Gönderen Konu: Vites geçişlerinde gaz takılması  (Okunma sayısı 877 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 151000
  • Model Yılı: '06
  • 2 kere teşekkür etti
Vites geçişlerinde gaz takılması
« : Aralık 30, 2019, 23:08:40 »
Merhaba şu sekilde bir problemim var; vites yükseltirken  ayağımı gazdan çekmeme rağmen gaz veriyor bir süre daha kendiliğinden.Sanki ara gazı veriyor gibi ses geliyor bu bir sorun mu yoksa aynı şeyi yaşayan var mı

Toyota Club Türkiye

Vites geçişlerinde gaz takılması
« : Aralık 30, 2019, 23:08:40 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Vites geçişlerinde gaz takılması
« Yanıtla #1 : Aralık 30, 2019, 23:15:56 »
Merhaba şu sekilde bir problemim var; vites yükseltirken  ayağımı gazdan çekmeme rağmen gaz veriyor bir süre daha kendiliğinden.Sanki ara gazı veriyor gibi ses geliyor bu bir sorun mu yoksa aynı şeyi yaşayan var mı
Araç markası ve modeli nedir kaç km'de kaç model onuda yazarsanız daha düzgün cevap verilebilir.
Genel olarak açıklama yapacak olursak bazı araçlarda özellikle küçük hacimli motorlarda vites geçişinde devirden düşmemesi için rolanti anlık olarak bir miktar yüksek tutulur diğer ihtimalde siz vites değişim esnasında debriyaj gaz ayarını ayarlayamıyor olabilirsiniz,bazen bende çok yorgun olduğum zaman aynı durumu yaşıyorum çünkü yorgunluktan kas hafızasını aktif olarak kullanamıyorum.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Aralık 31, 2019, 09:39:37 »
Aracım corolla 2006 model 1.6 linea sedan 110 hp

Mesaj Birleştirildi: Aralık 31, 2019, 09:41:34
151000 km de aracı yeni aldım bende önceleri alışkın olmadığım içindir diye düşündüm ama daha önce farklı markalarda kullandigim araçlarda hiç bunu yaşamamıştım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 31, 2019, 11:11:32 »
Kelebek boğazını temizletin iç dış sökerek komple detaylı temizletin  .  Aşırı kirlendiyse takılma ve gaz yememe yapabilir  . 
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Aralık 31, 2019, 12:20:12 »
Teşekkür ederim

Mesaj Birleştirildi: Aralık 31, 2019, 18:02:44
Kelebek boğazını temizletin iç dış sökerek komple detaylı temizletin  .  Aşırı kirlendiyse takılma ve gaz yememe yapabilir  .
Tahmini masrafı ne kadar olur. Ciddi bir problem oluşturabilir mı serviste baktirmama  gerek var mi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 31, 2019, 18:37:39 »
Teşekkür ederim

Mesaj Birleştirildi: Aralık 31, 2019, 18:02:44
Tahmini masrafı ne kadar olur. Ciddi bir problem oluşturabilir mı serviste baktirmama  gerek var mi
Masrafı en fazla 50 TL olur hepsi bir balata spreyi ve işçilik süre olarak yarım saatte yapılır,ilk defa Toyota kullanıyorsanız debriyaja basmadan 1 saniye önce gaz pedalından ayağınızı çekin aracınızda gaz teli yerine potansiyemetre kullanıldığı için pedal çok hassastır, debriyaj ve gaz pedalı ikilisini iyi ayarlamanız lazım.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 02, 2020, 10:10:32 »
Ben kendim  yapıyorum bu işlemi yılda bir veya  2 yılda bir yapılmasında fayda var . Tabi  işi bile için kolay bilmeyen için zor iş .

Sanayide tahmini tanıdık bir usta  20 - 50 tl aralığında temizler  . Yalnız burada ki ayrıntı birçok ustacık  kelebek boğazını sökmeden  dışarıdan  sprey sıkıp bezle siliyor.Kelebeğin esas kirli olan yüzü arka tarafta kalan yüzü ve boğazı . O yüzden Kelebek gövdesi işi bilen bir usta tarafından sökülüp ön arka ve boğazlar detaylıca temizlenmesi gerekiyor .

Bu işlemden sonra aracın rolantisi bir müddet yüksek çalışır  . Vede  arıza lambası kısa süreliğine yakabilir . Buna takılırım derseniz işlemden sonra akü eksi kutup başını çıkartıp  10-15 saniye bekleyip geri takmanız yeterli olacaktır .  Aracınızın çekişinin arttıgını rolantisinin daha stabil oladuğunu gözlemleyeceksiniz

Malum video sitesinde " e12 corolla kelebek boğazı temizliği " şeklinde aratırsanız bir çok örnek temizleme video su var .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "