Gönderen Konu: Frene Basınca Gelen Ses  (Okunma sayısı 764 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '05
  • 17 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
Frene Basınca Gelen Ses
« : Kasım 28, 2019, 13:18:08 »
merhabalar,
2005 corolla aracımda yaklaşık bir haftadır özellikle rampa aşağı giderken frene biraz sert bastığımda sağ ön taraftan vuuuvvvvv diye bir ses geliyor. Sanki bir sürtme sesi gibi. Davlumbaza baktım sürten bir yer yok gibi. Frene yavaş bastığımda gelmiyor. Düz yolda da gelmiyor araç öne doğru yığılınca ve sert frende yapıyor ses.

Toyota Club Türkiye

Frene Basınca Gelen Ses
« : Kasım 28, 2019, 13:18:08 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Ynt: Frene Basınca Gelen Ses
« Yanıtla #1 : Kasım 28, 2019, 15:50:30 »
Ön fren balatalarının özellikleri nedir?
Ön fren balata ebatlarını güvenli bir şekilde kontrol etmeniz iyi olur. Ayrıca aracın yük, viraj (ebd fren sistemli araçlarda) vb. durumuna göre sağ balata daha çok ısınma yapmış da olabilir. Belli seviyenin üstündeki ısılarda balata da bozulma da olabilir. Balatada oluşacak sertleşme de benzer seslere neden olabilir.
Tabi bu ihtimallerden birisi olarak ele alınmalı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 240000
  • Model Yılı: '04
  • 7 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 28, 2019, 19:49:36 »
merhabalar,
2005 corolla aracımda yaklaşık bir haftadır özellikle rampa aşağı giderken frene biraz sert bastığımda sağ ön taraftan vuuuvvvvv diye bir ses geliyor. Sanki bir sürtme sesi gibi. Davlumbaza baktım sürten bir yer yok gibi. Frene yavaş bastığımda gelmiyor. Düz yolda da gelmiyor araç öne doğru yığılınca ve sert frende yapıyor ses.
Balatalarınızın değişimi üzerinden kaç km geçti? Balatalar bitmiş olabilir. Bu ses genelde balata bittiğinde, yumuşak frenlemelerde az, sert frenlemelerde daha çok gelir daha önce tecrübe ettim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 232000
  • Model Yılı: '04
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Kasım 28, 2019, 22:48:21 »
Balataların bitme ihtimali yüksek. Balatalarınızı değiştirmenizi, eğer çene yapmışsa diskleri torna ettirmenizi öneriyorum.

İyi günler.
Bin bilsen de bir bilene danış.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '05
  • 17 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 29, 2019, 08:56:21 »
balataları TRW marka ile daha yeni değiştim. 10.000 km ancak olmuştur. ancak dediğiniz gibi disklerde fatura diyorlar yani çene yapmıştı. acaba frene sert basınca yeni balatanın kenarları diske iyice basıyor da ses oradan mı geliyor. bu arada balataları değişirken ustaya torna yaptıralım demiştim. o da titreme yoksa hiç gerek yok boşuna diskleri inceltmiş oluruz demişti. :huh: