Gönderen Konu: 1.6 mds kullanım  (Okunma sayısı 3674 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
1.6 mds kullanım
« : Ocak 05, 2020, 00:44:47 »
selamü aleyküm ;
arkadaşlar yeni corolla 55 km de mds kullamimi anlatirmısınız. Daha once DSG kullandim hep. MDS farklı geldi bana  ses felan silkeleme

Toyota Club Türkiye

1.6 mds kullanım
« : Ocak 05, 2020, 00:44:47 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '13
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
Ynt: 1.6 vision mds acil yardımmmmm
« Yanıtla #1 : Ocak 05, 2020, 15:20:31 »
1. P konumuna alırken nasıl alıyorsunuz. Dgs kullandığınız için bildiğinizi tahmin ediyorum ama genede hatırlatayım. Durduğunuzda ayağınız frendeyken aracı D konumundan N boşta konumuna alıp, el freni çekilir. Sonrasında ayak frenden çekilerek yük tekerlere bindirilir. Sonra tekrar frene basılarak araç P konumuna alınır. Eğer bu işlem yapılmadan P konumuna direkt alınır ise aracın tüm yükü P dişlisine biner ve tekrar P konumundan R konumuna geçmek istediğimizde bir vuruntu sesi duyarız.

Normal olarak D'den N'ye N'den R'ye alınırken rahat geçmesi ve vuruntu yapmaması lazım. Eğer araç durur konumda ve ayağınız frendeyken vites değişimlerinde vuruntu varsa bir sorun var demektir.

2. R'den D'ye direkt mi çekiyorsunuz. Yanlış biliyor olabilirim. Net bilen arkadaşlar doğru cevabı yazacaktır. Bildiğim kadarıyla, R veya D konumunda tork konverktör vites kayış kısmına yağ basıncı uygularken N konumunda bu basınç durur ve kayış kısmında dönen yağ hazneye iner. Siz vitesi tekrar R veya D konumuna aldığınızda konverktör kayış kısmına tekrar yağ pompalayıp basınç sağlar. Siz vites geçişlerini çok seri yapıyorsanız. Belki bu konverktörün yağ basma sesini duyuyor olabilirsiniz.

Yok eğer farklı bir ses ise servise göstermenizde fayda var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 05, 2020, 15:31:41 »
demekli biz dsg gibi kullanıyor muşuz ögrenmiş olduk :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3391 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 05, 2020, 15:37:35 »
Ses,
Fren sistemi, suspansiyon sistemi veya motor takozlarindan olabilir.
Aracta lpg varmi?
Var ise konu baska yerlere gider
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 05, 2020, 15:42:52 »
Ses,
Fren sistemi, suspansiyon sistemi veya motor takozlarindan olabilir.
Aracta lpg varmi?
Var ise konu baska yerlere gider
sorun yok hocam tamamen benim dsg den tam otomatik  mds ye geçmem farklılık kullandıkça ögrendik araç şu an 1200 km de forumdaşların faydasına.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 05, 2020, 15:45:28 »
Dsg baya sorun saplantılı hale getirmiş. :)
Araçta sıkıntı yok olsa da garanti kapsamına girer. Korkmayın endişelenmeyin.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 05, 2020, 15:48:28 »
Dsg baya sorun saplantılı hale getirmiş. :)
Araçta sıkıntı yok olsa da garanti kapsamına girer. Korkmayın endişelenmeyin.
aynen öyleymiş vallahi dsg :) sagolun degerli bilgileriniz için

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '13
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 05, 2020, 16:26:41 »
üstat ya bana normal gelmedi araç daha 55 km de P den R ve D ye alınca neden silkeleme yapar onu bilmiyorum belkide normaldir. Bunun normal oldugunu veya olmadıgını anlayabilsem sorun kalmayacak ta. silkeleme dedigim çok ufak aracı sallıyo gibi. hareket halinde en ufak sorun titreme yok
55km daha çok erken biraz kullanın. Takip edin seste artma azalma var mı takip edin. Çok hafif vuruntu değilde vitese geçtiğini belki eden hafif bir ileri atılma isteği olabilir. Yukarıda sorulmuş araçta lpg varsa lpg ayarı ile ilgili bir sorun da olabilir.

Durmaya yakın gelen ve ıslanınca geçen ses muhtemelen balatalardan geliyor. Malesef ki Corollalarda balata sürtme sesi bir miktar var. Özellikle arka balatalar hızlanana kadar hafif sürtmeye devam ediyor. E210 larda da aynı sorun devam ediyordur muhtemelen.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 5500
  • Model Yılı: '19
  • 10 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
Ynt: 1.6 vision mds silkeleme
« Yanıtla #8 : Ocak 05, 2020, 18:51:57 »
merhaba . kardeşim. bahsettigin durumlar benim aracimda da var. Öncelikle şunu söyleyebilirim aracinda bir sorun yok. D veye R konumuna aldiginda araca hareket emri vermis oluyorsun ayaklarin frende oldugu icin araç gidemiyor. eger ayaklarin frene tam basili olmazsa balata bir diskten bir miktar ayriliyor ve gicirdama katurdama seklinde ses yapiyor. yani özetle ses balata ve disk arasindaki sürtünmeden geliyor. Bu sesin cikmasi cok normal bu araclar icin. Keyifli sürüsler..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 28 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ocak 05, 2020, 18:57:09 »
üstat ya bana normal gelmedi araç daha 55 km de P den R ve D ye alınca neden silkeleme yapar onu bilmiyorum belkide normaldir. Bunun normal oldugunu veya olmadıgını anlayabilsem sorun kalmayacak ta. silkeleme dedigim çok ufak aracı sallıyo gibi. hareket halinde en ufak sorun titreme yok
Benim aracım da henüz 1500km.lerde. Aynı hareketi ben de hissediyorum.
Bahsettiğiniz husus muhtemelen vitese geçtiğini belki eden hafif bir ileri atılma isteği yukarıda bir arkadaşın da yazdığı gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ocak 05, 2020, 19:05:11 »
Ögrencegimiz çok şey var daha demmek ki biz yanlış kullanıyormuşyz. hiçbir sorun yokmuş araç 1200 km de canavar gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #11 : Ocak 05, 2020, 21:29:35 »
Şanzıman a yük bindiriyorsunuz demek ki. Ben de denedim d r geçişlerinde çok çok hafif oluyor. O da itki yönü değişmesi nedeniyle.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ocak 05, 2020, 22:10:36 »
Ahmet bey merhabalar,
Aracınızda hiçbir sıkıntı yok, keyifle güle güle kullanın sadece size sorunmuş gibi gelen durum tamamen DSG şanzıman dan yani yarı otomatik şanzımandan cvt şanzımana geçtiğimiz için oluyor bütün cvt veya tork konvektörlü tam otomatik şanzımanlarda bahsettiğiniz durum vardır ve gayet normal bir durumdur siz ileri veya geri gitmesi için komut veriyorsunuz ve kavrama yapıyor DSG ve diğer yarı otomatik şanzımanlarda ise allta sizin yerinize debriyaj görevi yapan vites değişimini sağlayan elektrik motoru vardır onlar manuel vitesin otomatikleştirilmiş hali olduğu için bu şikayet ettiğiniz vuruntuları hissetmezsiniz,
Diğer durmaya yakın gelen ses balatalardan yapar garantiden değişimi için servis ile görüşünüz gerekirse servis değiştirmezse genel merkez ile iletişime geçebilirsiniz daha önce form üyelerimiz arasında far ve fren balatası gibi değişim yaptıranlar oldu.
Keyifli forumlar.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ocak 06, 2020, 00:50:15 »
Şanzıman a yük bindiriyorsunuz demek ki. Ben de denedim d r geçişlerinde çok çok hafif oluyor. O da itki yönü değişmesi nedeniyle.
teşekkürler ben artık şu sistemi kullanıyorum en ufak sarsıntı olmuyor. Arabayı boşa alıp el freni çekip ayagımı frenden çekip p konuma getiriyorum sıfır saraıntı oluyor.

Mesaj Birleştirildi: Ocak 06, 2020, 00:51:39
Ahmet bey merhabalar,
Aracınızda hiçbir sıkıntı yok, keyifle güle güle kullanın sadece size sorunmuş gibi gelen durum tamamen DSG şanzıman dan yani yarı otomatik şanzımandan cvt şanzımana geçtiğimiz için oluyor bütün cvt veya tork konvektörlü tam otomatik şanzımanlarda bahsettiğiniz durum vardır ve gayet normal bir durumdur siz ileri veya geri gitmesi için komut veriyorsunuz ve kavrama yapıyor DSG ve diğer yarı otomatik şanzımanlarda ise allta sizin yerinize debriyaj görevi yapan vites değişimini sağlayan elektrik motoru vardır onlar manuel vitesin otomatikleştirilmiş hali olduğu için bu şikayet ettiğiniz vuruntuları hissetmezsiniz,
Diğer durmaya yakın gelen ses balatalardan yapar garantiden değişimi için servis ile görüşünüz gerekirse servis değiştirmezse genel merkez ile iletişime geçebilirsiniz daha önce form üyelerimiz arasında far ve fren balatası gibi değişim yaptıranlar oldu.
Keyifli forumlar.
teşekkür ediyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ocak 06, 2020, 01:17:05 »

