Gönderen Konu: Tam fren halinde gelen gaaart sesi :/  (Okunma sayısı 4314 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 57250
  • Model Yılı: '12
  • 4 kere teşekkür etti
Tam fren halinde gelen gaaart sesi :/
« : Aralık 17, 2019, 22:20:40 »
Merhaba,
Foruma yeni üye oldum ekim/2019 dan beri toyota yaris 2012 otomatik vites araç kullanıyorum, yeni şöförüm, mart 2019 dan beri :) ilk aracım citroen c3 tü ve inanılmaz derecede vites geçişleri hissediliyordu.

Velhasıl hayalim olan aracı aldım, ilk sahibinden aldık 54.000 km de garantisi uzatılmış bir araç, tabiki ekspertize girdi araç tertemiz çıktı VS vs..
Kullanmaya başladığım ertesi gün araçta bir ses farkettim ama satıcıyı aramadım basiretimiz bağlandı herhalde.
Işıklarda, park etmek istediğimizde VS tam durduğumda Aracın içinden duyulan Gaaarrrttt diye kalın bir ses geliyor, yavaşça freni bırakırsam eğer bu ses daha da uzuyor. Ama şöyle ki sabah oluyor akşam olmuyor yani bazen hiç gelmiyor ama örneğin manevra yaparken ileri geri için aracı tam durdurduğumda inanılmaz can sıkıcı bir ses her frene bastığımda ve her freni bıraktığımda geliyor..
Bu ses ile ilgili tahmin yürütebilecek olan varmı aranızda eğer yükleyebilirsem ses kaydını da yüklemeye çalışayım

Sesi duyanlar frende boşluk olabileceğini söylüyor???
Sanırım toyota bizi bekliyor
Ayrıca önerebileceğiniz iyi bir yetkili servis var mı istanbul Avrupa yakasında arkadaşlar

Mesaj Birleştirildi: Aralık 17, 2019, 22:33:50
Ses kaydını yükleyemedim rica etsem konu ile ilgili yardımcı olacak biri olur mu, ses kaydı olmazsa video çekebilirim
YARİS 2012 STYLE, MULTIDRIVE S

Toyota Club Türkiye

Tam fren halinde gelen gaaart sesi :/
« : Aralık 17, 2019, 22:20:40 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: Tam fren halinde gelen gaaart sesi :/
« Yanıtla #1 : Aralık 17, 2019, 22:41:48 »
Hiçbir sıkıntısı yok aracın. Fren balatası diske sürtme sonucu ses çıkıyor. Tam durma anında da en yüksek seviyeye çıkar bu. Balatanın malzemesi ile de alakalıdır. Soğuk havalarında bir miktar etkisi vardır.
Yumuşak bir balata seçimiyle bu ses azalır. Ama sırf bu ses için balata değişmeye değmez.
Sıklıkla balata temizleyici sprey kullanın disklere ve disk ile balata arasına sıkın bir miktar faydası olur.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 10000
  • Model Yılı: '20
  • 146 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 17, 2019, 22:43:24 »
Iyi aksamlar oncelikle araciniz hayirli olsun , guzel gunlerde kullaniniz.  Ayni araci kullandigimdan tecrube ile bahsettiginiz sesi tahmin edebiliyorum.  Ekspertizin yapilmis oldugunu goz onunde tutarak durumun Normal olabilecegini soyleyebilirim.
SAFETY FIRST

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Aralık 17, 2019, 22:50:46 »
Hiçbir sıkıntısı yok aracın. Fren balatası diske sürtme sonucu ses çıkıyor. Tam durma anında da en yüksek seviyeye çıkar bu. Balatanın malzemesi ile de alakalıdır. Soğuk havalarında bir miktar etkisi vardır.
Yumuşak bir balata seçimiyle bu ses azalır. Ama sırf bu ses için balata değişmeye değmez.
Sıklıkla balata temizleyici sprey kullanın disklere ve disk ile balata arasına sıkın bir miktar faydası olur.
Balatalar 6 bin km önce bakımda değişmiş ama 60.000 bakımında artık disklerinde değişmesi gerektiğini söylemişlerdi.
Fakat ses çok rahatsız edici, birkaç kişi frende boşluk vardır o nedenle bu ses geliyor dedi, Aracın içinde oturanlar bile rahatsız oluyor.
Ciddi bir problem olmadığını düşünmenize sevindim

