Gönderen Konu: 2004 Corolla 2000 Devirde Aşırı Titreme Sorunu  (Okunma sayısı 3180 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 232000
  • Model Yılı: '04
  • 3 kere teşekkür etti
2004 Corolla 2000 Devirde Aşırı Titreme Sorunu
« : Kasım 28, 2019, 21:41:07 »
Merhabalar,

2004 Corolla Terra Otomatik aracımda kalkıştan sonra 2. viteste ortalama 2000 devire geldiğinde araç komple titriyor. Titreme esnasında ayağımı gazdan çektiğimde titreme geçiyor. Tekrar gaza bastığımda, 2200 devir civarını geçene kadar titreme devam ediyor. Titremeyi özellikle gaz pedalında ve direksiyonda hissediyorum.

Aynı zamanda 110 km/h hızdan sonra araç komple titremeye başlıyor. Hız arttıkça titreme devam ediyor.

Çözüm olarak bugün yaptığım internet araştırmasına göre aksın eğilmesi veya aks bilyalarının bozulması ihtimali kuvvetli gibi görünüyor. Aks tamiratı veya değişimi de pahalı olduğu için, problemin çözümünün bu olup olmadığını kesin olarak bilmek istiyorum. Daha önce bu problemi yaşamış olan varsa bilgilenmeyi çok isterim.

Şimdiden teşekkür eder, iyi sürüşler dilerim.
Bin bilsen de bir bilene danış.

Toyota Club Türkiye

2004 Corolla 2000 Devirde Aşırı Titreme Sorunu
« : Kasım 28, 2019, 21:41:07 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
Ynt: 2004 Corolla 2000 Devirde Aşırı Titreme Sorunu
« Yanıtla #1 : Kasım 28, 2019, 21:49:01 »
Jantların yamulmuş olabilir, rot balans ayarı olabilir. Bir ön düzenciye gitmeden burdan tahmin yürütmek olmaz
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Kasım 28, 2019, 22:46:45 »
Merhaba,

Jantlar yamulmuş olsa gaza basmasam bile aynı titremenin devam etmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Gazdan ayağımı çekince titreme geçiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 29, 2019, 00:07:00 »
Sizin sorununuz büyük ihtimalle aksla ilgili zaten.insallah değildir çünkü aks tamiri geçici değişimde pahalı. Ama digerleride bir ihtimal dahilinde o yüzden bir ustaya gostermeniz gerek diyorum.
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Kasım 29, 2019, 00:21:11 »
Sizin sorununuz büyük ihtimalle aksla ilgili zaten.insallah değildir çünkü aks tamiri geçici değişimde pahalı. Ama digerleride bir ihtimal dahilinde o yüzden bir ustaya gostermeniz gerek diyorum.

Anladım Ayhan Bey, ilginiz için teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 29, 2019, 09:20:38 »
Gaza basınca titriyor bırakınca kesiyorsa aks başı bozulmuştur sağ akstan yapar uzun olduğu için daha çok bozulur,sökülünce aks milinide kontrol ettirin torna tezgahına bağlanır dönüşü kontrol edilir herhangi bir vibrasyon varsa düzeltilir,aks değiştirmekten o kadar çok korkmayın orjinal alırsanız belki biraz pahalı olabilir ama form üyemiz tem oto ufuk sönmez beyden orjinal veya varsa kaliteli japon malı ürünler alabilirsiniz.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '06
  • 16 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 07, 2019, 18:23:20 »
aynı sorun benim aracımda da var. Manuel vites hatta konu bile açtım ancak çözüm bulamadım. Hızlanırken 30 - 40 km arasında yapıyor. sonrasında hiç birşey yok ve araç soğukken aynı durumu yapmıyor.
Bilgilerine güvendiğim bir ustama sordum; baskıdan olabileceğini söyledi. bana mantıklı geldi. Soğuk bir araçta neden titreme olmuyor? madem akstan bilyadan. yada daha yüksek bir hızda neden titreme olmuyor, madem yamukluk var. Dikkatimi çeken durumda şu, arabada yolcu fazla olursa daha çok silkeleme yapıyor. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 08, 2019, 16:53:03 »
aynı sorun benim aracımda da var. Manuel vites hatta konu bile açtım ancak çözüm bulamadım. Hızlanırken 30 - 40 km arasında yapıyor. sonrasında hiç birşey yok ve araç soğukken aynı durumu yapmıyor.
Bilgilerine güvendiğim bir ustama sordum; baskıdan olabileceğini söyledi. bana mantıklı geldi. Soğuk bir araçta neden titreme olmuyor? madem akstan bilyadan. yada daha yüksek bir hızda neden titreme olmuyor, madem yamukluk var. Dikkatimi çeken durumda şu, arabada yolcu fazla olursa daha çok silkeleme yapıyor.
Merhabalar,
Baskı balata değişimi yapmadan önce ön motor kulağına baktırın eğer çatlama vs varsa mukavemetini kaybetmişse yüke bindiği zaman titretir ve silkeleme yaptırır.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 240000
  • 7 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 11, 2019, 23:24:31 »
Merhabalar,

