şekilde gürültülü (Yıllarca hurda Ford Taunus'a bindik. Böyle bir sıkıntı,sorun görmedik.). Bu bir 6vites manüel Corolla kullanıcısı olarak bize reva mı görülmektedir. Mühendisliğine, kalitesine ve insana saygısına güverek tercih ettiğim bir marka neden buna çare bulamaz? Bu sesi nasıl giderebiliriz. Yetkili servis dışında yaptırmak mantıklı mıdır ve maliyeti ne olur?

Toyota Club Türkiye

Şanzımandan gelen ses
« : Ocak 05, 2020, 18:30:39 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Şanzımandan gelen ses
« Yanıtla #1 : Ocak 05, 2020, 22:18:02 »
Merhabalar,
Toyotaların vites dişli oranları çok ince olduğu için ses yapabiliyor aracınız 6 ileri ve diğerlerine göre biraz daha dikkat gerektirir,mesala benim aracım 5 ileri ama bendede inceden bir ses var ama tam uğultuyu yüksek vites düşük hız seyir edersem yapıyor buda gayet normal siz sesi hangi vites konumunda hangi hızda duyuyorsunuz?

Mesaj Birleştirildi: Ocak 05, 2020, 22:20:03
Eğer 6.vites 95 km hız ile giderseniz ses yapması gayet doğal ekranda sihft ışığı varsa ve ona göre vites atıyorsanız ses yapabilir.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
Ynt: Şanzımandan gelen ses
« Yanıtla #2 : Ocak 08, 2020, 10:39:27 »
Merhaba,
Maalesef, bu bahsettiğim sadece 95-100 km/h arasında ve sadece 6. viteste değil, 4 ile 5. viteste de aynı şekilde devam eden bir ses. Hatta vites boşa alınsa da aynı şekilde devam ediyor. Çok az bir ses de değil, bildiğiniz otobüslerde duyduğumuz şanzıman/diferansiyel sesi. Başka hızlarda yapmıyor. Üstelik bu sıkıntıdan dolayı yetkili serviste aracın ayna mahruti, şanzıman giriş çıkış bilyeleri ve daha birçok şey değişti. Ancak 10 bin km. sonra ses tekrar geldi ve şu an daha güçlü bir şekilde. (Keşke hiç yaptırmasaydım)  :)Kullanıcı hatası zaten değil, 4 yıllık aracımda fırça çiziği yok. Her gün 50 km yapıyorum ve bu yolun 3'te 2'sinde 80-100 km/h arasında 6. viteste gidiyorum (2000-2500 devirde) Dolayısıyla benim en çok gittiğim hız aralığında. Onun dışında araçtan performansından, yakıtından, genişliğinden memnunum. 4 yıldır yakıt ortalamam yazın 6-6.2; kışın 7-7.2 civarı hele uzun yolda Ankara Eskişehir arası 80-90 km/h hızda 4.5 litre görmüşlüğüm var.