Gönderen Konu: Efsane Direksiyon Kutusu Tamiri Sonrası  (Okunma sayısı 18740 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 178000
  • Model Yılı: '05
  • 74 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Efsane Direksiyon Kutusu Tamiri Sonrası
« : Kasım 22, 2019, 16:51:05 »
Merhaba Toyota severler.
97 model gli aracımda direksiyon yağ eksilmesi vardı azdı ama sonra birden bire arttı bunu direksiyon altından arabanın içine yag aktığını farkeden kadar kullandık.Sonra kollar ve kutu tamir oldu usta ilk defa açılmış dedi.
Yag hazinesinden devamli kontrol ediyorum yağ eskksilmiyor direksiyon ötmuyor.
Şimdi sorun şu döşemeye akan yağ bir türlü kurumuyor bitmiyor 4 ay kadar oldi paspasin altına karton bırakıyorum çekiyor azaldı ama hiç gitmiyor. Bu kısmi tam anlamıyla temizlenin yolu varmı çok güçlü kimyasal paspasi eritiyor nerdeyse.Yardimlariniz için şimdiden teşekkür ederim..
Önce emniyet,sonra hareket...

Toyota Club Türkiye

Efsane Direksiyon Kutusu Tamiri Sonrası
« : Kasım 22, 2019, 16:51:05 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
Ynt: Efsane Direksiyon Kutusu Tamiri Sonrası
« Yanıtla #1 : Kasım 22, 2019, 17:25:54 »
Taban halısı ağı emdi ise . Naçizane benim aklıma gelen çözüm  . Marketlerde hatta bim marketlerde güldal diye güçlü bir yağ çözücü var . Sıcak su ile güldal karşımı yapıp halı yıkama makinesi ile yıka çek işlemi yaparak temizleyebilirsiniz . Hatta işlemi yapmadan bir gece önce güldallı su hazırlayıp sprey kutuya koyup iyice ıslatın sıkın hazır sprey şeklinde olanları da var sanırım  .İyice sıkın 1 gece beklesin daha sonra  halı yıkama makinesi ile dediğim işlemi uygulayabilirsiniz ..
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 74 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 22, 2019, 19:39:27 »
Teşekkür ederim fikir için.Anlamadığım bu kadar uzun süre kalması sebebi yağın yoğun kıvamı nedeniyle mi. Hali yıkamacılara götürüp güçlü makine ile çektirmek mantıklı.
Yırtıp temizleyip kurutmak geliyor aklıma ama tekrar sabitleme yapabilir miyim bilmiyorum yapışır mı ki..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 22, 2019, 21:01:31 »
Bu güne kadar beklemeniz hata olmuş,anlamadığım aracın içine nasıl aktı bu yağ eğer taban halısı o hidroliği emdiyse biraz zor temizlenir ve hidrolik değdiği yeri çürütür bence o kısmı kaldırıp altını komple temizleyin ve Antipas boyası sürün.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 23, 2019, 09:20:22 »
Merhaba detaylı temizlik yapan yerlere uğrayın derim. Ben aldığımda sağ ön tarafa yağ dökülmüş haldeydi taban döşemesini değiştirmekten başka çare bulamadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 74 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 23, 2019, 09:47:57 »
Bu kadar yoğun değildi..Pedalların altı dik olduğu için o civarda yok bir kısımda var.Simdi taban halısı komple kalkıyor bildiğim kadarıyla sadece o kısmı kesip temizleyip tekrar bırakasım var ama o da nasıl olur naısl yapışır bilmiyorum kestiremiyorum yani bir yağ çöz ile temizlik yapayım durumu yazarım olmazsa söktürme yoluna gideriz..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 23, 2019, 11:14:18 »
Direksiyon kutusu aracın motor bölümün alt kısmında, içeri akan şey yağ ise direksiyon kutusundan gelme ihtimali yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 74 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 23, 2019, 15:30:46 »
Kutu rezerve edildi ayrıca sağlı sollu uzun kolları var oraların göğüs tarafına bağlantı körükleriji de motor tamircisi değiştirdi sanırım ordan yağ giriyordu içeri.
Başka ne yag olabilir ki.zaten şuan yag eksilmiyor direksiyon ötüyordu ona göre takviye yaparak bindim 1 yıl ilçemde direksiyon tamircisi olmadığı için sonra yaptırdım merkez ile gelip

Mesaj Birleştirildi: Kasım 23, 2019, 21:59:56
Ufuk bey başka hangi yağ akabilir şoför pedalların ordan halinin altına...Motor yağı olabilir mi diyecem ama o da nasıl olacak o zaman.Tabi biz direksiyon yagi eksiltme sorunu olduğu için direk o demiştik...

Mesaj Birleştirildi: Kasım 24, 2019, 14:08:08
Şuan yıkamacıdayım güldal yağ çöz de aldım verdim elemana yıkıyorlar inşallah sonuç alırız.Arabanin altından su aktı bu normal mi havalandırma var sanırım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 74 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mart 10, 2020, 10:28:02 »
Direksiyon kutusu aracın motor bölümün alt kısmında, içeri akan şey yağ ise direksiyon kutusundan gelme ihtimali yok.

Ufuk beyYardimci olabilir misiniz ve diğer arkadaşlar sorun devam ediyor direksiyon tamir edildi eksiltme yok ama yağ temizliği sonrası hala devam ediyor akıntı mi yoksa eski yağmi bilemedim. Dün petrolde tazyikli tabanca ile şu tuttum sonra çektim.

Bir de suyun alt kısımda akmasi normal mi havalandırma deliği falan mı var yoksa bir sıkıntı mı var aracın altında
Sorularıma cevap lütfen teskkur ederim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mart 10, 2020, 12:12:58 »
Ufuk beyYardimci olabilir misiniz ve diğer arkadaşlar sorun devam ediyor direksiyon tamir edildi eksiltme yok ama yağ temizliği sonrası hala devam ediyor akıntı mi yoksa eski yağmi bilemedim. Dün petrolde tazyikli tabanca ile şu tuttum sonra çektim.

Bir de suyun alt kısımda akmasi normal mi havalandırma deliği falan mı var yoksa bir sıkıntı mı var aracın altında
Sorularıma cevap lütfen teskkur ederim

Aracın tabanını ve taban sacındaki tapalarını kontrol edebilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 74 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Nisan 16, 2020, 01:19:04 »
Bir soru ?ve çözüm önerisi !

Bu sorunum durdu ama aylar geçmesine ragmen o kadar yıkamış olmamıza rağmen yağ kesilmedi tabandaki
Bugün koltuğu soktum koltuğun altındaki kesik kısmı kapıdan kapıya kestim halıyı kaldırdım ki ne göreyim berbat halde orijin kecesi bitmiş, sanırım mum ya da zift tamamen yağ olmuş .
Keçeyi soktum attım bir kutu yağ çöz  ile temizlemeye çalıştım muma falza zarar vermek istemedim sonra güneşlik serdim uygun şekilde kesip
Dshs9sonrs 5 cm kalınlığında elektrik döşeme için kullanılan keçeyi uygun şekilde kestim serdim sonra bastırarak kapattım en üst halıyı kesilen yeride güzel şekilde ince kablo ile diktim sıkıntı olmadı

Ama en üst hali kısmı da yağ zaten.
Izalasyon ve titreşimde bir anormallik yaşamadım sana içime sinmeyen şey şu acaba komple mumu kazısam mum ya pütür alsam tertemiz döşesemmi gerek var mı siz ce?
Keçe serdim  demiştim aslında keçe ile haliının arasına halinin yagı keceye geçmesin diye az kaldı ama yine de keçe çeker bir güneşlik tarzı bir şey daha bıraksam mı?
Şu saatten sonra zaten çektiyse keçe çekmiştir deyip uğraşmasam mı
Yada en üste komple taban döşemesi mi yaptırsam şu bagaja yapılanlardan
Çok soru old ama bu problem aylardır beni mahvetti

Mesaj Birleştirildi: Nisan 16, 2020, 01:23:54

Taban halısını değiştirmekten kasıt nedir komple mi nasıl buldunuz çıkma mı aldınız.
Haliyi geçtim alti ölmüştü önceki mesajda anlattigim gibi
Merhaba detaylı temizlik yapan yerlere uğrayın derim. Ben aldığımda sağ ön tarafa yağ dökülmüş haldeydi taban döşemesini değiştirmekten başka çare bulamadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Nisan 16, 2020, 09:33:23 »
Merhaba Kayseride döşemecide halıfleksten yaptılar. Sıfır alayım dedim 5 yıl olmuştur 1250 dediler oda beklemek gerekiyormuş. http://web.ozis.com.tr/detay.aspx?id=3191

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Nisan 16, 2020, 21:48:21 »
@MUSTAFA YILDIRIM (32984) aylardır kendinizi hırpalıyorsunuz yapmanız gereken iş belli iyi bir oto döşeme ustası bulup aracın taban döşemesi ne en uygun renk taban halısı seçip döşemeyi yeniletmeniz gerekiyor,tabi bu işlem yapılmadan önce aracın içi güzelce temizlenmeli Antipas boyası çekilmeli direksiyon mafsalı etrafındaki körük ölmüşse değiştirilmeli hepsi bu kadar başka türlü o iş düzelmez çünkü yağı bir sefer emdiği zaman temizlenmez,işi daha güzel hale getirmek isterseniz hazır sökülmüşken güzel bir ses izalasyonu yaparsanız arabanız alman arabası konforuna ulaşır.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 74 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Nisan 20, 2020, 19:32:51 »
Çok güzel söylüyorsunuz da bu işleme başkamdan önce 4 tsne döşemeci gezdim hiç biri yanaşmıyor çıkma bulmamı tavsiye ediyorlar onu da zaten uzerinden yapmayı ya da plastik ile .
En son ben el atiim ve şuan sorun orradan kalkti gibi tekrar soktum ve en ust kismada yarim cm lik deri tarzi bir sey dosedim .
En üsteki hali daki yag da zamanla bitecektir
Körükler zaten kutu revize olurken tamirci değiştirdi ki bundan sonra yağ azaltmaz oldu

Ayrıca antipaslik bir durum yok
Teşekkür ederim ilginiz için

@MUSTAFA YILDIRIM (32984) aylardır kendinizi hırpalıyorsunuz yapmanız gereken iş belli iyi bir oto döşeme ustası bulup aracın taban döşemesi ne en uygun renk taban halısı seçip döşemeyi yeniletmeniz gerekiyor,tabi bu işlem yapılmadan önce aracın içi güzelce temizlenmeli Antipas boyası çekilmeli direksiyon mafsalı etrafındaki körük ölmüşse değiştirilmeli hepsi bu kadar başka türlü o iş düzelmez çünkü yağı bir sefer emdiği zaman temizlenmez,işi daha güzel hale getirmek isterseniz hazır sökülmüşken güzel bir ses izalasyonu yaparsanız arabanız alman arabası konforuna ulaşır.