Gönderen Konu: Benzin Göstergesi  (Okunma sayısı 1428 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 240000
  • Model Yılı: '97
  • 43 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Benzin Göstergesi
« : Aralık 04, 2019, 11:23:56 »
1997 Model xei 1.6 corollamın benzin göstergesi çok kirlenmişti.bende söküp temizledim. temizlik yaparken benzin göstergesi ile oynadım galiba şimdi yakıt alıyorum aldıım yakıt görünmüyor belli bir süre yani bir saat sonra göstergede görebiliyorum benzin seviyesini yol da giderken ne kadar yaktığımı göremiyorum ibre çok ağır inip kalkıyor ne yapabilirim bu konuda yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.
Bestking

Toyota Club Türkiye

Benzin Göstergesi
« : Aralık 04, 2019, 11:23:56 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Benzin Göstergesi
« Yanıtla #1 : Aralık 04, 2019, 11:29:22 »
1997 Model xei 1.6 corollamın benzin göstergesi çok kirlenmişti.bende söküp temizledim. temizlik yaparken benzin göstergesi ile oynadım galiba şimdi yakıt alıyorum aldıım yakıt görünmüyor belli bir süre yani bir saat sonra göstergede görebiliyorum benzin seviyesini yol da giderken ne kadar yaktığımı göremiyorum ibre çok ağır inip kalkıyor ne yapabilirim bu konuda yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.
Zannedersem ibrenin ayarını bozmuşsunuz,kalibrasyon ile düzelirmi bilmiyorum ama bilen arkadaşlar varsa yardımcı olacaktır aklıma gelen depodan elektrik bağlantısını kesip sıfırlama yapmak geldi ama işe yararmı bilmiyorum.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 04, 2019, 12:00:15 »
Zannedersem ibrenin ayarını bozmuşsunuz,kalibrasyon ile düzelirmi bilmiyorum ama bilen arkadaşlar varsa yardımcı olacaktır aklıma gelen depodan elektrik bağlantısını kesip sıfırlama yapmak geldi ama işe yararmı bilmiyorum.

Eğer o göstergeyi temizlediyse, zaten araçtan çıkartmıştır, yani elektrik  kesilmiştir.  Normalde bu araçta zaten araç çalışmıyorken bile yakıt göstergesi çalışır. Yakıt alınca da 1 saat değil belki ama, 3-5 dakikada ancak mevcut yerini buluyor.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 04, 2019, 16:18:46 »
Kadranı yerinden çıkardınız mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 04, 2019, 16:46:36 »
Eğer o göstergeyi temizlediyse, zaten araçtan çıkartmıştır, yani elektrik  kesilmiştir.  Normalde bu araçta zaten araç çalışmıyorken bile yakıt göstergesi çalışır. Yakıt alınca da 1 saat değil belki ama, 3-5 dakikada ancak mevcut yerini buluyor.
Osman bey kesilen göstergenin elektriği şamandıranın ki aktif olarak devam eder yakıt alınca değişiklik göstermesinin uzun sürmesi benzin göstergesinin cıvalı olmasından kaynaklanıyor benim aracında göstergesi aynı özellik barındırıyor dik rampalarda çeyrek depo olan benzin dibe kadar inebiliyor düze çıkınca düzeliyor, bahsettiğim elektrik şamandıranın üzerindeki arka koltuğu kaldırınca gözükür üzerinde koruma kapağı olabiliyor.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 04, 2019, 22:11:38 »
Başıma geldi çeyreğin altına hiç inmez oldu. Şamandırayı söktüm fişini çıkarmadan yukarı/aşağı oynattım göstergedende  kalibrasyon yaptım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Aralık 04, 2019, 23:27:52 »
Osman bey kesilen göstergenin elektriği şamandıranın ki aktif olarak devam eder yakıt alınca değişiklik göstermesinin uzun sürmesi benzin göstergesinin cıvalı olmasından kaynaklanıyor benim aracında göstergesi aynı özellik barındırıyor dik rampalarda çeyrek depo olan benzin dibe kadar inebiliyor düze çıkınca düzeliyor, bahsettiğim elektrik şamandıranın üzerindeki arka koltuğu kaldırınca gözükür üzerinde koruma kapağı olabiliyor.

Haklısınız. Benim üstüne bastığım konu, o gösterge oradan çıkmadan camın tırnakları falan çıkartmak zordur. Yani temizlemek için soketleri falan söküp araçtan ayırmıştır diye düşünmüştüm.  Tabiiki bilemiyorum nasıl bir temizlik yaptı arkadaşımız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 240000
  • Model Yılı: '97
  • 43 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 05, 2019, 10:53:36 »
valla çok detaya indim kadranın tamamını alkollu mendil ile sildim ampulleri yeniledim. sökerken elbette tüm fişleri söktüm öyle temizledim
Bestking

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Aralık 06, 2019, 11:38:09 »
valla çok detaya indim kadranın tamamını alkollu mendil ile sildim ampulleri yeniledim. sökerken elbette tüm fişleri söktüm öyle temizledim

O takdirde  şimdilik yapacak bir şey yok. Oto elektrikçiler bu kadar ince bir işten anlar mı bilemiyorum. En iyisi yolda kalmamak adına gazı ve benzini eksik etmeyin araçtan.