Mesaj Birleştirildi: Ocak 06, 2020, 00:51:39
teşekkür ediyorum efendim. çok şükür sizlerin yardımı ile yapmış oldugum bir hatayı düzelttik. şimdi sadece acil park ederken ileri geri manevralarda vites hareketleri nasıl olmalı ?
Otomatik vites kullanımı gayet dikkat gerektirmekte özellikle ilk hareketlerde ve vites konumu değişimlerinde elinizden geldiğince yumuşak hareket edin p konumundan d konumuna direk seri olarak çekmeyin kademeli 1 saniye aralıklı geçiş yapın ve soğuk havalarda aracın kendini toparlamasına izin verin japon araçları ve vites kutuları ne kadar sağlam olsada özenli davranmak gerekir soğuk havalarda kalkış yapmadan önce d konumuna aldığınızda mutlaka 2.3 saniye ayağınız frende bekleyin yağın doldurmasına izin verin kalkışta ani gazlamalardan kaçının ilk çalıştırmada yine 1 dk kadar yerinde çalışsın biz araçlarımıza ne kadar özenirsek araçlarda bize o kadar az masraf çıkarır.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ocak 12, 2020, 17:47:37 »
tam otomatik şanzıman ile dsg arasında baya far varmış bunu anlamış olduk teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #16 : Ocak 12, 2020, 20:16:25 »
Selamü aleyküm konunun başında belirttigim sarsıntılar artık tamamen yok yanlış kullanmamızdan dolayı sarsıntı silkeleme hissediyormuşuz.
- Yanlız hep yüksek ses müzik dinledigim için farkına varamadıgım farklı ve garip bir ses ile karşılaştım bugün müzik kapalı iken. Ben gaza basınca ilk 3-4 saniye arabanın  sol ön gögüs tarafından cızırtı gibi bir ses geliyor anlam veremedim.
-ikinci olarakda dedigim gibi artık en ufak vites geçişlerinde sarsıntım yok velakin sadece D konumundan N konumuna biraz zor geçiyor gibi ve çok ufak bir hissetme oluyor. araç şu anda 250 km de
-üçüncü olarak durmaya yakın frene basınca gelen ses devam ediyor belli bir km yapınca o sesten eser kalmıyor. bu frenden gelen sesin aynısı bazen vites geçişlerinde  de yapıyor. genelde soguk da yapıyor ısınıca geçiyor kanısına vardım.

Siz degerli arkadaşalrım cevaplarsanız sorularımı memnun olurum. En azından bu aracı alan arkadaslarımızın başına geldiginde bir faydası olması dilegiyle...sagolun..

Hiçbir sıkıntı, problem, sorun yok. Takmayın kafaya.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 30000
  • 21 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
Ynt: 1.6 vision mds sorunlar
« Yanıtla #17 : Ocak 12, 2020, 22:15:24 »
Seslerden konu açılmışken ben de farlar AUTO konumunda iken otomatik olarak gündüz farı kısmına geçerken veya el ile AUTO konumundan park plaka lambalarına aldığımda "ÇIT" sesi duyuyorum. Bu normal midir?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ocak 12, 2020, 23:45:40 »
-üçüncü olarak durmaya yakın frene basınca gelen ses devam ediyor belli bir km yapınca o sesten eser kalmıyor. bu frenden gelen sesin aynısı bazen vites geçişlerinde  de yapıyor. genelde soguk da yapıyor ısınıca geçiyor kanısına vardım.
1000 km kontrolünde Ankara Toyota ALJ servisine sorduğumda, fren balatalarından durmaya yakın gelen gacırtı gucurtu seslerinin araç yeni olduğu için normal olduğu söylediler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 109 kere teşekkür edildi
Ynt: 1.6 vision mds sorunlar
« Yanıtla #19 : Ocak 14, 2020, 11:21:43 »
Seslerden konu açılmışken ben de farlar AUTO konumunda iken otomatik olarak gündüz farı kısmına geçerken veya el ile AUTO konumundan park plaka lambalarına aldığımda "ÇIT" sesi duyuyorum. Bu normal midir?

far rölesinin sesi normaldir
2019 Corolla Hybrid Passion X-Pack e-CVT

Efsaneler ölmez şekil değiştirir.