Gönderen Konu: Çok dik yokuşlarda motordan gelen homurtu sesi  (Okunma sayısı 1618 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 128000
  • Model Yılı: '11
  • 53 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Çok dik yokuşlarda motordan gelen homurtu sesi
« : Aralık 02, 2019, 12:50:38 »
Aracım 2011 model 1.6 benzin/lpg'li tam otomatik vites ve 128 bin km'de. Son 1-2 aydır aracım çok dik yokuşlarda tırmanırken zorlanmaya başladığı anda (sürat 10-20 km'ye düşünce ve motor devri de düşüp 1800 devir civarlarina gelince ) motordan horultuya benzer bir ses gelmeye basliyor. Vitesin 2'den 1 düşmesi gerekiyor ama o horultu sesi gelene kadar vites 1' e dusmuyor. Sanki araba boguluyormus gibi oluyor ve horultu sesi cikariyor. Vites küçülüp devir artınca da sesde kayboluyor.

Hava filtresi kutusu ve elemanlarını kontrol ettim bir sıkıntı yok. Motor yağı Mobil 1 5-30 ESP kullaniyorum. Özel serviste baktırdım. Orta susturucudan biraz ses geliyor dedi. Ama bu sesi sadece çok dik yokuşlarda devir çok düştugunde 10-20 km hızda iken neden yapabilir. Orta susturucudan olabilir mi gerçekten? Veya LPG den kaynaklı egzoz sistemine bir arıza olabilir mi?

Bu arızaya benzer bir sorunla karşılaşan var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Toyota Club Türkiye

Çok dik yokuşlarda motordan gelen homurtu sesi
« : Aralık 02, 2019, 12:50:38 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Çok dik yokuşlarda motordan gelen homurtu sesi
« Yanıtla #1 : Aralık 02, 2019, 13:15:45 »
Aracım 2011 model 1.6 benzin/lpg'li tam otomatik vites ve 128 bin km'de. Son 1-2 aydır aracım çok dik yokuşlarda tırmanırken zorlanmaya başladığı anda (sürat 10-20 km'ye düşünce ve motor devri de düşüp 1800 devir civarlarina gelince ) motordan horultuya benzer bir ses gelmeye basliyor. Vitesin 2'den 1 düşmesi gerekiyor ama o horultu sesi gelene kadar vites 1' e dusmuyor. Sanki araba boguluyormus gibi oluyor ve horultu sesi cikariyor. Vites küçülüp devir artınca da sesde kayboluyor.

Hava filtresi kutusu ve elemanlarını kontrol ettim bir sıkıntı yok. Motor yağı Mobil 1 5-30 ESP kullaniyorum. Özel serviste baktırdım. Orta susturucudan biraz ses geliyor dedi. Ama bu sesi sadece çok dik yokuşlarda devir çok düştugunde 10-20 km hızda iken neden yapabilir. Orta susturucudan olabilir mi gerçekten? Veya LPG den kaynaklı egzoz sistemine bir arıza olabilir mi?

Bu arızaya benzer bir sorunla karşılaşan var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.
Aracın dediğiniz km'de şanzıman yağı en az bir defa drğşmiş olması lazım ve 20 km hızlarda 1. Vitese düşmesi lazım ama düşüş yapmadığı için devri ayarlayamayıp titreme yaptırabilir ve titremeden mütevellit hareketli parçalardan ses yaptırabilir veya katalizör içi dağılmışsa yine ses yaptırır,detaylı olarak uzman bir kişi tarafından kontrol edilmesi lazım.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 53 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 02, 2019, 13:18:20 »
Şanzıman yağı 60 bin ve 120 bin km de 2 defa değişti. Değerli yorumunuz için tskler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 36200
  • Model Yılı: '18
  • 11 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 02, 2019, 13:31:40 »
Konuda uzman değilim ama bir sürücü olarak,

LPG'den kaynaklı olup olmadığını benzin'e alıp aynı sorun ile karşılaşıyor muyum ona bakardım.
Araba daha ısınmadan dik yokuş çıkıyorsam birde motor ideal sıcaklığa geldikten sonra aynı şekilde denerdim. Motor soğukken çok yüklenmemek lazım.
Düz yolda aynı hızlarda vites atışı nasıl oluyor. Ona bakardım. Hatta tam bu aşamada eğer hassasiyeti sağlayabilirseniz sol ayakla az frene dokunup ara geçişi görmeye çalışırdım.

Bunların gözlemledikten sonra uzman birisine gidip sonuçları değerlendirmesini isterdim.
Bu yöntemlerle yaklaştığım zaman çoğu zaman nedeni belli oluyor. Sonuçta arabayı en iyi ben tanıdığım için, kullanım farklılıklarını görmek kolay.
Faydalı: http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=20088.0

Hastaya doktor, savunmaya avukat, uzaya astronot, geri kalan her şey için Endüstri Mühendisi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 53 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 02, 2019, 14:00:20 »
Mücahit bey öncelikle teşekkür ederim. LPG ve benzinde de aynı sorun var. Motor sıcakken de yapıyor aynı sesi. Düz yolda vites geçişlerinde ve motor sesinde bir sıkıntı yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 53 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 13, 2019, 17:35:45 »
Arkadaşlar araba homurtu sesini sadece motor zorlandigin da 2. Vites 1800-2000 devir aralığında yapıyor. Çektiğim video linkini aşağıda paylaştığım. Sorunun ne olacağına dair değerli yorumlarınızı bekliyorum.