Çünkü Citroën aracımızda hem vites geçişleri, hem birkaç motor arızası hem Aracın hafif eğimde gaz almayıp bağırması hem yokuş aşağı arabanın kendini sıkması hızlanmaması, hem park esnasında Aracın düz yolda bile kendini öne arkaya atması bizi üzmüştü...
Şimdi toyota da bu olunca endişelendik yine mi olmadı dedik :/

Yalnız çoook yeni kullanıcı olduğumuz için bu bakım olaylarını pek bilmiyoruz tavsiye edeceğiniz bir marka var ise onu alalım YouTube dan kullanımına bakarız

Mesaj Birleştirildi: Aralık 17, 2019, 22:57:54
Iyi aksamlar oncelikle araciniz hayirli olsun , guzel gunlerde kullaniniz.  Ayni araci kullandigimdan tecrube ile bahsettiginiz sesi tahmin edebiliyorum.  Ekspertizin yapilmis oldugunu goz onunde tutarak durumun Normal olabilecegini soyleyebilirim.
İyi akşamlar, çok teşekkür ederim
Yani anladığım kadarıyla siz de aynı sesi aldınız mı aracınızdan?
Normal ise bile  ses çok rahatsız ediyor önleme amaçlı ne yapılabilir?
Şöyleki bazen 1 gün boyunca o sesi almadığımızda mutlu oluyoruz araçta konforu hissediyoruz durduğumuzda,
Ama ses geldiğinde inanın moralimiz bozuluyor gart gurt birde freni yarım bırakırsam ses uzayarak devam ediyor hatta acaba dışarıdan araca bakıyorlar mı diye utanıyorum değişik bir ses... :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #4 : Aralık 17, 2019, 23:54:21 »
Balatalar 6 bin km önce bakımda değişmiş ama 60.000 bakımında artık disklerinde değişmesi gerektiğini söylemişlerdi.
Fakat ses çok rahatsız edici, birkaç kişi frende boşluk vardır o nedenle bu ses geliyor dedi, Aracın içinde oturanlar bile rahatsız oluyor.
Ciddi bir problem olmadığını düşünmenize sevindim

Çünkü Citroën aracımızda hem vites geçişleri, hem birkaç motor arızası hem Aracın hafif eğimde gaz almayıp bağırması hem yokuş aşağı arabanın kendini sıkması hızlanmaması, hem park esnasında Aracın düz yolda bile kendini öne arkaya atması bizi üzmüştü...
Şimdi toyota da bu olunca endişelendik yine mi olmadı dedik :/

Yalnız çoook yeni kullanıcı olduğumuz için bu bakım olaylarını pek bilmiyoruz tavsiye edeceğiniz bir marka var ise onu alalım YouTube dan kullanımına bakarız

Mesaj Birleştirildi: Aralık 17, 2019, 22:57:54
İyi akşamlar, çok teşekkür ederim
Yani anladığım kadarıyla siz de aynı sesi aldınız mı aracınızdan?
Normal ise bile  ses çok rahatsız ediyor önleme amaçlı ne yapılabilir?
Şöyleki bazen 1 gün boyunca o sesi almadığımızda mutlu oluyoruz araçta konforu hissediyoruz durduğumuzda,
Ama ses geldiğinde inanın moralimiz bozuluyor gart gurt birde freni yarım bırakırsam ses uzayarak devam ediyor hatta acaba dışarıdan araca bakıyorlar mı diye utanıyorum değişik bir ses... :)

Citroen konforlu bir arabadır ama maalesef öyle problemler olabiliyor. Japon araçlarında ciddi problem genelde olmaz merak etmeyin. Hele 60bin km.deki bir araçta hiç olmaz.

Benim eski Mazda'mda da orjinal balata disklerde hiçbir problem yaşamazken yan sanayi uyumsuz ürün kullanımı sonucu bu sorunlar başlamıştı, durmaya yakın bu tarz gıcırtı sesleri ve son zamanlarda geri geri giderken fren yaptığımda çok tiz ve tüm aracı titreten bir ses. Ama hepsi normaldi ve son bahsettiğim ses de Ford yapımlarında karşılaşılan kronik bir sorundu. Güvenlik riskini tehlikeye atmadığım için sese takılmadım. Araca uyumlu Mazdanın ustasının tavsiye ettiği balata diske geçince hiçbir problemim kalmamıştı.

