Gönderen Konu: 2013 Avensis 1.6 debriyaj pedalı kavrama noktası sorunu  (Okunma sayısı 2040 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
Merhaba arkadaşlar yeni aldığım 2013 avensis 1.6 elegant extra aracımın debriyaj pedalı çok yukarıda kavrıyor hepsinde mi böyle yoksa benim baskı balata bitmek üzere mi bitime yakın nasıl belirtiler verir. Yokuşlarda yeni acemi şoför gibi aracı geri kaçırıyor stop ediyorum bu kavrama noktası yüzünden. Aracım 64 bin km de. Baskı balata değişim maliyeti nedir

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
Ynt: 2013 Avensis 1.6 debriyaj pedalı kavrama noktası sorunu
« Yanıtla #1 : Kasım 25, 2019, 21:06:58 »
Sizinki ne kadar yukarda bilmiyorum ama bizim 2002 corollayı kullanan herkes debriyaj yukarda kavrıyor diyor :D Biz alıştığımız için artık farketmiyoruz ama Baskı balata hala taş gibi.Sizinkide normaldir diye tahmin ediyorum.Başka arabadan Toyota'ya geçince böyle farklılıklar olabiliyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 25, 2019, 22:51:35 »
Japon grubu içerisinde toyotaların debriyajı diğer araçlara göre bir miktar yukarıda kavrar zamanla alışırsınız,balata bitmiş olsa araç bağırır devir yükselir ama hızlanmaz ve kalkışlarda silkeleme yapar eğer aşırı acemi biri tarafından kullanılmadıysa Toyota'nın debriyaj balatası 64 binde bitmez benimki 93 model 377 binde hâlâ üzerinde orjinal balata var,tabi miadı doldu dikkat etmezsem arada silkeleme yapıyor ama kaçırma yok.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #3 : Kasım 27, 2019, 00:09:46 »
Bende 2010 model 1.6 benzin tüplü var... 3 aydır kullanıyorum 110binde aracım aynı sorunları ben de yaşıyorum ... acemi şoför olduk bir anda... eşim kullanmıyor senin araç ışıklarda istop ediyor kaldırırken filan diyor... ben de çok zorlanıyorum... avensisler için yukardan kavrama olayını duydum ancak ben yine de bu kadar olamaz dedim ve tüp ayarı yaptığım kısmen de olsa bir düzelme oldu... kelebek temizliği yaptırmayı düşünüyorum onun da etkili olabileceğini düşünüyorum...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 27, 2019, 00:20:57 »
Corollamda debriyaj tam birakmaya (en ust noktaya)2 parmak varken kavriyor. Yariste tam dipten 1 parmak kalkinca kavriyor. Hangisi bitik anlayamadim?

İkiside 70000 km civari...

Mesaj Birleştirildi: Kasım 27, 2019, 00:23:27
Sizinki ne kadar yukarda bilmiyorum ama bizim 2002 corollayı kullanan herkes debriyaj yukarda kavrıyor diyor :D Biz alıştığımız için artık farketmiyoruz ama Baskı balata hala taş gibi.Sizinkide normaldir diye tahmin ediyorum.Başka arabadan Toyota'ya geçince böyle farklılıklar olabiliyor

sizin ne kadar yukarda kavriyor? Veya tam ust noktaya ne kadar kala kavriyor?
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 885 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 27, 2019, 00:25:53 »
Benim 2013 avensis de aldığımdan beri bir hayli yukarıda kavrama yapıyor.Debriyaj ayarı yapılmasını hiç tavsiye etmiyorlar.
Bir rivayete göre baskı balata bittikçe aşağıda kavramaya ve titreme yapmaya başlıyormuş ancak çok emin değilim.
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 27, 2019, 00:45:11 »
Araçlarınızın keyfini çıkarın sorun yok sadece biraz ayak bileği konumunuzu değiştirmeniz ve önceki araçlardan kalan alışkanlıkları değiştirmeniz gerekiyor zamanla kas hafızası oluşur,ben araç kullanmayı murat 124te öğrendiğim için Toyota da debriyaj yokmuş gibi hissettiriyor,debriyajı bir tarafa bırakın el freni yoktu en dik rampalarda kalkış yapardık hemde stop ettirmeden geriye kaçırmadan zaten stop ettiyse vay haline yanındaki baba bir daha daha direksiyonu asla vermezdi bide enseye Osmanlı şaplağı inerdi,
Geçenlerde yarım gün aktif olarak bacanağın 2000 model şahini kullandım ondan inip benim arabaya binince ilk debriyaja basmamla viliiiiy debriyaj merkezi gitti patladı dedim yani Şahin'in debriyajı o kadar sertmiş benimkine binince anladım.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 101000
  • Model Yılı: '12
  • 1003 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 27, 2019, 11:51:36 »
Maalesef bizim araçlarda debriyaj yukarıda kavrıyor.İlk zamanlar bende zorluk çektim fakat zamanla alıştım.Rampalarda  ilk zamanlar hep elektronik el freni ile kalkışları yapıyordum.Şu sıralar benimki aşağıda kavramaya başladı değişim zamanı gelmeye başladı diye düşünüyorum
Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 171 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Kasım 27, 2019, 12:37:26 »
Corollamda debriyaj tam birakmaya (en ust noktaya)2 parmak varken kavriyor. Yariste tam dipten 1 parmak kalkinca kavriyor. Hangisi bitik anlayamadim?

İkiside 70000 km civari...

Mesaj Birleştirildi: Kasım 27, 2019, 00:23:27
sizin ne kadar yukarda kavriyor? Veya tam ust noktaya ne kadar kala kavriyor?

Sizin corolla ila hemen hemen aynı durumda bizimkide. Bırakma noktasına 2 2.5 parmak kala falan kavrıyor ortalama. Ortalarda kavranmasını isterdim açıkçası, çok dik ramlalarda sıkıntı yaratabiliyor bazen.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Kasım 27, 2019, 12:55:28 »
Sizin corolla ila hemen hemen aynı durumda bizimkide. Bırakma noktasına 2 2.5 parmak kala falan kavrıyor ortalama. Ortalarda kavranmasını isterdim açıkçası, çok dik ramlalarda sıkıntı yaratabiliyor bazen.

birakma dediginiz, pedalin en ustte ayagi kaldirma noktasi mi?
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 171 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Kasım 28, 2019, 23:38:44 »
birakma dediginiz, pedalin en ustte ayagi kaldirma noktasi mi?
Aynen hocam onu kastettim  :) E120'lerde burası normal muhtemelen.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Ocak 10, 2020, 17:09:00 »
Yarisi (76000 km de )1 yil once servise goturdum. Debriyajda sıkıntı var dediler. Bu yil servise goturdum yine sıkıntılı dediler.
Bazen kalkislarda titreme yapiyor. Ancak şu debriyaj testini yaptim. Frene basili gazi 3000 devire getirdim. Debriyaji biraktigimda motor stop ediyor..acaba saglam mi?
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007