Gönderen Konu: Merkezi Sistem Isıtma / Boş Daire Yakıt Bedeli  (Okunma sayısı 2306 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
Merkezi Sistem Isıtma / Boş Daire Yakıt Bedeli
« : Kasım 14, 2019, 18:27:15 »
Öncelikle merhaba arkadaşlar 

Konuyu fazla uzatmadan bilenlerden yaşayanlardan fikir almak istedim  .

Gece kondu bir evimiz vardı yıkıldı yerine merkezi ısıtmalı falan bir bina yapıldı .Lüks bir semt değil bilenler için Ankara - Karşıyaka Şentepe . Bina bu sene  10-11 kişi oturdu iskan olmamasına rağmen . Bizim dairemiz boş şekilde duruyor . Merkezi sistem ısıtma var binada . Havalar soğuyunca yakmaya başlamış . Bizi de geçen gün eski komşu aradı hafta sonu toplantı var gelin dedi . Ben gayri ihtiyari abi daire boş oturanlar katılsın bizim ne işimiz var . Orada yaşamıyoruz dedim. Öyle ama  doğalgazlar yanıyor . boş dairelerde  ½ 30  ısınma bedeline ortak dedi. Ben de abi nasıl anlamadım dedim bizim dairemize su bile gelmiyor bütün vanaları sizle kapattık neyin parasını ödeyeceğim dedim . Oda yasalar falan böyle dedi . Bende almadığım hiçbir hizmetin bedelini ödemem ben dedim iyi  günler dedim kapattım  . Şimdi biz eski kombili evde oturuyoruz bu işi aslı astarı nedir . Bilenlerden yardım rica ederim . Bana çok saçma geldi sen evde ısın ben parasını ödeyim .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Toyota Club Türkiye

Merkezi Sistem Isıtma / Boş Daire Yakıt Bedeli
« : Kasım 14, 2019, 18:27:15 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 44000
  • Model Yılı: '16
  • 10 kere teşekkür etti
  • 66 kere teşekkür edildi
Ynt: Merkezi Sistem Isıtma / Boş Daire Yakıt Bedeli
« Yanıtla #1 : Kasım 14, 2019, 19:18:39 »
Öncelikle merhaba arkadaşlar 

Konuyu fazla uzatmadan bilenlerden yaşayanlardan fikir almak istedim  .

Gece kondu bir evimiz vardı yıkıldı yerine merkezi ısıtmalı falan bir bina yapıldı .Lüks bir semt değil bilenler için Ankara - Karşıyaka Şentepe . Bina bu sene  10-11 kişi oturdu iskan olmamasına rağmen . Bizim dairemiz boş şekilde duruyor . Merkezi sistem ısıtma var binada . Havalar soğuyunca yakmaya başlamış . Bizi de geçen gün eski komşu aradı hafta sonu toplantı var gelin dedi . Ben gayri ihtiyari abi daire boş oturanlar katılsın bizim ne işimiz var . Orada yaşamıyoruz dedim. Öyle ama  doğalgazlar yanıyor . boş dairelerde  ½ 30  ısınma bedeline ortak dedi. Ben de abi nasıl anlamadım dedim bizim dairemize su bile gelmiyor bütün vanaları sizle kapattık neyin parasını ödeyeceğim dedim . Oda yasalar falan böyle dedi . Bende almadığım hiçbir hizmetin bedelini ödemem ben dedim iyi  günler dedim kapattım  . Şimdi biz eski kombili evde oturuyoruz bu işi aslı astarı nedir . Bilenlerden yardım rica ederim . Bana çok saçma geldi sen evde ısın ben parasını ödeyim .
Merhaba iyi akşamlar
Arkadaşınız doğru söylemiş, merkezi sistem olan binalarda binada otursaniz da oturmasaniz da belli bir miktar doğalgaz faturasına katılacaksınız. Yeni binalarda merkezi sistem zorunlu. Bunun mantığı da alttaki yakmayinca doğalgazı sen 3.ayarda yakacağına 5.ayarda yakıyorsun ve bu bir adaletsizlik doğuruyor.bu nedenle tüm binadaki katların en az 18derece ısıda olması gerekiyor bu da termostatta 2.kademe oluyor 1.kademe zaten yok.
Eğer ana vanadan tüm kalorifer sisteminin vanasını kapatırsanız ise bir ceza bedeli ödersiniz yanlış hatırlamıyorsam en yüksek doğalgaz faturası ödeyen daire ile en düşük fatura ödeyen dairenin ortalaması alınarak yapılan bir ödeme
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 14, 2019, 20:18:09 »
Komşunuz doğru söylemiş oturmasanızda faturanın belirli bir miktarını ödemekle mükellefsiniz,bu durum eskiden beri aynıdır sadece doğalgazda değil kömürlü kalorifer sisteminde bile aynıdır hatta insanlar bazı yerlerde sırf yakıt parası ödememek için evlerini neredeyse 3 te 2 fiyatına kiraya verirler.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '15
  • 59 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 11, 2019, 15:29:19 »
Adı üstünde Merkezi Ortak Isınma Sistemi.
bunun 1 ortağıda siz olduğunuza göre dairenin satışını vermediyseniz ya da verdiğiniz güne kadar ki bütün faturaları ödemeniz zorunlu.
Burası basra değil izmit körfezi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 96000
  • 67 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 11, 2019, 17:48:20 »
Evet ödemeniz gerekli. Gelen faturanın %30luk kısmı dairelerin metrekareleri göz önünde bulundurularak paylaştırılıyor. Geri kalan %70lik kısım ise pay ölçer yada kalorimetrenizde görünen değer ile toplam kullanılan değer oranlanarak sizden tahsil ediliyor. Bu hesaplama yönetmelikte belirlenen birşey. Yönetici uygulamaz ise para cezası var. Tüm petekleri yada ısı ölçerini devre dışı bırakana ise belirlenen sınır değer kadar bir ücret ceza olarak ödettiriliyor.
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 11, 2019, 18:19:47 »
Ben kendimi yanlış ifade ettim sanırm

Mevcutta ki bahsi geçen bina şu an  inşaat olarak gözükmekte. İskanı yok . elektrik  / su  / dogalgaz abonelikleri yok . Şantiye elektriği , Suyu kullanılıyor  , Dairelerde pay ölçerde yok , müteahhit bize daireleri teslim etmedi henüz  . Sözleşme gereği bize kira ödemesi gerekiyor ama ödemiyor birçok arsa sahibi de kiradan kurtulmak için dairelerine oturmayı tercih etti . Şimdi de bizden ortak ısınma bedeli diye para talep ediliyor . Şimdi durumu tekrar değerlendirin . Biz herşeyi bitmiş iskanı alınmış .Herşeyi tamam  olan bir daireye  yakıt bedeli ödemekten kaçmıyoruz . Oturuma hazır olmayan binaya  gidip oturuyorlar tamam ama bunun ceremesini biz niye ödeyelim diyoruz .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 11, 2019, 21:38:12 »

Mevcutta ki bahsi geçen bina şu an  inşaat olarak gözükmekte. İskanı yok . elektrik  / su  / dogalgaz abonelikleri yok . Şantiye elektriği , Suyu kullanılıyor  , Dairelerde pay ölçerde yok , müteahhit bize daireleri teslim etmedi henüz  . Sözleşme gereği bize kira ödemesi gerekiyor ama ödemiyor birçok arsa sahibi de kiradan kurtulmak için dairelerine oturmayı tercih etti . Şimdi de bizden ortak ısınma bedeli diye para talep ediliyor . Şimdi durumu tekrar değerlendirin . Biz herşeyi bitmiş iskanı alınmış .Herşeyi tamam  olan bir daireye  yakıt bedeli ödemekten kaçmıyoruz . Oturuma hazır olmayan binaya  gidip oturuyorlar tamam ama bunun ceremesini biz niye ödeyelim diyoruz .

haklı olan sizsiniz. ödemeyin
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 96000
  • 67 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 11, 2019, 22:43:05 »
Evet bu konuda siz haklısınız. Burada yeterince dikkatli okumadığım için yanlış anlamışım.
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 12, 2019, 02:00:05 »

Evet şu durumda siz haklısınız,ama baştan bu şekilde yazmadıpınız için hepimiz kanuni mevzuattan bahsettik,durum böyleyse haklısınız.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 12, 2019, 08:07:57 »
haklı olan sizsiniz. oturmamakla da iyi yapıyorsunuz. ben iskansız dairede bir müddet oturmak zorunda kalmıştım iyi bilirim. iskanı olmayan binadaki daireler elektrik-su-doğalgaz gibi giderleri şantiye gideri şeklinde çözülüyor. bu hem daha pahalı demek. hemde pay ölçer yani dairelerde sayaç olmadığı için ödeme sırasında her zaman sorun demektir. ha iki üç daire doludur o zaman sorun olmaz ama bina komple dolduysa büyük problem. ben az kullandım sen çok kullandın oluyor. ayrıca şantiye elektriği dengesiz akımlıdır. az olur fazla gelir o yüzden elektronik cihazlar olarakta sağlıklı değildir. her şekilde oturmamanız isabetli olmuş. iskan alınana kadar bekleyin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Yakarsa bu dünyayı garipler yakar.
  • Kilometre: 45000
  • Model Yılı: '17
  • 27 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Aralık 12, 2019, 12:16:47 »
Bu tür olaylarda sanırım apartman ya da sitenin noterden onaylı yönetim defteri olması gerekiyor. Yapılan toplantıların bu deftere işlenip imzalanması gerekiyor. Yani bir sürü prosedürü var bu işlerin.
Anlattiginiza göre bahsi geçen yerde insanlar tamamen kendi insiyatiflerine göre yaşıyorlar.
Elektrik ve su şantiye üzerinden kullanilabiliyor da doğalgaz nasıl bağlanmış oturma ruhsatı olmayan yere onu anlamadım ben.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Aralık 12, 2019, 12:31:37 »
Bu tür olaylarda sanırım apartman ya da sitenin noterden onaylı yönetim defteri olması gerekiyor. Yapılan toplantıların bu deftere işlenip imzalanması gerekiyor. Yani bir sürü prosedürü var bu işlerin.
Anlattiginiza göre bahsi geçen yerde insanlar tamamen kendi insiyatiflerine göre yaşıyorlar.
Elektrik ve su şantiye üzerinden kullanilabiliyor da doğalgaz nasıl bağlanmış oturma ruhsatı olmayan yere onu anlamadım ben.

onu ben söyliyeyim. doğalgazda iskan zorunluluğu aranmıyor. ama plan-proje isteniyor. yani misal binayı müteahhit dikti sizde daire sahibi veya kiracı olarak ilk defa otracaksınız. müteahhit ile veya kendisinin binaya atadığı yetkiliyle igdaşa gidip projeyi sunuyorsunuz ondan sonra bi onaylama süreci oluyor. daha sonra hangi daire ise kiracı-sahibi sayaç takılması için ayrıca işlem başlatıyor ve sayaç birkaç gün içinde takılıyor. en azından bende öyle olmuştu.