Gönderen Konu: Toyota Avensis T27 almalı mıyım?  (Okunma sayısı 4699 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 127000
  • Model Yılı: '07
Toyota Avensis T27 almalı mıyım?
« : Kasım 03, 2019, 19:56:25 »
Merhaba sevgili forum uyeleri,

oncelikle konuyu dogru yere mi actim bilmiyorum ancak ben sizlerden tavsiye bekliyorum. Basliktaki araci cesitli konulardan okudum ve bir miktar bilgi sahibi oldum diyebilirim. kendimi tanittim ama yine bir ozet geceyim. Adim Emre, 26 yasindayim, otomotiv muhendisiyim, Ankara'da ikamet ediyorum.

T27 kodlu Avensis bakiyorum 1.6 motor. Mumkunse Elegant Extra olan modeline. malum siteye bakinca ayni segmentteki araclar vw, opel, ford gibi markalar cok daha pahali ve bu kadar ekonomik ve sorunsuz olduklarini dusunmuyorum. Suan evdeki aracimiz ilk sahibi oldugumuz 2007 model Golf 1.6 motor. Ayrica benzinli oldugu icin 12lt / 100 km gibi bir tuketimi var. Bizim aracin performansi da cok cok iyi olmadigi icin Avensis'e gecersem dizel kullanicilari gibi gitmiyor hantal vs. gibi laflar etmem muhtemelen  :D Ankara'da Dikmen'de oturuyorum ve her yer yokus burda. Evim ve isim arasi git gel 70 km. arabayla gitmeyi dusunuyorum. Dolayisiyla ekonomik olmasi benim icin cok onemli. Aldigim zaman en az 3-4 sene binmeyi dusunuyorum. Butcem 60 bin tl civari. 2-3 asagi yukari oynayabilir. Onerileriniz ne olur bu arac hakkinda. Parcasi, yakiti, yola oturusu, artilari eksileri ile nacizane yorumunuzu paylasirsaniz cok sevinirim. Tesekkur ederim.

Saygilar...
Mustafa Kemal Atatürk

Toyota Club Türkiye

Toyota Avensis T27 almalı mıyım?
« : Kasım 03, 2019, 19:56:25 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '14
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota Avensis T27 almalı mıyım?
« Yanıtla #1 : Kasım 03, 2019, 21:36:01 »
2012-2015 arası 1.8 Otomatik Elegant Extra bulmaya çalışınız.

Zaten fiyatları nerdeyse aynı gibi bir şey.Araç hantal filan değil hocam,siz bakımlarını orjinal parçalarla yaptırın,hava filtresini 40 binde bir değil her 10 bin km de bir değiştirin,5-30 değil 0-20 yağ kullanın farkı anlarsınız sonrasından zaten.

Dikmen yokuşlarında araç zorlanmayacak dert etmeyin sadece düz vitesli 1.6 modeli debriyaj yukarıda kavramasından ötürü devamlı arkaya kaçıracaksınız ve sıkıntıya sokar sizi.

Çünkü pedalın ayarlanması gibi bir durum söz konusu değil.

