Gönderen Konu: T25 Avensis Hakkında Yardım ve Öneri  (Okunma sayısı 2914 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 3 kere teşekkür etti
T25 Avensis Hakkında Yardım ve Öneri
« : Ekim 17, 2019, 16:52:15 »
Merhaba arkadaşlar, yeni bir araç almak istiyorum ve T25 kasa (kodunu yeni öğrendim) 2004 2005 model bir Avensis almak istiyorum. Dizelci biri olarak dizel almak isterdim ama malesef otomatik vites olanı yok onun için 2.0 benzinli otomatik bakıyorum. İstanbulda yaşamam ve senelik 15 bin km civarı yol yapmam sebebiyle sadece benzinli binmek beni maddi olarak yorar ancak forumu biraz araştırmam sonucu bu kasalardaki motorun lpg uyumlu olmadığı kanaatine vardım. Tam olarak konulara bakamadığım için emin olmak adına sormak istedim. Bu kasaların 2.0 motoruna lpg olmuyormu? Birde aracın genel olarak can sıkıcı kronik bir problemi varmı? Toyotalar genelde sıkıntısız araçtır ama ne olur ne olmaz :)

Toyota Club Türkiye

T25 Avensis Hakkında Yardım ve Öneri
« : Ekim 17, 2019, 16:52:15 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
Ynt: T25 Avensis Hakkında Yardım ve Öneri
« Yanıtla #1 : Ekim 17, 2019, 17:13:53 »
Uyumlu LPDI sistemler var ancak ülkemizde bulabilseniz bile tahminim 7000-8000₺ civarında bir maliyete sebep olur ki kullanılacak sistemin karma olması neticesinde amortisman süreci çok uzayacaktır, çıkabilecek sorunları da ihtimaller arasına dahil edersek çok da mantıklı olacağını sanmıyorum.

Piyasada karbüratörlü vs. sistemleri uygulayanlar var, bu tip işlerle arızalara harcayacağınız meblağın ucu açık, risk ile kullanmak isterseniz yaptırabilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Ekim 17, 2019, 18:20:14 »
Dediginiz gibi heyecan aramaya gerek yok zaten bu yuzden lpg li arac pek sevmiyorum ama su an maddi olarak kalite anlaminda alabilecegim en iyi arac avensis :) peki bir onceki 99 2000 model olan kasalardaki 2.0 motorlarda da aynı problem varmı yoksa onların motorları farklımı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 490000
  • Model Yılı: '01
  • 4 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ekim 18, 2019, 00:22:12 »
1999 2000 modeller 3sfe motorlu olup lpg'ye uyumludur.2001 ve sonrası 2000 motor t22 ve t25 aVensisler Direkt enjeksiyonlu 1azfse motorlu olup lpg'ye uyumu yoktur.t22 ve t25 avensislerin 1.8 motorluj olanları ise lpg'ye uyumludur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Ekim 18, 2019, 10:00:36 »
Çok teşekkürler arkadaşlar anlaşılan Avensis defterini açmadan kapatacağım, keşke lpg ye uyumlu olsaydı da rahat rahat alıp binseydik :) yorumlarınız için teşekkür ediyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 144000
  • Model Yılı: '13
  • 170 kere teşekkür etti
  • 118 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ekim 18, 2019, 12:43:31 »
Merhaba Mahmut Bey,
Bende 2005 Model T25 kasa executive elegant kullanıyorum.  En üst segment olan ve otomatik. Avensislerin kronik sorunu sadece farlarıdır. pek güçlü değiller malesef ama küçük bir masraf ile halledilebiliyor. Parça sorunu yaşamazsınız çünkü parça masrafı pek açmazlar eğer doğru bakım yapılırsa elbette.  Bende Ankara da yıllık 15.000 km yapmaktayım. Araç şehir içi trafiğinde yazın klima açık dur kalklarla birlikte 11-12 litre şehirler arası yolda ortalama 130-150 km hızla ve klima açık olarak 5-6 litre yakıt tüketmekte. Daha önce 2005 Nissan X-Trail kullanmakta idim ama parça sıkıntısı yüzünden sattım ve eski arabam LPGli olduğu halde bu araçla arasında ayda bana fazladan 100 lira gibi yakıt masrafı olmakta. Hiç önemsemem ve ben çok memnunum aracımdan  çok konforlu ve güvenli bir araç. LPG konusuna gelince ; benim LPG kullananlar ile karşılaşıp ta bobin yakmayan veya patlatmayan kimseye rastlamadım. Benim tecrübelerim bu şekilde. Umarım faydası olmuştur.
Cep telefonları;
Trafikte sosyal medya takibi veya  Kırmızı ışıkta beklerken mesajlaşma için DEĞİLDİR.
Sağa veya Sola dönerken önce sinyal sonra dikiz aynaları LÜTFEN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ekim 18, 2019, 22:34:41 »
Eyvallah hocam, ne bileyim ya zaten lpg sevmiyorum ama benzin beni yorar, zaten toyotalar masrafsiz sıkıntısız araç olduğu için almak istiyorum, biraz daha para koyabilsem veya düşük km bulabilsem dizel otomatik corolla alicam ama ya fiyatlar cok yuksek yada km ler cok yuksek

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 170000
  • Model Yılı: '08
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ekim 22, 2019, 10:35:46 »
Mahmut Bey, geçen sene Haziran ayından beri 2008 2.0 otomatik avensis kullanıyorum. Aracımın önceki sahibi lpg taktırmış, ben de biraz denedim fakat benzin ile neredeyse aynı yakıyor. Ben de artık aracımı benzinde kullanıyorum. Bulunduğum yerde şehir içi çok trafik olmadığı için 10-11 litre yakıyor. Uzun yolda, ben biraz sınırları zorladığım için 8 lt ortalama ile gidiyorum, bir keresinde sakin kullandığımda 7 lt'yi görmüştüm. İstanbul için ise sizi benzin yorar 2.0 olanlarda.

Ama 1.8 bulursanız bir de lpg olursa hiç kaçırmayın. Avensis anlatılmaz yaşanır.
1. aracım > Avensis Liftback 2.0 1999 Model Manuel ( 2013-2018 )
2. aracım > Avensis Executive Elegance 2.0 2008 Model Otomatik ( 2018 - ...... )