Gönderen Konu: LPG'yi söktürmek istiyorum. Fikir ve Yardımlarınız Bekliyorum  (Okunma sayısı 1796 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '98
  • 21 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Dostlar herkese iyi forumlar. İkinci el bir Toyota aldım, araca 20.000 km önce LPG taktırılmış(forumda yeniyim prosedür gereği marka belirtmek yanlış olabilir diye yazmadım.) lakin Türkiye'de en çok tutulan markalardan biri. LPG'yi söktürmek istiyorum bazı ustalarla konuştum ikinci elde avantajlı olmasından dolayı söktürme kalsın kullanma dediler aynı zamanda söktürmek içinde cebinden para çıkmaz dediler. Bir yandan söktürmek istiyorum bir yandan da ustaya hak veriyorum. Ama sorunum şöyleki kullanmasam bile sonuçta arabaya bağlı bir yakıt sistemi var bagajda tankı var. LPG tankını boş mu tutayım? dolumu tutayım? LPG'ye ait olan gerek tankı gerek enjektörleri vs. bu sistemler kullanmamaya bağlı olarak tehlikeli bir hale dönüşebilir mi ? Gaz/Benzin anahtarından kapatmak yeterli mi ? Yıllarca kapalı bir şekilde LPG sisteminin arabada yattığını farz edelim sonra günün birinde yıkamacıya, ustaya, valeye vb. arabayı teslim ettiğimizde yıllardır kapalı olan sistemi benden habersiz çalıştırsa LPG sisteminde tehlike arz edecek bir durum oluşur mu? LPG'yi sökerek veya sökmeyerek nasıl güvenli bir şekilde pasif hale getirebilirim?
Toyota için kalite yalnızca bir vaat değil, bir yaşam biçimidir.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: LPG'yi söktürmek istiyorum. Fikir ve Yardımlarınız Bekliyorum
« Yanıtla #1 : Aralık 17, 2019, 00:07:11 »
LPG'ye neden bu kadar ön yargınız var?
-LPG oktanı benzinden daha yüksek olduğundan daha güvenlidir. (Lpg 103 oktan, benzin 95 oktan)
-Lpg tankı çarpışmalara karşı son derece dayanıklıdır. Aracın şasisi hasar görse dahi lpg tankında şekil değişikliği olmaz.
-Velev ki oldu diyelim, yüksek basınç emniyet valfi sayesinde tank içi basıncın kritik seviyenin üstüne çıkmasına izin verilmez, fazla basınç nedeniyle gaz tahliye edilir ve basıncın emniyetli sınırlar içinde kalması sağlanır.
-Düzgün montajı yapılmış bir lpg kitinin hiçbir güvenlik riski bulunmaz. Ama bakımsız benzinli aracın bile motoru yanabilir.
-O haberlerde gördüğünüz yanma, patlama görüntüleri bakımsız, hortumu, tankı zamanında değiştirilmemiş eski araçlarda olmaktadır. Zaten o tür araçlara eşek muamelesi yapılmaktadır. Hatta gaz kokusu almalarına rağmen sorunu çözdürmeyenlerin araçlarında bu tür sıkıntılar olduğunu düşünüyorum.
-20bin km. önce takılmış bir kitte hiçbir sıkıntı olmaz.
-Dizel ve benzine göre daha çevre dostudur, ayrıca bütçe dostudur bu ülkede.
-İllaki kullanmayacağım diyorsanız tuşundan kapatın benzinde binin, birşey olmaz.

Ama benden size tavsiye önyargılarınızı yıkın. !!!