Siz de İstanbul'dasınız. Forumumuzun özel servisi Ufuk Sönmez Tem Toyota'ya gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz, bakımlarınızı yaptırabilirsiniz. Aşırı rahatsız ediyorsa ses, Ufuk beyin tavsiye ettiği disk balata setine geçebilirsiniz.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Aralık 18, 2019, 00:02:59 »
Citroen konforlu bir arabadır ama maalesef öyle problemler olabiliyor. Japon araçlarında ciddi problem genelde olmaz merak etmeyin. Hele 60bin km.deki bir araçta hiç olmaz.

Benim eski Mazda'mda da orjinal balata disklerde hiçbir problem yaşamazken yan sanayi uyumsuz ürün kullanımı sonucu bu sorunlar başlamıştı, durmaya yakın bu tarz gıcırtı sesleri ve son zamanlarda geri geri giderken fren yaptığımda çok tiz ve tüm aracı titreten bir ses. Ama hepsi normaldi ve son bahsettiğim ses de Ford yapımlarında karşılaşılan kronik bir sorundu. Güvenlik riskini tehlikeye atmadığım için sese takılmadım. Araca uyumlu Mazdanın ustasının tavsiye ettiği balata diske geçince hiçbir problemim kalmamıştı.

Siz de İstanbul'dasınız. Forumumuzun özel servisi Ufuk Sönmez Tem Toyota'ya gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz, bakımlarınızı yaptırabilirsiniz. Aşırı rahatsız ediyorsa ses, Ufuk beyin tavsiye ettiği disk balata setine geçebilirsiniz.

Aracı aldığımız ilk sahibi beyefendi tüm bakımlarını toyota kar serviste yaptırmış zaten aracı da oradan almış, yani araç üzerindeki balatalar muhtemelen orjinal yedek parça, inşallah balata ve disk değişimi ile (60.000 bakım da) bir daha duymayacağım bir sestir..Bir de mutlu bey Bahsettiğiniz balata bakım spreyinin markası nedir? Yardımlarınız için teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #6 : Aralık 18, 2019, 12:11:58 »
Aracı aldığımız ilk sahibi beyefendi tüm bakımlarını toyota kar serviste yaptırmış zaten aracı da oradan almış, yani araç üzerindeki balatalar muhtemelen orjinal yedek parça, inşallah balata ve disk değişimi ile (60.000 bakım da) bir daha duymayacağım bir sestir..Bir de mutlu bey Bahsettiğiniz balata bakım spreyinin markası nedir? Yardımlarınız için teşekkürler

Marka farketmez herhangi bir balata sprey ürün olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 18, 2019, 12:14:09 »
Bu durum gayet normal bir problem değil yani disk balata değişiminde fren hidroliğinide değiştirmenizi tavsiye ederim iyi sürüşler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 18, 2019, 15:43:39 »
Gerekli cevaplar verilmiş zaten.
Fren balataları ile ilgili sitemizde detaylı paylaşımlar mevcut.
Fren balatasının diske sürtme sesini araçiçinde duymanızın temel iki nedeni olabilir. Balata kalitesi ve araç ses izolasyon. B sınıfı bir araçta ses izolasyonu ve kabin-teker arası mesafe de düşünüldüğünde konfor düzeyinin nispeten düşük olması doğal.
Balata için ise kayıtlı firmalar bölümümüzden Tem Oto Ufuk Bey ile irtibata geçmeniz faydalı olabilir. Eğer diskler kullanım ömrünün sonuna yaklaşmışsa, balatalar ile takım halinde değişmesi daha doğru olur.
Otomatik vitesli araçlarda, özellikle şehir içi kullanımda balataların nispeten çabuk aşınması, aşınmasa bile aşırı ısı nedeniyle (araç yük durumu, hız, fren pedalı kullanım şekli, disk durumu) sertleşmiş olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Aralık 18, 2019, 16:22:38 »
Gerekli cevaplar verilmiş zaten.
Fren balataları ile ilgili sitemizde detaylı paylaşımlar mevcut.
Fren balatasının diske sürtme sesini araçiçinde duymanızın temel iki nedeni olabilir. Balata kalitesi ve araç ses izolasyon. B sınıfı bir araçta ses izolasyonu ve kabin-teker arası mesafe de düşünüldüğünde konfor düzeyinin nispeten düşük olması doğal.
Balata için ise kayıtlı firmalar bölümümüzden Tem Oto Ufuk Bey ile irtibata geçmeniz faydalı olabilir. Eğer diskler kullanım ömrünün sonuna yaklaşmışsa, balatalar ile takım halinde değişmesi daha doğru olur.
Otomatik vitesli araçlarda, özellikle şehir içi kullanımda balataların nispeten çabuk aşınması, aşınmasa bile aşırı ısı nedeniyle (araç yük durumu, hız, fren pedalı kullanım şekli, disk durumu) sertleşmiş olabilir.

