Gönderen Konu: Toyota CEO’su: İki yıldır kırmızı çizginin altındayız böyle giderse  (Okunma sayısı 2086 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi (Gizli Üye)

 • Moderatör
 • *****
  • XenForo Destek Forumu
 • Araç: Corolla
 • Model Yılı: '15
 • Kilometre: 76400
 • Kan Grubu: 0+
 • 679 kere teşekkür etti
 • 587 kere teşekkür edildi


Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, otomotiv sektörünün şu anda keyifli bir süreç yaşamadığına işaret ederek, normal olarak kabul ettikleri 1 milyon adetlik iç pazar satışının geçen yıl 620 bine düştüğünü bu yıl ise 470 bine gerileyeceğini söyledi.


Bozkurt, “Türkiye’deki mevcut bayi yatırımları belli bir rakama göre dizayn edilmiş. Satış adetlerinin 700-800 binin altına düşmemesi gerekiyor. 600 bin gibi bir kırmızı çizgi var. İki yıl üst üste bu kırmızı seviyenin altında olursa maalesef bazı bayiler sıkıntı yaşamaya başlıyor. Bayilerde küçülmeler başlar bazen kapanmalar da söz konusu olabilir. Distribütör firmalar küçülmeye gidebilir” uyarısı yaptı.

“Bizim ülkemizde bir şirket yönetiyorsanız öngörü yapmak gerçekten marifet” diyen Bozkurt, her şey böyle giderse hiçbir taş yerinden oynamazsa 2020’de 550 bin adet civarında araba satışı olabileceğini ifade etti. Türkiye’deki vergi sisteminin dünya ile uyumlu olmadığına dikkat çeken Ali Haydar Bozkurt, Türkiye otomotiv pazarını ve Toyota’nın hedeflerini Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’a anlattı.

İşte o röportaj…


700-800 BİNİN ALTINA DÜŞMEMELİ

Türkiye otomotiv pazarı sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz satışları?

- Normal diye kabul ettiğimiz 1 milyona yakın iç pazar satış adedi geçen yıl 620 bine geriledi. Bu yıl ise 470 binlerde kapanacak gibi görünüyor. Kolay bir süreç yaşamıyoruz. Türkiye’deki mevcut bayi yatırımları belli bir rakama göre dizayn edilmiş. Satış adetlerinin 700-800 binin altına düşmemesi gerekiyor. 600 bin gibi bir kırmızı çizgi var. 600 binin altına düştüğünüzde gerçekten ciddi sıkıntılar yaratıyor. Bunun etkilerini sektör yaşıyor. Gerçekten keyifli bir süreç değil. Arka arkaya kötü geçen ikinci yıl oluyor aslında. Son 1.5 aydır faiz indirimleri sayesinde birazcık rahatlama var. Ama şimdi de şöyle bir sıkıntı var; bu kampanyaya hazırlıklı araç stoğu yok büyük firmaların elinde. Aralık ayı sonuna kadar yaklaşık 4 bin aracımız daha olsaydı satabilirdik. Çünkü otomobil öyle düğmeye basınca hemen siparişler çıkmıyor, 6 ila 12 ay gibi bir süreç gerekiyor.

Faiz indirimi kampanyasını siz talep etmediniz mi, niye hazırlıksız yakalandınız?

- Bir sürü şey talep ediyoruz ama böyle bir şeyin geleceğini de bilmiyorduk. Bir sabah uyandık böyle bir kampanya açıklandı. Anında yurtdışına ya da buradaki fabrikalara üretim talebinizi gönderiyorsunuz. Vatandaşlar araç almak istiyor. Faizlerin düşmesi mutlaka olumlu yansıdı, dövizin sabit kalması da çok önemli.

SERVİS KAYBI DA VAR

Kırmızı seviye ve altında devam ederse, pazarda neler olabilir?

