Gönderen Konu: Kumandadan Cam Kapatma ve alarm gelişmiş proje2  (Okunma sayısı 2804 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '04
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Kumandadan Cam Kapatma ve alarm gelişmiş proje2
« : Eylül 25, 2019, 20:45:13 »
Herkese selam öncelikle bugün evde 1 saatimi ayırarak bir devre şeması tasarladım  devrede şöyle olay gerçekleşiyor
Kapıları aç hemen kapıları kilit tuşuna basıldığı taktirde
Hem camlar kilitleniyor hemde alarm devreye girmektedir  öneri ve görüşlere açıktır saygılar

Toyota Club Türkiye

Kumandadan Cam Kapatma ve alarm gelişmiş proje2
« : Eylül 25, 2019, 20:45:13 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 210000
  • Model Yılı: '08
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Ynt: Kumandadan Cam Kapatma ve alarm gelişmiş proje2
« Yanıtla #1 : Eylül 28, 2019, 10:49:40 »
Ellerinize sağlık Abdullah bey siz 8 diyot kullandığınızı belirtmiştiniz ben şemada 2 diyot gördüm sadece keşke şemayı biraz basit şekilde hazırlasaydınız ben dahil bir çok arkadaş anlayamamıştır saygılar
ÇIKARIM SENLE HER YOLA TOYOTA...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 28, 2019, 20:05:01 »
Ellerinize sağlık Abdullah bey siz 8 diyot kullandığınızı belirtmiştiniz ben şemada 2 diyot gördüm sadece keşke şemayı biraz basit şekilde hazırlasaydınız ben dahil bir çok arkadaş anlayamamıştır saygılar
Bu proje farklı diğer yazımda ilk mesajıma alta ekledim resim olarak bu biraz daha geliştirilmiş proje

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 28, 2019, 23:49:53 »
Bu proje farklı diğer yazımda ilk mesajıma alta ekledim resim olarak bu biraz daha geliştirilmiş proje
daha basit bir şema ve tanıtım olursa bizde aynı işlemi yapabiliriz tabi sizin için sorun olmazsa

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 30, 2019, 19:29:15 »
daha basit bir şema ve tanıtım olursa bizde aynı işlemi yapabiliriz tabi sizin için sorun olmazsa

Bu eskisi olan 8 diyotla cam kapatmadanmı bahsediyorsunuz?
kapı kilitleme motoruna giden + kablodan ek alıyorsunuz.
aldığınız eke 8 adet diyot bağlıyorsunuz  ( diyotun çizgisiz tarafına bağlanacak)
8 adet diyottan tek tek kapı kolu cam kapatma düğmesinde bulunan soketi söküp 4 cama haraket verecek olan kablolara bağlıyorsunuz her camın 2 şer adet kapatma kablosunu bulacaksınız kablonun biri basıp çektikçe kapatıyor ikinci kabloyada aynı anda elektrik gidince otomatik kapatma gerçekleşiyor bu sayede kapıyı kilitleyince + kutup tüm camların kapatma da kullandığı kablolara enerji vermiş olacaktır buda camların otomatik kapatmasına neden olacaktır

ölçü aletiyle soketin arkasındaki kablolara cam düğmesine basın ve hangisine +12 volt geliyorsa o kabloları not edin
her camın 2 adet kapatma 2 adet açma kablosu bulunur 2. kablolar otomatik muhurleme amaçlı

hiç bilginiz yok ise başınızı derde sokmaya deymez sonra başka bir kötü sonuçlar doğura bilir bu arada aracınızın 4 cam all auto mudur yani cam düğmesine sert basınca geri bırakınca otomatik kapanıyormu bunların olması gerekiyor aksi taktirde farklı bir devreye ihtiyacınız olur.

şema da mavi cizgili olan kısım diyotlar bağlanacak diğer taraflar kafanızı karıştırmasın bu diyotlara göründüğü gibi kapı motorundan gelen kapıyı kilitleyince +12 v gelen kablo dan enerjilenmesi gerekiyor

sarı çizgili bölümde soket kapı kumandasına giren soket 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ekim 01, 2019, 18:41:56 »
Bu eskisi olan 8 diyotla cam kapatmadanmı bahsediyorsunuz?
kapı kilitleme motoruna giden + kablodan ek alıyorsunuz.
aldığınız eke 8 adet diyot bağlıyorsunuz  ( diyotun çizgisiz tarafına bağlanacak)
8 adet diyottan tek tek kapı kolu cam kapatma düğmesinde bulunan soketi söküp 4 cama haraket verecek olan kablolara bağlıyorsunuz her camın 2 şer adet kapatma kablosunu bulacaksınız kablonun biri basıp çektikçe kapatıyor ikinci kabloyada aynı anda elektrik gidince otomatik kapatma gerçekleşiyor bu sayede kapıyı kilitleyince + kutup tüm camların kapatma da kullandığı kablolara enerji vermiş olacaktır buda camların otomatik kapatmasına neden olacaktır

ölçü aletiyle soketin arkasındaki kablolara cam düğmesine basın ve hangisine +12 volt geliyorsa o kabloları not edin
her camın 2 adet kapatma 2 adet açma kablosu bulunur 2. kablolar otomatik muhurleme amaçlı

hiç bilginiz yok ise başınızı derde sokmaya deymez sonra başka bir kötü sonuçlar doğura bilir bu arada aracınızın 4 cam all auto mudur yani cam düğmesine sert basınca geri bırakınca otomatik kapanıyormu bunların olması gerekiyor aksi taktirde farklı bir devreye ihtiyacınız olur.

şema da mavi cizgili olan kısım diyotlar bağlanacak diğer taraflar kafanızı karıştırmasın bu diyotlara göründüğü gibi kapı motorundan gelen kapıyı kilitleyince +12 v gelen kablo dan enerjilenmesi gerekiyor

sarı çizgili bölümde soket kapı kumandasına giren soket
çok teşekkür ederim faydalı oldu yapacam inşallah peki bu projedeki değişiklik ne hocam

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ekim 02, 2019, 13:39:22 »
çok teşekkür ederim faydalı oldu yapacam inşallah peki bu projedeki değişiklik ne hocam

Altında yazıyor ne yaptığı ne işe yaradığı okumadınız mı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ekim 02, 2019, 15:49:59 »