diğer aracımda böyle birşey ile hiç karşılaşmamış olmak ve o her her frende çıkan kalın sesin rahatsız edici olması nedeni ile konuyu normalleştiremiyorum kendi içimde , dolayısı ile kısa zamanda balata ve disklerin aşınma kontrolünü yaptıracağım , balatalar 5-6 bin km olmuş değişeli ama disklerin aşınmış olduğunu söylemişti eksper ama bakıma kadar sıkıntı olmaz demişti ..

fren hidroliği vs bunlarında  kontrolü yapılacak belli oldu.

yanıtlar için teşekkürler , ben araca zarar verecek , daha büyük sıkıntılara yol açacak bir şeyin olmasndan korktum o nedenle foruma yazma gereği duydum .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Aralık 18, 2019, 16:34:15 »
diğer aracımda böyle birşey ile hiç karşılaşmamış olmak ve o her her frende çıkan kalın sesin rahatsız edici olması nedeni ile konuyu normalleştiremiyorum kendi içimde , dolayısı ile kısa zamanda balata ve disklerin aşınma kontrolünü yaptıracağım , balatalar 5-6 bin km olmuş değişeli ama disklerin aşınmış olduğunu söylemişti eksper ama bakıma kadar sıkıntı olmaz demişti ..

fren hidroliği vs bunlarında  kontrolü yapılacak belli oldu.

yanıtlar için teşekkürler , ben araca zarar verecek , daha büyük sıkıntılara yol açacak bir şeyin olmasndan korktum o nedenle foruma yazma gereği duydum .

Bu şekilde düşünmeniz asıl olması gereken.
Balata dıştan benzer de görünse, balata hamurları arası karışım maddelerine göre farklar vardır. Dolayısı ile bunların etkileri de farklı olmaktadır.
Balata olması gerekenden sert ise, özellikle araç yüklü ve yokuş aşağı fren yaptığınızda, balata ve disklerin ısınmasına bağlı olarak fren gücünde zayıflama oluşma ihtimali olabilir. Endişelenmenize gerek yok ancak bu küçük bir ihtimal de olsa unutulmamalıdır. Normal kullanımda ise önemli bir fark (ses dışında) hissetmek zordur.
Disk yüzeyinin de durumuna bakılmalı. Eğer disklerin değişmesi gerkiyorsa, balatalar yeni dahi olsa onların da değişmesi doğru olur.
Bu arada, aracı normal kullanım sonrası, gerekli güvenlik önlemleri alınarak, özellikle ön jantların ısısına bakabilir. Normalin üzerinde bir ısı olmaması gerekir. Eğer aşırı ısınma var ise balatalar diksten yeterince uzaklaşmıyor olabilir. Bu da balataların aşırı ısınmasına ve yüzey özelliklerinin bozulmasına neden olabilir.
Ayrıca, camlar açık iken, bir duvarın yanında seyahat esnasında, özellikle yolcu varken dış sesler dinlenirse, sesin kaynağı dahaiyi tespit edilebilir.

Yumuşak diye tabir edilen balatalar nispeten daha kısa kullan ömrü sunar ancak, kalite özellikleri paralelinde, ıslak, soğuk, sıcak, ses b. özellikleri nispeten daha iyidir.