2004 Corolla Terra Otomatik aracımda kalkıştan sonra 2. viteste ortalama 2000 devire geldiğinde araç komple titriyor. Titreme esnasında ayağımı gazdan çektiğimde titreme geçiyor. Tekrar gaza bastığımda, 2200 devir civarını geçene kadar titreme devam ediyor. Titremeyi özellikle gaz pedalında ve direksiyonda hissediyorum.

Aynı zamanda 110 km/h hızdan sonra araç komple titremeye başlıyor. Hız arttıkça titreme devam ediyor.

Çözüm olarak bugün yaptığım internet araştırmasına göre aksın eğilmesi veya aks bilyalarının bozulması ihtimali kuvvetli gibi görünüyor. Aks tamiratı veya değişimi de pahalı olduğu için, problemin çözümünün bu olup olmadığını kesin olarak bilmek istiyorum. Daha önce bu problemi yaşamış olan varsa bilgilenmeyi çok isterim.

Şimdiden teşekkür eder, iyi sürüşler dilerim.

Sorunu çözdüğünüzde lütfen bizimle paylaşır mısınız? Bu sorun bende de mevcut, halen nerden kaynaklandığını bulamadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Aralık 12, 2019, 00:02:04 »
Sorunu çözdüğünüzde lütfen bizimle paylaşır mısınız? Bu sorun bende de mevcut, halen nerden kaynaklandığını bulamadım.

Yakın zamanda aksı veya aks kafasını değiştireceğim. Sonuç alınca bilgilendirme yapacağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 240000
  • 7 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Aralık 22, 2019, 01:08:03 »
Yakın zamanda aksı veya aks kafasını değiştireceğim. Sonuç alınca bilgilendirme yapacağım.
Herhangi bir gelişme var mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Eylül 06, 2020, 00:11:15 »
Sol aksta problem olduğu belirtildi. Sol aksı değiştirdim. Yaklaşık 15 gün boyunca hiç problem çıkarmadı. Ama 15 günden sonra tekrar titreşim başladı. Tahminimce aksın girdiği kısımda veya jantta bir eğrilik var. Bu da aksın ortadaki rulmanlarını bozuyor. Acaba iki aksı birden değiştirsem problem çözülür mü? Bilenlerden yardım bekliyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Viofo, aydınlatma pk, koltuk ısıtma, ses yalıtım
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 3550
  • Model Yılı: '23
  • 28 kere teşekkür etti
  • 60 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Eylül 06, 2020, 00:15:34 »
Araçta spor yay, yay kesme vs var mı?

Yok ise şanzımana girdiği kısımda da sorun olabilir. Ayrıca taktığınız akslar orijinal değilse bir kaç sert kalkma da dağılması da normal.
Sen harika bir uçurtmasın, bende senin ipinim unutmayasın...
Corolla Flame X-Pack Mds 1.5 Benzin 2023-.....
Corolla Advance Manuel 1.6 Benzin&Lpg (Zavoli) 2018-2023 (105.000 km)
Corolla Hb Sol Manuel 1.6 Benizn&Lpg (Zavoli) 2016-2018 (45.000 km)