Gönderen Konu: Kullanıcı Hatası  (Okunma sayısı 958 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
Kullanıcı Hatası
« : Aralık 31, 2019, 17:01:06 »
Hiç ortada bir şey yokken bilgisayarınız bozuldu mu? Ya da durduk yere ayakkıbınız açıldı mı? Peki cep telefonunuzun pili kullanılmaz hale geldi mi? Lambanız patladı mı? Dedelerimizin ninelerimizin evladiyelik ürünleri hala çalışırken neden bizimkiler bozuluyor? Bunun nedeni genelde “Kullanıcı Hatası” olarak lanse edilir. Oysa durum farklı mı acaba? Buyrun bir bakalım aslında öyle mi?

Toyota Club Türkiye

Kullanıcı Hatası
« : Aralık 31, 2019, 17:01:06 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 17000
  • Model Yılı: '18
  • 61 kere teşekkür etti
  • 143 kere teşekkür edildi
Ynt: Kullanıcı Hatası
« Yanıtla #1 : Ocak 01, 2020, 12:14:35 »
Hiç ortada bir şey yokken bilgisayarınız bozuldu mu? Ya da durduk yere ayakkıbınız açıldı mı? Peki cep telefonunuzun pili kullanılmaz hale geldi mi? Lambanız patladı mı? Dedelerimizin ninelerimizin evladiyelik ürünleri hala çalışırken neden bizimkiler bozuluyor? Bunun nedeni genelde “Kullanıcı Hatası” olarak lanse edilir. Oysa durum farklı mı acaba? Buyrun bir bakalım aslında öyle mi?

malesef tüm ürünler bu durumda, örneğin akıllı telefonlar ve bilgisayarları ele alalım, son model diye bir ürün alıyorsun bozulmasa bile ya güncelleme geliyor yada yeni işletim sistemleri çıkıyor bir bakmışız artık elimizdeki ürün bunları desteklemiyor veya kaldırmıyor yetersiz kalıyor, Windows işletim sisteminde xp kullanırdık, vista çıktı win 7 çıktı elimizdeki bilgisayarlar bu sistemleri kaldırması mümkün değildi, hadi dedik windows xp den devam edelim bir bakmışız microsoft xp desteğini bitirmiş ne internete girebiliyorsun nede yeni bir program yükleyebiliyorsun (elimden halen xp işletim sistemine sahip Toshiba Laptop var çalışıyor ancak kullanamıyorum) 14 ocakta microsoft win7 dende desteği çekiyor dolayısıyla yakın bir zamanda birçok bilgisayar yeniden kullanılamaz hale gelip çöp olacak, akıllı telefonlarda da durum farklı değil, sisteme güncelleme geliyor telefon bunu kaldıramıyor eskisinden devam edeyim diyorsun bu sefer uygulamalar çalışmıyor derken çoğu telefonda çöp oluyor, tüketime zorunlu hale getiriyorlar insanları, malesef kapitalist sistem bu şekilde işliyor, bizlerde istesekte istemesekte tüketiyoruz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 01, 2020, 13:14:16 »
malesef tüm ürünler bu durumda, örneğin akıllı telefonlar ve bilgisayarları ele alalım, son model diye bir ürün alıyorsun bozulmasa bile ya güncelleme geliyor yada yeni işletim sistemleri çıkıyor bir bakmışız artık elimizdeki ürün bunları desteklemiyor veya kaldırmıyor yetersiz kalıyor, Windows işletim sisteminde xp kullanırdık, vista çıktı win 7 çıktı elimizdeki bilgisayarlar bu sistemleri kaldırması mümkün değildi, hadi dedik windows xp den devam edelim bir bakmışız microsoft xp desteğini bitirmiş ne internete girebiliyorsun nede yeni bir program yükleyebiliyorsun (elimden halen xp işletim sistemine sahip Toshiba Laptop var çalışıyor ancak kullanamıyorum) 14 ocakta microsoft win7 dende desteği çekiyor dolayısıyla yakın bir zamanda birçok bilgisayar yeniden kullanılamaz hale gelip çöp olacak, akıllı telefonlarda da durum farklı değil, sisteme güncelleme geliyor telefon bunu kaldıramıyor eskisinden devam edeyim diyorsun bu sefer uygulamalar çalışmıyor derken çoğu telefonda çöp oluyor, tüketime zorunlu hale getiriyorlar insanları, malesef kapitalist sistem bu şekilde işliyor, bizlerde istesekte istemesekte tüketiyoruz

Eskiden çok iyi hatırlıyorum hüsnü abi kıyafet olsun beyaz eşya olsun ömürlüktü çoğu şey misal eski marka kıyafetler bir kere alırdın kaç kere yikasanda renk atma olmazdı çekme olmazdı küçülme olmazdı onu her zaman ilk gün ki gibi giyerdin ama şimdi ünlü bir markanın tişörtünü alıyorsun belirli bir süre sonra bir bakıyorsun rengi solmuş önden arkadan çekme yapmış  bundan dolayı gidip tekrardan almak zorunda kalıyorsun bilgisayar konusunda da dediğin gibi adamlar senin tekrardan ürün satın alman için önüne engeller koyuyor misal iphone belirli bir zaman sonra pilin ömrü bitiyor ve telefon kasma ve yavaşlama yapıyor bu apple tarafından onaylanan bir haraket illaki pilini değiştir diyor pili değiştirmek şuan 1.500 tl adam 1500 tl pile vermekten se gidip üstüne biraz daha ekleyip sıfır telefon alıyor artık markalarda insanları tüketime bu şekilde yönlendiriyor.
Bir yazıcı alıyorsun ya sana cevapları bunun tamiri çok pahalı üstüne su kadar daha ekle sıfırını al yada  garantili olan ürüne kullanıcı hatası diyip ücretsiz onarım yapmiyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '13
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 01, 2020, 14:12:48 »
Tüketim toplumu ve kapitalist düzende herşey ömürlük olursa firmalar nasıl para kazanacak. Mesela ömürlük ön takımı, süspansiyon sistemi olan araçta parça bozulmayacağı için veya geç bozulacağı için üretim sektöründe sıkışma olacak ve üretim bir müddet sonra duracak veya stok sadece üretilen araç kadar yedek parça üreteceği için fazla çalışana, üretim bandına ihtiyaç kalmayacaktı. Tüketici için iyi olan bu durum üretici için pek hoş değil doğrusu. Haa şuan ki durumda ise üretici hergün kârını artırırken tüketici bu girdapta bir sağa bir sola dönüp duruyor.

Mesela cep telefonunu ele alalım. Gidip bir telefon alıyoruz ve yazılım yeterliyse ve parçalarda ömürlükse en az 7 yıl aynı telefonu kullanıyoruz. Bataryasını kapağını değiş kullanmaya devam et. Bu durumda her sene telefon tanıtımı yapan firmalar telefon satamayacağı için üretim ve telefon geliştirmesi yapmayacaklardı. Şimdi ki sistem, tüketiciyi telefonunun eskidiğine, artık hafızasının ve işlemcisinin yetersiz olduğuna inandırarak kullanıcıyı yeni telefon almaya yönlendiriyor. Bu sayede telefon satışları oluyor. Firmalar para kazanıyor. Kazandıkça üretim yapıyor. Olan tüketicinin cebinde ki paraya oluyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Dört Dörtlük Şehir (44) MALATYALI
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 215 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 01, 2020, 14:42:06 »
Kapitalizmin en önemli taktiklerinden biri de  ihtiyacın olmadığın bir ürünü ihtiyacınmış gibi sana hissettirip sattırması. ikincisi ise aldığınız eşyaya biçilen ömür dediğimiz bilinçli eskitme taktiğidir. Dikkat ederseniz çoğu aldığımız ürünün garantisi biter bitmez hatta bitmeden  arızaları başlıyor. işte buna bilinçli eskitme diyoruz. Japonlar bu konuda biraz daha etik diyebilirim.  Avrupa ve Amerika ise tam tersi tamamen kapitale önem verdiğinden hemen kullanıcı hatası deyip müşterisini yenisini almaya zorluyor.   Araç ve elektronikte uzun vade hep Japon kullandım  ve hiçbir sıkıntı yaşamadım ama aldığım Avrupa ve Amerika kökenli ürünler garantisi dolmadan arıza verdi. 2000'li yılların başında 3 sene kullandığım Panasonic gd 92 telefonum arızalanmıştı garantisi bittiği halde yetkili servis ücretsiz tamir edip bana teslim etti. Bilinçli tüketicinin bunlara dikkat edip hakkını sonuna kadar araması gerekir diye düşünüyorum.