Hayırlı olsun şimdiden.
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #2 : Kasım 03, 2019, 21:59:56 »
Cevabınız için çok teşekkür ederim. 1.8 avensis’lere baktım şimdi 2012-15 arası olanlara. 78 bin TL’den başlıyor. 2009-2011 modeller 70 civarına bulunabiliyor. Özellikle 2012 ve üstü önermenizin spesifik bir nedeni var mı, tüpe uyumluluk vs gibi. Yoksa yeni ve makyajlı olduğu için mi?
Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 04, 2019, 03:09:26 »
Cevabınız için çok teşekkür ederim. 1.8 avensis’lere baktım şimdi 2012-15 arası olanlara. 78 bin TL’den başlıyor. 2009-2011 modeller 70 civarına bulunabiliyor. Özellikle 2012 ve üstü önermenizin spesifik bir nedeni var mı, tüpe uyumluluk vs gibi. Yoksa yeni ve makyajlı olduğu için mi?
Avensis 1.6 sadece kalkışlarda biraz hantal gerisi sizin gaza basmanızla alakalı araç devrini bulduğu zaman gidiyor ama tabiki 1.8 otomatik cvt şanzımanın tadını vermez mümkünse 1.8 cvt almak her yönden iyidir yakıt olarak 1.6 kadar tüketir gidişi çok farklıdır,parça konusunda sıkıntı yaşatmaz zaten temiz olursa bakımları düzenli yapılırsa parça ile işiniz olmaz 2012 model ve üstü makyaj farkı var yoksa özellik olarak aynı,
Toyota candır gerisi heyecandır.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Atmosferik candır...
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 25 kere teşekkür etti
  • 24 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 11, 2019, 18:58:11 »
lpg ile 50bin km den fazla kullanıyorum. Mobil 1 fs 0w-40 yağ ile 15bin kmde dir bir lpg bakımı. 8-10bin kmde bir normal bakımını yapıyorum. Eğer atmosferik bir aracım olsun ve bu motor gerçekten verimli olsun derseniz T27 nin bu motoru gerçekten çok iyi 1.6 132hp, standart 1.6lar 105-115 hp arasında. Araç 4.400 devirde max torku sağladığı için vites düşürmeye erinmiyorsanız 4bin devir bandında çıkamayacağı yokuş yok. Uzun yolda nice Passatları yokuşlarda 4. vites 4.5devirlerde geçtiğimi bilirim. Araç lpg ile %99 uyumlu. Toyotanın lpg ile geçmişine bakarsanız ne kadar doğru bir araç olduğunu anlarsınız. Uygun bir kit ve güzel işçilikle aracın lpg mi benzinde mi olduğunu anlamadan yaz kış devam edersiniz yolunuza. Tek sıkıntısı her araçtaki gibi oksijen sensörü bozulabiliyor. Bununda çözümünü yine bu forumdan bir abimiz çözmüştü egzozda sensörün önüne ufak bir parça kaynatıp hava akışını düzenlemişti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #5 : Kasım 13, 2019, 18:31:25 »
Değerli yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Aracın performansının beni üzeceğini düşünmüyorum. Çünkü şuan bindiğim aracın performansı da çok üst düzeyde değil. Oturduğum yer hep yokuş olduğu için şimdiki aracımda da hep vites küçültüyorum. Bu yüzden bir nevi refleks gibi oldu zaten  :D bu aracın periyodik bakımları ne kadara mâl olur acaba? Veyahut tecrübe ettiğiniz bir kronik sorunu ne kadara hallettiniz?

Bu arada babam Hatay’da yaşıyor ve şu ilandaki aracı bulduk. Kendisi gidip inceledi ve kaza boya yokmuş arabada. İlan no: 746163626
En son 60.750 TL’ye bırakıyor. Servis kayıtları sorulduğunda elinde mevcut olmadığı için satın aldığı kişi ile iletişime geçecek, ve servis kayıtlarını bulmaya çalışacak. Eğer bulamazsa geçmişini hiç bilmediğim bir arabayı ustaya-ekspere bile göstersem almalı mıyım?
Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 13, 2019, 22:48:12 »
Servis kaydı herşeyi anlatacak diye bir şey yok,eğer araç temizse sağlam bir expertiz ile alınabilir ama hangi expertiz şirketine giderseniz gidin mutlaka aracı İskenderun sanayisindeki uzman Toyota Ahmet ustaya gösterin ve sigortacınızdan şasi numarası ile sorgulatın aklınızda soru işareti oluşturacak hiçbir şey kalmasın son olarak expertiz yerlerindeki dyno testini kesinlikle yaptırmayın o test araç performansı için bir gösterge değildir ve boş motora o kadar gaz vermek çok zararlıdır.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.