2007 model yarisime 60bin km.de taktırdım ve 36bin km lpg ile bindim. Filtre değişimi hariç gitmedim. Daha sonra 96bin km.de aldığım Mazda 3'ümle LPG kullanarak ta Hollanda, Fransa, Belçika, Almanya'ya kadar ülkeden 3000km uzağa lpg ile gittim ve oradaki lpgleri kullandım. Supap sıkıntısı hariç hiçbir problem ile karşılaşmadım 75bin km lik birlikteliğimde. Mazda da 170bin km deydi bu arada.
2019 Corolla aldım ve ilk fırsatta yine taktıracağım.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Viofo, aydınlatma pk, koltuk ısıtma, ses yalıtım
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 3550
  • Model Yılı: '23
  • 28 kere teşekkür etti
  • 60 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 17, 2019, 01:59:16 »
Üstteki yorumu ikna olana kadar okuyun derim, fazlasıyla açıklayıcı olmuş  :tamam:
Sen harika bir uçurtmasın, bende senin ipinim unutmayasın...
Corolla Flame X-Pack Mds 1.5 Benzin 2023-.....
Corolla Advance Manuel 1.6 Benzin&Lpg (Zavoli) 2018-2023 (105.000 km)
Corolla Hb Sol Manuel 1.6 Benizn&Lpg (Zavoli) 2016-2018 (45.000 km)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '98
  • 21 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 18, 2019, 12:25:04 »
Mutlu Bey'e üşenmeden uzun uzun yazarak cevap verdiği için teşekkürler. Sanırım benim mesajım yanlış anlaşılmış LPG'ye karşı ön yargım yok avantajlarını ve dez avantajlarını biliyorum LPG hakkında uzun bir araştırmayı hem Türk hemde yabancı forumlardan yaptım. Hatta bazı ülkeler LPG'ye teşvik ediyorlar insanları çevre dostluğundan dolayı. LPG filtremi değiştirdim afr ayarımı yaptırdım şuan zaten arasıra  LPG'de kullanıyorum. Ben orijinalliği sevdiğimden dolayı söktürmek veya kullanmamak istiyorum. Yorumumda LPG'ye karşı bir eleştiride bulunmayıp ben bu LPG kitini en sağlıklı şekilde nasıl pasif edebilirim dedim, sadece düğmeden mi kapatayım, vanasınımı kapatayım vb. veya başka bir şekildemi. Sonuçta demir yığınını bile kendi haline bıraktığınızda bir süre sonra çürüme,paslanma meydana geliyor, her ne kadar güvenlide olsa onlarca güvenlik önlemide olsa sonuçta bir yakıt kiti bağlı arabaya ve pasif bir şekilde uzun süre yatacak arabada. En sağlıklı şekilde nasıl pasif edilir onu sordum.   :)
Toyota için kalite yalnızca bir vaat değil, bir yaşam biçimidir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 18, 2019, 14:34:37 »
Mutlu Bey'e üşenmeden uzun uzun yazarak cevap verdiği için teşekkürler. Sanırım benim mesajım yanlış anlaşılmış LPG'ye karşı ön yargım yok avantajlarını ve dez avantajlarını biliyorum LPG hakkında uzun bir araştırmayı hem Türk hemde yabancı forumlardan yaptım. Hatta bazı ülkeler LPG'ye teşvik ediyorlar insanları çevre dostluğundan dolayı. LPG filtremi değiştirdim afr ayarımı yaptırdım şuan zaten arasıra  LPG'de kullanıyorum. Ben orijinalliği sevdiğimden dolayı söktürmek veya kullanmamak istiyorum. Yorumumda LPG'ye karşı bir eleştiride bulunmayıp ben bu LPG kitini en sağlıklı şekilde nasıl pasif edebilirim dedim, sadece düğmeden mi kapatayım, vanasınımı kapatayım vb. veya başka bir şekildemi. Sonuçta demir yığınını bile kendi haline bıraktığınızda bir süre sonra çürüme,paslanma meydana geliyor, her ne kadar güvenlide olsa onlarca güvenlik önlemide olsa sonuçta bir yakıt kiti bağlı arabaya ve pasif bir şekilde uzun süre yatacak arabada. En sağlıklı şekilde nasıl pasif edilir onu sordum.   :)

Onu da yazmıştım gözünüzden kaçmış sanırım. :)
-İllaki kullanmayacağım diyorsanız tuşundan kapatın benzinde binin, birşey olmaz.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.