- İki yıl üst üste bu kırmızı seviyenin altında olursa maalesef bazı bayiler sıkıntı yaşamaya başlıyor. Bayilerde küçülmeler başlar. Bazen kapanmalar da söz konusu olabilir. Distribütör firmalar küçülmeye gidebilir. Küçülmeyi düşünmek bizim hep kaçındığımız konudur. Çünkü yetişmiş kalifiye personelinizden vazgeçmiş oluyorsunuz. İnsanların işsiz kalması firmaların son çare olarak baş vurdğu yoldur. 2 yıldır zorlu süreç yaşanıyor, biz firma olarak böyle bir şeye başvurmadık. Sadece satış değil servis kaybı da yaşıyorsunuz. Otomobil firmalarının satış ve servis dışında geliri yok. Piyasada birinin işi bozulduğu zaman mutlaka zincirin diğer halkalarına da olumsuz yansıyor.

ARAÇ SIKINTISI VAR

Toyota’nın kaç bayisi var, azaltma planınız var mı?

- 59. Şu anda kapatma planımız yok. 2020’de 2 ya da 3 yeni bayi açacağız.

1 milyon adetlik seviyeleri yeniden yakalamanız ne kadar sürer?

- En az 2-3 yıl daha o seviyelere gelemez gibi görünüyor.

Siz şirket olarak 2019’u nasıl kapatacaksınız?

- Biz pazar payımızı artırdık. Burada da hibritin çok büyük katkısı oldu. Bu yılı 25 bin adet seviyesinde kapatırız. Ama 5 bin aracımız daha olsa son 3 ayda satardık.

Pazar daha çok küçülecek öngörüsüyle mi getirmediniz?

2019’un siparişlerini 2018’in ekim-kasımında belirliyoruz. O zamanki beklenti de pazarın 350 binler civarında olacağı yönündeydi. Biz de ona göre sipariş verdik. Şu anda diğer firmalarda da araç sıkıntısı var. Ama ekim ayında taşıt kredilerinde faiz indirimi olunca pazarda bir talep oluştu ondan dolayı bu ilave satışlar geldi.

ÖNGÖRÜ YAPMAK MARİFET

2020 ile ilgili öngörünüz nedir?

- 2019 ile ilgili 2018’in haziranında başladık 30 tane öngörü yaptık bugüne kadar. Her gün yeni bir şey yaşanıyor, kur yükseliyor... Bizim ülkemizde bir şirket yönetiyorsanız öngörü yapmak gerçekten marifet. Avrupa’da 3 yıllık plan yapsanız yüzde 3-5 sapar. Bizde öyle değil ki, bir bakıyorsunuz yüzde 50 sapmış. Bu yıl da gelecek yıl için bir sürü öngörü çalıştık tabii. Bugün durduğumuz noktada her şey böyle giderse, hiçbir taş yerinden oynamazsa iç pazar satışı 550 bin civarında olur. Satışları etkileyen iki temel faktör var: Biri kur diğeri faiz. Kur aracın maliyetini ve doğal olarak fiyatını belirliyor. Kredilerin yüzde 1’ler civarında kalması gerekiyor.

BAYİLER KAPANABİLİR

Otomotiv sektörü açısından şu anda ne tür riskler görüyorsunuz?

- Sektör için en büyük risk eğer pazarı tekrar 600 bin üzerine çıkaramazsak... Mevcut bayilik yapıları KOBİ ağırlıklı. İlk sıkıntılar orada yaşanıyor. Oralarda küçülme hareketleri olabiliyor, insanların işten çıkarılması söz konusu olabiliyor. Hatta sıkıntı yaşayan bayilik operasyonların kapanması söz konusu olabiliyor. İlk gördüğümüz risk bu. İkincisi pazar düşük gittiği zaman yatırım için pazara girmeyi düşünen firmaların cesareti kırılıyor. 1 milyon adetler nerede 500 bin adet nerede. 1 milyon dediğini zaman Avrupa’daki 6. büyük pazar oluyorsunuz, o zaman bu ülkeye gelinir diye düşünüyor firmalar. 400 bin dediğinizde ise Avrupa’da 11. büyük pazar oluyorsunuz. O zaman yatırımcıların da cesaretini kırmış oluyoruz. Bunun sağlanması için vergi sisteminin dünya ile uyumlu hale gelmesi lazım. Türkiye’nin 10 yıllık bir otomobil stratejisinin olması lazım ve bunun arkasında durulması lazım. Böyle bir plan bu pazara güven duyulmasını sağlayabilir.

İnsanlar araba alırken öncelikle neye dikkat ediyorlar?

- Tüketicimiz çok bilinçli. Öncelikle ihtiyaçlarının ne olduğuna bakıyorlar. Sonra fiyatına bakıyor. Aracın işletim maliyetine bakıyor. Ne kadar yakıt yakıyor vergileri ne kadar servis giderleri ne olacak vs. Sonra arabayı satarken değer kaybetme oranı nedir diye ve ne kadar hızlı satarım diye bakıyor. Corolla’nın çok satılma sebeplerinden birisi odur. Hem değerinde hem de hızlı satılır. Çevrecilik de yavaş yavaş devreye girmeye başladı.

Fiyatlar da artıyor, bu kriz ortamında yurttaş arabaya para ayırabilir mi, daha çok temel ihtiyaçlarına bakmıyor mu?

- Tabii ki genel ekonomik seyirle toplam satılan araç sayısı etkileniyor. Ekonomide bir sıkıntı varsa bu satışlara yansıyor. 1 milyondan 470 bine düştü: Bu şu demektir; otomobil alan insan sayısında yarı yarıya azalma var. Ama bu şu demek değil, alamayanların hepsi ekonomik gücünü kaybettiği için alamıyor değil. Tasarrufunu başka şekilde değerlendiriyor. Ama otomobil fiyatı artıyor mu elbette artıyor çünkü dövizden kaynaklı.

VERGİ SİSTEMİ DEĞİŞMELİ

Otomotiv sektöründe vergi oranları da çok yüksek, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Vergi oranları bizim en çok üzüldüğümüz taraf. Evet vergi oranları yüksek, ama vergi sisteminiz de dünyayla uyumlu değil. Motor hacmine dayalı bir vergi sistemi var bizde, böyle bir sistem kalmadı. Teknoloji o kadar gelişti ki aracınızın motoru 1.6 mı 2 litre mi olmuş, aracınız buna göre lüks olmuyor. Yurtdışında birçok ülkede çevreye verdiğiniz zarara göre bir vergi ödersiniz. Bunları anlatan bir vergi sistemine ihtiyaç var. Bu yüzden de yeni teknoloji araçları ülkemize getiremiyoruz. Bu konuda biz yıllardır bir şeyler yapılmasını bekliyoruz. Avrupa’da bir otomobil aldığınız zaman KDV’sini ödeyip alıyorsunuz, yüzde 19.3 Bizde ise aracın 3 katına kadar çıkan vergiler var. 100 liralık bir araba alıyorsunuz ödediğiniz para 280 küsür lira. Sırf bu vergi sisteminden kaynaklı.

Bu yıl araba fiyatları ne kadar arttı?

- Döviz kuru kadar artmadı. Döviz yüzde 40-50 bandında arttıysa otomobil fiyatlarının artışı ortalama yüzde 35 seviyelerinde kalmıştır. Çünkü onu bir anda yansıttığınızda oto satışları tamamen duruyor.

Toyota olarak 2020’de satış öngörünüz nedir?

- Biz gelecek yıl 39 bin adetlik araç satabileceğimizi düşünüyoruz.

2020’de arabalara yeni zam olur mu?

- Keşke hiç böyle bir öngörümüz olmasa. Kurlar böyle seyrederse büyük büyük zamlar olmaz. Yarın sabah uyandığınızda kurun nereye varacağını kestiremiyorsunuz ki

Türkiye satılan araçların yüzde kaçı Sakarya fabrikanızda üretiliyor?

- Şu anda Corolla ve C-HR dediğimiz iki modeli Türkiye’de üretiyoruz. Bu iki modelimizin toplam satışlar içindeki yapı yüzde 85. Fabrikamızdan 100’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz.

HİBRİTTE SIRA VAR

En çok tercih edilen modelleriniz hangisi?

- En çok Corolla tercih ediliyor. Dünyada da en çok satılan modeldir. Sedan’ı daha çok tercin ediliyor, hibrit ve benzinli versiyonu var. Biz dizel satışlarımızı bu yıl durdurduk. Dünyadaki birçok üretici önümüzdeki 3 yılda dizel üretimini sonlandıracağını beyan etti zaten. Biz en erken adımı atan marka olduk. Hem kullanım konforu hem yakıt ekonomisi açısından hiybrit araçlar kullanıcıyı çok memnun ediyor. Biz Türkiye’de hibritlerin satışına başladık. Şu anda bizde hibritlerde sıra var. Şu anda Corolla satışlarımızın yüzde 50’den fazlası hibrit, ama elimizde araç olsa yüzde 80’i hibrit olacaktır.

Odatv.com


https://odatv.com/toyota-ceosu-iki-yildir-kirmizi-cizginin-altindayiz-boyle-giderse-02121944_m.html


Toyota Club Türkiye


Çevrimdışı (Gizli Üye)

 • Hiperaktif Toyotacı
 • ***
 • Araç: Başka Marka
 • Model Yılı: '14
 • Kilometre: 58000
 • Kan Grubu: 0+
 • 18 kere teşekkür etti
 • 71 kere teşekkür edildi
Toyota genel olarak araç satışından değil servisten para kazanıyor.
Ali Haydar Bozkurt un Haklı ve Haksız  olduğu noktalar var. Haklı olduğu nokta; vergi sisteminin dünya ile uyumlu olmadığı ama aynı zamanda bunu söyleyip servis ücretlerinin de Türk standartlarının epey üzerinde tuttuklarını unutmasıdır.
1996 1997 xli 1997 xei 1.6 gri
2007 corolla hb sol boncuk&Auris coupe d4d elegant buz bey.
2010 corolla d4d elegant manuel gri 2011 verso d4d
2014 Dizel Tekna Qashqai

Çevrimdışı (Gizli Üye)

 • Siftahı Yapmış Toyotacı
 • *
 • Araç: Corolla
 • Model Yılı: '07
 • Kan Grubu: ---
 • 1 kere teşekkür edildi
Toyota genel olarak araç satışından değil servisten para kazanıyor.
Ali Haydar Bozkurt un Haklı ve Haksız  olduğu noktalar var. Haklı olduğu nokta; vergi sisteminin dünya ile uyumlu olmadığı ama aynı zamanda bunu söyleyip servis ücretlerinin de Türk standartlarının epey üzerinde tuttuklarını unutmasıdır.

Güzel yazmışsınız elinize sağlık,

Çevreciyiz deyip müşterileri bu konuda kandırıp hala dizel pikap ve arazi aracı üreten Toyota, hibrit araçlar üreterek aslında daha fazla doğal kaynak tüketerek dünyanın sonunu hızlandırıyor gerçi hoş, Avrupa'da insanlar elektrikli araçlar daha ekonomik diye alıyor cimri olduklarından, çevreye zarar kimsenin umrunda değil bu hibrit işi birazda Toyota'nın pazarlama teknolojisi/stratejisi oldu Avrupa için artık, Amerika'da hibrit araç alan yok adamlar sağlamcı bizim gibi yeni teknoloji deyip atlamıyorlar her yeni çıkan telefonda model güncellemek gibi huyları yok yabancıların. Örnek vereyim Amerika'da Subaru'nun hibrit modelleri satılmıyor, Avrupa'da normlar yüksek diye bize de hibriti dayıyorlar Avrupa Birliği'ne üye olmamamıza rağmen.

Toyota dürüst olsun adam olsun, geri dönsün dizel işine, hibrite yapacağı arge yatırımının bir kısmını dizeli geliştirmeye harcasaydı Almanları 2ye 3e katlamıştı belkide.

Saygılar...

Hala dizel binek araç üreten HONDA'ya

Mesaj Birleştirildi: Haziran 13, 2020, 02:14:13
Güzel yazmışsınız elinize sağlık,

Çevreyi koruyoruz deyip müşterileri bu konuda kandırıp hala dizel pikap ve arazi aracı üreten Toyota, hibrit araçlar üreterek aslında daha fazla doğal kaynak kullanarak/tüketerek dünyanın sonunu hızlandırıyor. Gerçi hoş, Avrupa insanı elektrikli araçlar daha ekonomik diye alıyor birazda cimri olduklarından mı ne?, çevreye zarar kimsenin umrunda değil. Bu hibrit işi birazda Toyota'nın pazarlama teknolojisi/stratejisi oldu artık Avrupa için, Amerika'da hibrit araç alan yok adamlar sağlamcı bizim gibi yeni teknoloji deyip atlamıyorlar. Amerika'da Subaru'nun hibrit modelleri satılmıyor, Avrupa'da normlar yüksek diye bize de hibriti dayıyorlar Avrupa Birliği'ne üye olMAMAmıza rağmen.

Toyota dürüst olsun kimseyi kandırmasın, insanımıza 3 yıl sonra ne olacağı belli olmayan hibritleri satmaya kalkmasın, ha tüple gezmişsin ha altında bataryayla ikiside patlıyor  :asikadam:  dizel işine bıraktığı yerden devam etsin, hibrite yapacağı arge yatırımının bir kısmını dizeli geliştirmeye harcasaydı Almanları 2ye 3e katlamıştı belkide.

Ayrıca şunuda söylemeden edemeyecem gece gece neler yazıyorum kendime de şaştım valla, Bu CEO'lar işten anlamıyor bizim insanımıza hibrit satamazsın abi ben milyonum olsa almam binmem, zaten 2019 verileri ortada yerlerde sürünüyorlar ama azimliler helal olsun demeden de geçmemek lazım.

Saygılar...

Hala dizel binek araç üreten HONDA'ya

Çevrimdışı (Gizli Üye)

 • Efsane Toyotacı
 • *****
 • Dinozor
 • Araç: Corolla
 • Model Yılı: '17
 • Kilometre: 26250
 • Kan Grubu: 0+
 • 101 kere teşekkür etti
 • 776 kere teşekkür edildi
Eğer bir ceo ,bir sonraki yılın satış,pazarlama ,üretim ,ekonomik gelişmeler ve sonuçları gibi konularda öngörüde bulunamıyorsa o makama uygun değildir,biz mesleğimiz olmamasına rağmen gidişatı 2-3 yıl önceden öngörebiliyor isek,ceo nun bunları zaten görmesi gerek.Servis ve orijinal yedek parça ücretlerini makul bir seviyeye çekerek tüm toyota araçların sanayi köşelerinde bilgisiz ustaların eline düşmesine engel olmak,sadece toyota araçlara bakan özel servislere yedek parçada kolaylıklar sağlayarak adım atmak ve sektörün hayatiyetini arttırmak çok zor olmasa gerek,forumda görüyoruz,okuyoruz,sadece buji de orijinal diye satılan çok sayıda denso marka var,arabanın sorunu bitmiyor,tüketici mağdur,gerçek orijinal denso takılınca sorun bitiyor.Hibrit vs bize göre değil,elektrikli bile değil,yarın bu arabalar eskiyince garanti kapsamından çıkınca vatandaşın pil vs gibi konularda hangi sıkıntı ve ekonomik zorluklar içinde olacağını göreceğiz.Vergi konusuna gelince her zamanki gibi yüksek, dengede değil. Gelelim dizel işine,ortadoğudan,libya'ya her türlü zor arazi koşulunda iş gören pikaplar toyota,dünyada otobüs ve kamyonlar,tırlar dizel,tork gereksinimi var bunlar çevreyi kirletmiyor,sadece dizel otomobiller kirletiyor,aman hibrit olsun,elektrikli olsun öyle mi?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

 • Aktif Toyotacı
 • **
 • Araç: Corolla
 • Model Yılı: '19
 • Kilometre: 13000
 • Kan Grubu: ---
 • 11 kere teşekkür etti
 • 17 kere teşekkür edildi
Türkiye'de motorlu taşıt vergileme sisteminde adalet yok. Hala motor hacmine göre vergi alınıyor. Saçmalığa bakın 200.000 TL bedelle satılan Hybrid corollanın motorlu taşıt vergisi, 400.000-500.000 TL değerindeki passat, Mercedes veya BMW lerdan daha fazla, niye efendim corollanın motoru 1.800 cc imiş, passatın motoru 1.6, 1.5 imiş.  Tek kelimeyle saçmalık ve adaletsizlik. Vergi alınacak ise çevreyi kirletenden ve değeri yüksek olandan daha çok alınmalı. Adaletin gereği bu. Tabi Türkiye'de adalet varsa... Toyota yönetiminin bu konuda Devleti yönetenlere kulis yapması lazım, Bak o zaman Hybrit satışları nasıl artar...
Müslüm YALÇIN

Etiketler: