Gönderen Konu: toyota yaris 1.0 C1554 P/S Işığı, Direksiyon Sorunu  (Okunma sayısı 3907 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 350000
  • Model Yılı: '06
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar Merhaba
toyota yaris 1.0 2006 (eski kasa) model araç sahibiyim.
Aracım park halindeydi ve tekrar çalıştırmak istediğimde PS ışığı yandı. Sonrada direksiyon taş gibi oldu.
Hafta sonu ankara şaşmaz ve ivedik sanayisine gittim. Bilgisayara bağladıklarında C1554 hatası çıktı ve hata kodunun silinmediğini bu yüzden de direksiyon ECU'sunda problem olduğunu söylediler.

Aküm 50A inci akü ve 5-6 senelik. Sanayiye gittiğimde aküyü ölçtürdüm değerler iyi dediler.
Sorunum sizce ECU dan mı kaynaklıdır?
Başına daha önce böyle bir şey gelen oldumu?

Teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: toyota yaris 1.0 C1554 P/S Işığı, Direksiyon Sorunu
« Yanıtla #1 : Ekim 21, 2019, 10:43:57 »
Öncelikle akü deneyin ondan sonra diğer işlemlere girişirsiniz,6 yıllık akü bekleme anında kendini bırakır heleki Ankara artık dahada soğumuştur ve soğukta akünün düşmanıdır araç çalışınca akü kendini toplamış onun için seviyesi iyi gözükür.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ekim 21, 2019, 11:24:19 »
Sigortasını kontrol edin,
Enerji gelmiyor.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ekim 21, 2019, 12:15:42 »
Öncelikle akü deneyin ondan sonra diğer işlemlere girişirsiniz,6 yıllık akü bekleme anında kendini bırakır heleki Ankara artık dahada soğumuştur ve soğukta akünün düşmanıdır araç çalışınca akü kendini toplamış onun için seviyesi iyi gözükür.

Merhaba
aküyü satın almadan test etme şansımız varmıdır acaba?
Mesela arkadaşın aküsüne takviye bağlasam ve kendi akümü komple söksem, kutup başlarını takviye kablosuna bağlasam bu şekilde aküyü test etmiş olurmuyum?
Eğer sorun aküde değilse boşu boşuna akü almak istemiyorum :(

Mesaj Birleştirildi: Ekim 21, 2019, 12:16:38
Sigortasını kontrol edin,
Enerji gelmiyor.

Merhaba
sigortalarını kontrol ettirdim. Bir sıkıntı gözükmüyor dediler.
2 farklı cihaza bağlandı her ikisinde de C1554 verdi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Ekim 21, 2019, 12:32:55 »
Takviye için sizin aküyü sökmeye gerek yok direk kutup başlarına takın ve takviyeyi yapın,bide direksiyon taş gibi oldu yazmışsınız yolda giderken düzelme oldumu.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 21, 2019, 12:39:24
Cumartesi günü Osmaniye'de sanayinin ortasında bacanağın  aracı elektrik kesti marş basmıyor baktıkki akü zayıflamış sebebi marş kablosu yerinden çıkmış besleme yapmıyor,ama akü ölçtüğümde 8 çıkıyordu aracı vurdurma yaptık yine çalışmadı çünkü aküdeki şarj LPG bobinlerini çekmeye yetmiyordu bende ana bobine direk ceyran verdim açtı ve öyle çalıştırdım o şekilde 80 km yol gelip kendi elektrikcime yaptırdım yani anlayacağınız akü ilk anda gerekli gücü sağlayanıyorsa sıkıntı oluşur ilk anda bütün gücünü marş için harcar eğer akü bozuksa marş yaptıktan sonra üzerinde enerji kalmadığı için deşarj olur ve diğer sistemleri tam olarak besleyemez.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ekim 21, 2019, 13:32:22 »
50 amperlik sigorta saglam ise,
Motor a elektrik geliyormu bakilacak,
Geliyorsa motor gidik.
Gelmiyorsa tesisatta bisi var.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ekim 21, 2019, 13:40:21 »
Takviye için sizin aküyü sökmeye gerek yok direk kutup başlarına takın ve takviyeyi yapın,bide direksiyon taş gibi oldu yazmışsınız yolda giderken düzelme oldumu.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 21, 2019, 12:39:24
Cumartesi günü Osmaniye'de sanayinin ortasında bacanağın  aracı elektrik kesti marş basmıyor baktıkki akü zayıflamış sebebi marş kablosu yerinden çıkmış besleme yapmıyor,ama akü ölçtüğümde 8 çıkıyordu aracı vurdurma yaptık yine çalışmadı çünkü aküdeki şarj LPG bobinlerini çekmeye yetmiyordu bende ana bobine direk ceyran verdim açtı ve öyle çalıştırdım o şekilde 80 km yol gelip kendi elektrikcime yaptırdım yani anlayacağınız akü ilk anda gerekli gücü sağlayanıyorsa sıkıntı oluşur ilk anda bütün gücünü marş için harcar eğer akü bozuksa marş yaptıktan sonra üzerinde enerji kalmadığı için deşarj olur ve diğer sistemleri tam olarak besleyemez.

Merhaba, amacım takviye yapmaktan ziyade benim mevcut aküyü komple dışarı alıp başka bir akü ile test etmekti. Bu sayede akünün bozuk oldugundan emin olurum diye düşünüyordum. Zaten mesajınızın altında belirtmişsiniz, bende bundan şüpheleniyordum. İlk anda yeterli enerjiyi veremediği için PS ışığı yanıyor olabilir diye aklıma geldi. Başka bir arkadaşımın da başına gelmiş, şarj dinamosu bozuk oldugu için aküyü şarj edemiyormuş ama kontak basıyormuş.
Benim aracımda şu anda devamlı PS ışığı yanıyor, yolda düzelme felan olmuyor. Hep ışık yanık ve direksiyon eski araçların direksiyonu gibi sert.
Sizce sadece takviye yeterli olur mu akü testi için?

Mesaj Birleştirildi: Ekim 21, 2019, 13:41:23
50 amperlik sigorta saglam ise,
Motor a elektrik geliyormu bakilacak,
Geliyorsa motor gidik.
Gelmiyorsa tesisatta bisi var.

Peki sizce bu işlemler için kime gitmek gerekli?
Elektrikçi / elektronikçi vb?
Birde rölenin değişmesi gerekli diye birşey okudum.  Sizce rölenin değişmesi gerekir mi?

Mesaj Birleştirildi: Ekim 21, 2019, 14:49:50
Merhaba arkadaşlar.
çok yakın zamanda arabanın periyodik bakımını yaptırdım. Bir de V kayışı eski dedikleri için onu da değiştirttim.
Sizce bu olayın V kayışı ile alakası olabilir mi?
aküyü yeteri kadar şarj edemediği için böyle birşey olmuş olabilirmi?
Eğer böyle birşey oldu ise sadece akü değişimi ile ya da takviyesi ile sorun düzelirmi? Yoksa illaki o hatayı sildirmem gerekiyormu?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ekim 22, 2019, 00:44:32 »
Ahmet Bey'in önerisini dikkate alınız zira işin piri Ahmet beydir,yinede sağlam bir aküyle deneme yapmanız bişey kaybettirmez,ama herşeyden önce 50 amperlik sigortayı kontrol ettirin.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ekim 22, 2019, 08:19:11 »
Ahmet Bey'in önerisini dikkate alınız zira işin piri Ahmet beydir,yinede sağlam bir aküyle deneme yapmanız bişey kaybettirmez,ama herşeyden önce 50 amperlik sigortayı kontrol ettirin.

Merhaba
dün akşam arkadaşın aracından takviye alarak aracı çalıştırdım ama bir değişiklik olmadı. Yine PS ışığı yanıyor. Arkadaşım bunu sağlam bir akü ile gidip öncelikle hatayı sildirmem gerektiğini söyledi. Aksi halde yine olmayacağını söyledi.

Diğer işlemler için nereye gitmem gerekir? Gittiğim bir yerde kaputun altındaki sigortaları ölçtüler.
Ankarada önerebileceğiniz bir yer varmı?
Gittiğim yerler 600 den başladı 2000e kadar çıktığını söylediler çünkü :(

teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Ekim 22, 2019, 09:36:04 »
Merhaba
dün akşam arkadaşın aracından takviye alarak aracı çalıştırdım ama bir değişiklik olmadı. Yine PS ışığı yanıyor. Arkadaşım bunu sağlam bir akü ile gidip öncelikle hatayı sildirmem gerektiğini söyledi. Aksi halde yine olmayacağını söyledi.

Diğer işlemler için nereye gitmem gerekir? Gittiğim bir yerde kaputun altındaki sigortaları ölçtüler.
Ankarada önerebileceğiniz bir yer varmı?
Gittiğim yerler 600 den başladı 2000e kadar çıktığını söylediler çünkü :(

teşekkürler.
İşin erbabı form üyemiz Ahmet güve bey kendisi Sakarya'da ikamet etmekte eğer tek seferde temiz işlem yapılsın deneme yanılma olmasın isterseniz kendisiyle iletişime geçmeniz faydanıza olacaktır eğer müsaitse ilgelinirim derse hiç başka mecralarda arayışa girmeyin direk nokta atışı yapar gideceğiniz yol takribi 300 km,yok orası uzak olur derseniz formda Ankara'da tavsiye edilen servis yeni dörtnal Toyota Ogün usta met ediliyor.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ekim 22, 2019, 11:26:22 »
İşin erbabı form üyemiz Ahmet güve bey kendisi Sakarya'da ikamet etmekte eğer tek seferde temiz işlem yapılsın deneme yanılma olmasın isterseniz kendisiyle iletişime geçmeniz faydanıza olacaktır eğer müsaitse ilgelinirim derse hiç başka mecralarda arayışa girmeyin direk nokta atışı yapar gideceğiniz yol takribi 300 km,yok orası uzak olur derseniz formda Ankara'da tavsiye edilen servis yeni dörtnal Toyota Ogün usta met ediliyor.

desteğiniz için teşekkür ederim.
ankarada şansımı deneyeceğim.
muhtemelen cezası ağır olacak :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ekim 30, 2019, 09:28:09 »
merhaba arkadaşlar.
aynı sorun başına gelen olursa diye konuyu güncelliyorum. Sorunum röle ile alakalıymış. Akü ölçüldü sıkıntı yok, şarj dinamosuna bakıldı sıkıntı yokmuş ve göğsü açmışlar.
200TL işçilik, 200TL de röle değişimi ya da tamiri için aldılar. Toplamda 400 TL ye sorunum giderildi.
Aşağıda sizinle fotoğrafları paylaşıyorum.

https://www.imageupload.net/image/MShRJ

https://www.imageupload.net/image/MS1br

Eğer başına gelen olursa şimdiden geçmiş olsun diyorum. Allah c.c. kaza bela vermesin.