Gönderen Konu: Çelik Sibop vs Plastik Sibop  (Okunma sayısı 2423 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '98
  • 21 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Çelik Sibop vs Plastik Sibop
« : Kasım 23, 2019, 13:38:03 »
Merhaba, aracımın sibopları epeyidir değişmemiş muhtemelen ömrünü de tamamlamak üzeredir. Yeni lastikle beraber siboplarınıda değiştirmeyi düşünüyorum. Plastik diye tabir edilen siboplar lastiğin dönmesiyle beraber merkezkaç kuvvetinden dolayı daha erken yıpranıyor ve o küçük ve ucuz parça büyük sorunlara yol açabiliyor. Çelik siboplar tartışmasız daha iyi, ama ona da ağırlık yapıyor diyenler var. Sizce hangi sibop kullanılmalı ? Çelik olanların çok dandiği de var kaliteliside. Kaliteli olanı nereden temin edebilirim?
Toyota için kalite yalnızca bir vaat değil, bir yaşam biçimidir.

Toyota Club Türkiye

Çelik Sibop vs Plastik Sibop
« : Kasım 23, 2019, 13:38:03 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: Çelik Sibop vs Plastik Sibop
« Yanıtla #1 : Kasım 23, 2019, 15:32:07 »
Nereden temin edersiniz bilemem ama çelik almak güvenlik açısından da daha iyi. Plastikler her sene değişmesi gerekiyor, boşuna israf bence.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 23, 2019, 18:37:03 »
Çelik veya kauçuk sibob fark etmez sonuçta çelik olanında jant yüzeyine oturan kısmı kauçuk malzemeden oluşuyor öylede olmak zorundadır yoksa metal metale oturup izalasyon sağlamaz,her iki malzemede önemli olan kauçuğun kalitesidir,malzemenin kalitelisini ancak uzman lastikçiler ve vicdanlı yedek parça tedarikçileri anlar bu konuda @Ufuk Sönmez (16363) beyden destek alabilirsiniz stoklarında böyle bir malzeme varsa çekinmeden alabilirsiniz,yada bulunduğunuz ildeki büyük lastik distiribitörlerinden destek alınız keza bende öyle yapıyorum ve bu güne kadar sibob sorunu yaşamadım hatta minibüse taktığım sibobları 10 seneden fazla kullandım Goodyear bölge distiribitör'ü yakın dostum herşeyi kendisi yapar ben karışmam bu güne kadarda sıkıntı yaşamadım
Merhaba, aracımın sibopları epeyidir değişmemiş muhtemelen ömrünü de tamamlamak üzeredir. Yeni lastikle beraber siboplarınıda değiştirmeyi düşünüyorum. Plastik diye tabir edilen siboplar lastiğin dönmesiyle beraber merkezkaç kuvvetinden dolayı daha erken yıpranıyor ve o küçük ve ucuz parça büyük sorunlara yol açabiliyor. Çelik siboplar tartışmasız daha iyi, ama ona da ağırlık yapıyor diyenler var. Sizce hangi sibop kullanılmalı ? Çelik olanların çok dandiği de var kaliteliside. Kaliteli olanı nereden temin edebilirim?
Çelik sibobun ağırlığı ne olacak zaten balans ayarı ona göre yapılıyor balansta kullanılan kurşun 10 Gr değilde 12 Gr olacaktır veya tam tersi de olabilir onun ağırlığından birşey olmaz böyle kulaktan dolma havadislere inanmayın,her işte olduğu gibi önemli olan kalifiye kişilere montaj yaptırmak en önemli etkendir.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '98
  • 21 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 24, 2019, 23:10:28 »
Cevaplar için teşekkürler. Lastiklerimi değiştirdiğimde Ufuk Beyle iletişime geçebilirim öneriniz üzerine
Toyota için kalite yalnızca bir vaat değil, bir yaşam biçimidir.