Gönderen Konu: Arabanın Altı Nasıl Yıkanmalıdır?  (Okunma sayısı 3873 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '98
  • 21 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Arabanın Altı Nasıl Yıkanmalıdır?
« : Aralık 23, 2019, 13:10:15 »
Arabamın altını yıkatacağım fakat yıkamacı soğuk suyla yıkayacağını eğer beğenmezsem ücreti ödemeyeceğimi söylüyor. Bende kendisine sıcak suyla neden yıkaması gerektiğini bir türlü anlatamıyorum temiz olmayacağını düşünüyorum sanıyor  :argh: soğuk suyla yıkatayım mı ? Yoksa en son yıkayana bir yıkama ücretide sana vereyim diyip sıcak su için ısrar etmeye devam edicem  :D Birde altını yıkatırken neylere dikkat etmem gerek
Toyota için kalite yalnızca bir vaat değil, bir yaşam biçimidir.

Toyota Club Türkiye

Arabanın Altı Nasıl Yıkanmalıdır?
« : Aralık 23, 2019, 13:10:15 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Arabanın Altı Nasıl Yıkanmalıdır?
« Yanıtla #1 : Aralık 23, 2019, 13:52:56 »
Arabamın altını yıkatacağım fakat yıkamacı soğuk suyla yıkayacağını eğer beğenmezsem ücreti ödemeyeceğimi söylüyor. Bende kendisine sıcak suyla neden yıkaması gerektiğini bir türlü anlatamıyorum temiz olmayacağını düşünüyorum sanıyor  :argh: soğuk suyla yıkatayım mı ? Yoksa en son yıkayana bir yıkama ücretide sana vereyim diyip sıcak su için ısrar etmeye devam edicem  :D Birde altını yıkatırken neylere dikkat etmem gerek
Aracın altını neden yıkatmak istiyorsunuz,bence sakıncalı bir durum çünkü altta fren sisteminde ABS sensör kabloları ayriyetten ESP varsa araçta onun aparatları vs var tazyikli su zarar verebilir bölgesel yağ vs varsa en doğrusu o bölgeyi kompresör yardımıyla benzin veya diğer yağ sökücü temizlik maddeleri ile yıkatmak en iyi çözüm olur.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 21 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 23, 2019, 14:09:03 »
Aracım 98 Corolla, kitapçığında zorlu kış şartlarında her ay 1 kere altının basınçlı su ile yıkatılması gerektiği veya her kış çıkışında yıkatılması gerektiği yazıyor. Benim yıkatma sebebim ise aks körüğü yağ kaçırdığı için yıkatmak isteyişim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 23, 2019, 14:43:12 »
Aracım 98 Corolla, kitapçığında zorlu kış şartlarında her ay 1 kere altının basınçlı su ile yıkatılması gerektiği veya her kış çıkışında yıkatılması gerektiği yazıyor. Benim yıkatma sebebim ise aks körüğü yağ kaçırdığı için yıkatmak isteyişim.
Su vurdurmayın sadece yağlı bölgeyi bu iş için olan çeşitli kimyasallar var onunla temizleyin,su istenmeyen bölgelere giderse çok fazla sorun çıkarır su girdiği yerde oksitlenmeye korozyona sebebiyet verir benzin veya diğer maddeler kısa sürede buharlaşıp kaybolur.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 23, 2019, 15:08:42 »
Aks körüğü yağ kaçırıyorsa iç aksamında yağ azalmış olabilir, dışarıdan da toz vs. alabilir. Öncelikli olarak aks kontrol edilmeli, körük değişmeli, bu sırada uygun gres ile sistem doldurulmalı.
Aracın kış şartlarında altının yıkanmasının tavsiye edilmesinin sebebi, yol tuzlama vs. çalışmaları sonrası araç altında kalan tuzlu su atığıdır. Tuzlu su oldukça aşındırıcıdır. Ümit Bey'in de belirttiği gibi, donanımlara dikkat ederek, dikkatli ve uygun şekilde alt bölge su ile yıkanabilir. Bunun daha pratik yolları da vardır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 21 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 23, 2019, 21:00:27 »
Ümit Bey ve Hakan Bey cevaplarınız için teşekkürler. Yıkamacıyı neden sıcak suyla yıkaması gerektiğini anlatıp ikna edip yıkattırdım :D Aslında benimde pek içime sinmiyordu ama aks körüğünden dolayı bayağı kötü haldeydi arabanın altı. Kitapçığında basınçlı suyla yıkayın yazıyordu bende ona güvenerek yıkattım ve yıkamacının başında durarak motor kısmına çok fazla su kaçmamasına dikkat ettim, zaten sıcak suyla yıkattım motorda sıcaktı kaçan su muhtemelen çoktan buharlaşıp yok olmuştur bile. Ümit Bey'in dediği gibi sorunlar yaşamamak için tedbirlerimi aldım. Hakan Bey uyarınız için teşekkürler aynen dediğiniz gibi yapıp aksın sorunlarını giderdikten sonra yıkattım. Her kış çıkışında yani yılda 1 defa yıkatmak iyi aslında, ustaların eline verip onları kendi haline bırakmadan kendi isteklerinize göre yıkatabilince faydalı bir işlem aslında  :rofl: