Gönderen Konu: Anahtara takılan anahtarlıklar zararlı mı  (Okunma sayısı 1714 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 44000
  • Model Yılı: '16
  • 10 kere teşekkür etti
  • 66 kere teşekkür edildi
Anahtara takılan anahtarlıklar zararlı mı
« : Kasım 14, 2019, 19:12:31 »
Herkese mutlu akşamlar
Anahtara takılan anahtarlıklar aracın kontak mekanizmasına zarar verir mi?
Anahtarımi metal-gorece ağır- bir anahtarlık ile birlikte kullanıyorum.
Anahtarın girdiği kısım dönen bir mekanizma olduğundan içinde bilyeleri de vardır diye düşündüm. Seyir halinda çukur vb yerlere girdiğimizde ekstra bir basınç görüp oradaki bilyeleri dağıtabilir mi zamanla? Teknik bilgim yok ancak böyle bir tahminde bulundum eğer zararı varsa daha hafif bir anahtarlık kullanacağım veya anahtarliksiz kullanacağım
Teşekkürler
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Toyota Club Türkiye

Anahtara takılan anahtarlıklar zararlı mı
« : Kasım 14, 2019, 19:12:31 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 289500
  • Model Yılı: '01
  • 2 kere teşekkür etti
  • 24 kere teşekkür edildi
Ynt: Anahtara takılan anahtarlıklar zararlı mı
« Yanıtla #1 : Kasım 14, 2019, 19:49:52 »
Fazla ağırlık kontak bölümüne zarar veriyor doğru. Genelde termik arızası çıkarıyor. Mümkün mertebe hafif anahtarlar tercih edilmeli ama sizin anahtarlığın arızaya sebep olma ihtimali çok düşük olur.

Eski aracımın anahtarlığında ev (2 anahtar) + posta kutusu (1 anahtar) + ofis (2 anahtar) + annemlerin ev (2 anahtar) + amblemli anahtarlık + başka bir amblemli anahtarlık ve şu an hatırlamadığım 1-2 anahtar daha vardı.  :D Bir sıkıntı yaşamadım. Ama sıkıntı yaşayanları gördüm ve duydum.

Yeni aracımın anahtarlığında sadece merkezi kilit butonları olan aparat var o kadar. Ayrı tutuyorum artık.
Beyaz Guzu - 35 TGN 58
Küheylan - 61 KD 626

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 44000
  • Model Yılı: '16
  • 10 kere teşekkür etti
  • 66 kere teşekkür edildi
Ynt: Anahtara takılan anahtarlıklar zararlı mı
« Yanıtla #2 : Kasım 14, 2019, 22:47:50 »
Fazla ağırlık kontak bölümüne zarar veriyor doğru. Genelde termik arızası çıkarıyor. Mümkün mertebe hafif anahtarlar tercih edilmeli ama sizin anahtarlığın arızaya sebep olma ihtimali çok düşük olur.

Eski aracımın anahtarlığında ev (2 anahtar) + posta kutusu (1 anahtar) + ofis (2 anahtar) + annemlerin ev (2 anahtar) + amblemli anahtarlık + başka bir amblemli anahtarlık ve şu an hatırlamadığım 1-2 anahtar daha vardı.  :D Bir sıkıntı yaşamadım. Ama sıkıntı yaşayanları gördüm ve duydum.

Yeni aracımın anahtarlığında sadece merkezi kilit butonları olan aparat var o kadar. Ayrı tutuyorum artık.
Teşekkür ederim yanıtınız için
Gazi Mustafa Kemal Atatürk