Gönderen Konu: 1.3 terra yag sorunu  (Okunma sayısı 1614 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
1.3 terra yag sorunu
« : Aralık 07, 2019, 00:36:48 »
Aracimda bir haftadir ust kapakta yag gozlemliyorum sırılsıklam yag olmus vaziyette bunun sebebini bulamadim. Kulbutor kapagindan suphe ettim ordan kaynakli olmadığını dusunuyorum. pcv valfinden kaynakli bu tip bi problem olabilirmi yada ne olabilir yardimci olabilirseniz sevinirim gorselleride eklemeye calisacagim.

Toyota Club Türkiye

1.3 terra yag sorunu
« : Aralık 07, 2019, 00:36:48 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: 1.3 terra yag sorunu
« Yanıtla #1 : Aralık 07, 2019, 00:58:35 »
Aracimda bir haftadir ust kapakta yag gozlemliyorum sırılsıklam yag olmus vaziyette bunun sebebini bulamadim. Kulbutor kapagindan suphe ettim ordan kaynakli olmadığını dusunuyorum. pcv valfinden kaynakli bu tip bi problem olabilirmi yada ne olabilir yardimci olabilirseniz sevinirim gorselleride eklemeye calisacagim.
Yağ kapağın neresinde?
genelde pvs valf dip lastiğinden kaçak yapar.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #2 : Aralık 07, 2019, 08:15:16 »
https://i.imgyukle.com/2019/12/07/RmPxF0.jpg
fotograftaki gibi kulbutor kapaginin ustu tamamen yag olmus durumda suan pcv valfinin dediginiz dip laatigine ne gibi bi cozum bulabilirim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Aralık 07, 2019, 08:24:20 »
Servisten veya tem otodan alıp değiştirebilirsiniz,ama ilk önce valf sağlammı onuda kontrol edin eğer bozuksa komple set olarak alırsınız yakın olsaydınız ben verirdim elimde bir tane fazla var.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #4 : Aralık 07, 2019, 09:16:19 »
Anladim ozman bu parcayi kontrol ettirmek lazim servise gidip,cozum buldugumda burada paylasirim ayni sorunu yasayan arkadaslarada faydam olur insallah teşekkür ettim sagolun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 07, 2019, 10:25:56 »
Fotoğrafa göre subap kapak somununun dibindeki contalı puldan geliyor gibi görünüyor, hatta pulu göremedim, takılmamış bile olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #6 : Aralık 08, 2019, 14:48:09 »
Bahsettiginiz somun contasini aldim(5 adet). Montajini sanayideki ustalardan biktigim icin kendim yaptim cikan contalar paramparcaydi dediginiz gibi bundan kaynakli olma olasiligi yuksek insallah sorun duzelir yardimlariniz icin hepinize teşekkür ederim Allah razı olsun. uzun vade kullanimda neler yasadigimi yine burdan paylasirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #7 : Aralık 09, 2019, 15:38:22 »
Sorun ayni sekilde devam ettigi için ankara sasmaz sanayideki dortnal toyota ozel servisine gittim pvc valfinin degismesi gerektigini soyledi. Parcayi ajl toyota yedek parça  servisinden siparis verdim perşembe gunu degisim yapacagim yine sonucu burdan bildirecegim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Aralık 20, 2019, 21:11:06 »
Sorun ayni sekilde devam ettigi için ankara sasmaz sanayideki dortnal toyota ozel servisine gittim pvc valfinin degismesi gerektigini soyledi. Parcayi ajl toyota yedek parça  servisinden siparis verdim perşembe gunu degisim yapacagim yine sonucu burdan bildirecegim.
Tahmin ettiğim gibi PVC valfinden çıkmış,genelde valf bozulmaz sadece dip lastiği bozulur usta komple istemişse vardır bir bildiği.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #9 : Kasım 16, 2020, 05:01:34 »
Yağ sorunu mu valf sayesinde halletmistim.Simdide kulbutor kapağı yada üst kapak denilen parçanın contasından kaynaklı olduğunu düşündüğüm bı durum var üst kapak nemli gibi ama bari yağ.soruma gelecek olursak bu conta orjinal olmadığı için bu tip bı sorun yaparmı veya başka bir seçenek olabilir mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Kasım 16, 2020, 09:26:42 »
Yağ sorunu mu valf sayesinde halletmistim.Simdide kulbutor kapağı yada üst kapak denilen parçanın contasından kaynaklı olduğunu düşündüğüm bı durum var üst kapak nemli gibi ama bari yağ.soruma gelecek olursak bu conta orjinal olmadığı için bu tip bı sorun yaparmı veya başka bir seçenek olabilir mi?
Genel adıyla sibob kapağı (külbütör) contası orjinal veya kaliteli muadil ürün olmadığı zaman terleme yapar zamanla yağ sızdırma olur.
TOYOTA CORONA 3S FE