Gönderen Konu: Toyota Corolla 2016 Dizel Otomatik Açı Sensörü Arızası (AirBag Spirali Değişimi)  (Okunma sayısı 2085 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '16
  • 6 kere teşekkür etti
Merhaba,
1 ay önce Expertiz yaptırarak güvenilir bir kişiden aldığımı halen düşündüğüm 2016 Model Dizel Otomatik Toyota Corolla'mın geçtiğimiz hafta aküsü bitti, "3-4 senede biter mi?" diye düşünsem de yeni nesil ve elektronik ağırlıklı bir araç olmasından dolayı takviye yaptırmayı uygun görmeyerek direk sıfır bir akü ile değişimini sağladım. Buraya kadar her şey normal.
Akü değişimi sonrası aracı bulunduğu noktadan ilk hareket ettirdiğim an itibariyle TRC-VSC ışığı sürekli yanmaya başladı. Kitapçıktan baktığımda uyarının "Kayma Uyarı Işığı" olduğunu gördüm. Söz konusu uyarı ışığı ile beraber yokuş kalkış desteğim de çalışmamaya başladı.

Sonrasında Toyota Plaza ALJ Ankara'ya aracımı götürdüm ve serviste yapılan kontrol sonucunda aracımın direksiyonunun içerisinde bulunan "AÇI SENSÖRÜ" nün arızalı olduğu ve değişmesi gerektiği söylendi, söz konusu arıza için sadece değişecek parçanın servis ücretleri hariç 2500,00.-TL olduğu bilgisini aldım. Hem maddi olarak kendimi ayarlamak için hem de karar verebilmek için aracımı aldım ve servise ilgili iş için bir süre sonra geri dönüş yapacağımı ilettim. Bu sırada işçiliğine çok güvendiğim ve saygı duyduğum özel bir Toyota servisine de giderek dumuru ustam ile paylaştım. Kendisi söz konusu parçanın "Üzerinde açı sensorü bulunan Airbag Spirali" olduğunu ve servisin söylediği gibi arızalı olduğunu değişmesi gerektiğini yineledi. Söz konusu parçanın yan sanayisinin olmadığını ya serviste değiştirmem gerektiğini ya da Hurdacı'lardan aynı model bir araçtan çıkmış çalışır bir ürün bulmamız gerektiğini söyledi. Şimdi söz konusu parçaya internet üzerinden bakıyorum, bildiğim yerlere soruyorum bulamıyorum. Bu konuda yorum yapabilecek olan, böyle bir sıkıntı ile karşılaşan var mı? Yardımlarınızı bekliyorum.
Serviste gördüğüm kadarıyla aşağıdaki görsele benziyordu.

Saygılarımla iyi forumlar.

Not: Forum'da ilk konum olduğu için herhangi bir yanlışlık varsa yetkililer tarafından düzeltilmesi gerekebilir. Yanlış başlık, yanlış konu vb.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
Geçmiş olsun ne kadar işinize yarar bilemem ama benim direksiyon çevirdiğinde ses geliyordu ve airbag spiral kablosu Garanti den ücretsiz değişim sağlandı bilginiz olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '16
  • 6 kere teşekkür etti
Yok mu bana yardımcı olabilecek tecrübeli biri. Ben bu sorunumu 1 aydır çözemedim :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • adapazarı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '19
  • 66 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
http://www.ekomestoyota.com/
Adapazarı'nda çok güçlü bir Toyota cikmacisi telefonla arayarak Bilgi alabilirsiniz
Çıkarım seninle her yola 🚕🚗

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 115000
  • Model Yılı: '14
  • 1 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
Benim 2014 Corolla aracimda da aynı sorun vardı. Yokuş kalkış ve bazı fonksiyonlarin da calışmasını engelliyordu. Ümraniye Serifali deki bi çıkmacıda bulup degiştirdik. Şimdi problemsiz bi şekilde kullaniyorum. Toplamda bin tl yi gözden çıkarmanız lazım maalesef.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Öncelikle geçmiş olsun,
Zannedersem Akü bitmeden önce böyle bir sorun yoktu,takılan akü araç için uygunmu öncelikle onu netleştirelim toyotalarda akü çok büyük önem arz etmektedir zira akü düzenli akım vermiyorsa veya düzgün şarj olmuyorsa yada kutup başlarında en ufak gevşeklik varsa yine sorun yaşatabiliyor,öncelikle akünün sağlam olduğundan ve araca uygun olduğundan emin olunuz (akü sıfır yeni sorun olmaz diye düşünmeyin) akü sadece aracı çalıştırmaya yaramıyor diğer birçok aksam akü üzerinden besleniyor şarj sistemindeki bir hata yine aküyü düzgün şarj etmeyerek ekside kalmasına sebeb olabilir bu safhada akü ilk çalıştırmada marş basar araç çalışır sonrasında güçsüz kaldığı için sistemi besleyemez ve hatalar verdirebilir,kontroller sonrasında form moderatör'ümüz @Ahmet Güve (8047) bey ile iletişime geçiniz eğer eirbeg spirali değişmesi gerekiyorsa gerekli yardımı yapacaktır diye düşünüyorum kendisi Toyota konusunda uzman kişidir.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
Meraba arkadaşlar benimde aynı sıkıntım vardi sakaryadayim internette araştırdım ve Konya'da yalçın elektronik diye bi yer buldum kendileriyle telefonda konuştum yapabileceklerini söylediler bende acı Sensörünu söktüm kendilerine gönderdim tamir edip gönderdiler ve taktım vsc trc lambam söndü bu sekilde arızası olan arkadaşlar vereceğim numarayı ararlarsa yardımcı olurlar 0507 150 1393

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • P R İ N S VSI2- Japan Keihin Corporation
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '05
  • 572 kere teşekkür etti
  • 510 kere teşekkür edildi