Gönderen Konu: E120 yeni aracımla alakalı bakımlar için yardımınızı bekliyorum  (Okunma sayısı 2065 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2012 avensis alıcam yardım istiyorum
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 3 kere teşekkür etti
Arkadaşlar merhaba. İlk sahibinden abimden aldığım 2003 1.6 lpg manüel sol station wagon 240 bin km aracımı genel bir bakım hem motor alt takım hemde kozmetik bakımı yapıcam.
1- yağ eneos premium 10w40 tavsiye edermisiniz? Önceki yağ bakımı 16 bin km önce yapıldı  yağ seviyesi alt çizgiye gelmiş durumda motul konmuştu o zaman . Bu yağ iyi midir? Ayrıca liqui moly engine flush yapıcam yağ degisimi oncesi sikinti olurmu?
2- filtre olarak bosch tavsiye edermisiniz?
3- arka balatalar bosch yada trw düşünüyorum tavsiye edermisiniz?
4- ön amortisörler kyb ile değiştirmeyi düşünüyorum sağ patlak. Arkalarda sıkıntı yok ama yaştan dolayı değişmek gerekirmi?
5- fren hidroliğini 4 lastikten değiştircem 1 lt yetermi marka önemlimi dot 5.1 alıcam ne tavsiye edersiniz? Ayrıca fren hortumlarında contalarında falan sıkıntı var ise nerden bulabilirim yenilerini?
6- alt takımda sıkıntı yok ama tikirtilar geliyor sanırım direksiyondan geliyor nasıl çözebilirim?
7- klima düğmelerinde sıkıntı var özellikle açma tuşu. Forumda açılan konulardan baktım elim yatkındır kendim yapmaya calısıcam ama karbonları nerden bulabilirim?
8- farlar sararmış durumda dıştan temizlik yapıcam ama içten kime yaptırabilirim ?
9- 5 ay kadar önce aksaray toyota yetkili servisinde hava yastığı fitilleri değişti garanti kapsamında ama sonrasında teyp ile göğüs arasında boşluk oluştu ve direksiyon daki tuşlar çalışmıyor servise gidip bu konuda bir şey yapabilirmiyim?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
Yağ olarak 10w40 yerine 5w40 kullanabilirsiniz 10w40 yarı sentetik bir yağ Liqui Moly engine flush kullandıktan sonra tam sentetik 5w40 yağ kullanabilirsiniz. 16.000 km yağ bakımı için çok uzun geçmiş birsüre.
Filtre olarak bosch tavsiye edeceğim en son filtrelerden biri olarak gelir. Forum üyemiz sponsorumuz tem servisten filtre ve motor yağı temin edebilirsiniz. Eneos veya Motul yağ ayriyetten Asakashi filtre tavsiye ederim.
Balata olarak kesinlikle TRW tavsiye ederim.
Evet aracınızın yaşı var epey normalde 60.000 km de bir amortisör değişimi gerekli siz 4'ünü degistirirseniz daha iyi olur  amortisörü de temden alabilirsiniz.
Fren hidroliği  depo kapağında ne yazıyorsa onu kullanın başka kullanmayın.
Farların içten temizliği için açılması gerek buda biraz riskli güvenilir yere gitmeniz gerek istanbul fatih te atölye semih var orası ile iletişim kurabilirsiniz.
5 ay uzun süre geçmiş keşke olay sıcak anında gitseydiniz çözülürdü şansınızı deneyin ama bakacaklarını sanmam.

Yedek parça için teme başvurabilirsiniz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2012 avensis alıcam yardım istiyorum
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 3 kere teşekkür etti
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim tem ile iletişim kurucam.  Amortisörler değişecek ama yayların değişmesine gerek varmı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
Temdeki japon balata ve filtreleri kullanın balataları trw den daha kaliteli ve tozu çok yok filtrelerde boch tan çok kaliteli inanın. Orjinal ürün yanında kaliteli yan sanayi ürünleri var.
sonuna kadar toyota...