Gönderen Konu: Corona fren yardım  (Okunma sayısı 3588 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
Corona fren yardım
« : Eylül 23, 2019, 10:26:50 »
merhaba  otomatik coronamda fren pedalı durduğumda basılı iken  2 gündür kendini aşağıya doğru yavaş yavaş salıyor hidrolikte sorun kaçak yok ustam aracı görmedi ama fren ana merkezden şüphelendi değişmesi gerekebilir dedi.içinde lastikleri var değiştirim ama randıman alamayabiliriz dedi. Nette araştırdım ana merkezler 2 pistonlu 3 pistonlu diye ayrılmış bizimki hangisidir. Bu tip problemi olan oldumu bilgi verir misiniz teşekkürler

Toyota Club Türkiye

Corona fren yardım
« : Eylül 23, 2019, 10:26:50 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Corona fren yardım
« Yanıtla #1 : Eylül 23, 2019, 13:16:08 »
merhaba  otomatik coronamda fren pedalı durduğumda basılı iken  2 gündür kendini aşağıya doğru yavaş yavaş salıyor hidrolikte sorun kaçak yok ustam aracı görmedi ama fren ana merkezden şüphelendi değişmesi gerekebilir dedi.içinde lastikleri var değiştirim ama randıman alamayabiliriz dedi. Nette araştırdım ana merkezler 2 pistonlu 3 pistonlu diye ayrılmış bizimki hangisidir. Bu tip problemi olan oldumu bilgi verir misiniz teşekkürler
Fren pedalının aşağıya indiği anda devir düşükmü yoksa normal seyrindemi kalıyor.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 23, 2019, 15:13:45 »
Normal bir anormallik yok gibi olursa ne olur

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Eylül 23, 2019, 18:24:32 »
Normal bir anormallik yok gibi olursa ne olur
aynı aracın manueli bende var eğer rolanti devri yakıt ekonomisi için 700 rpm altına düşerse fren pedalında çok az inme olabiliyor frenci ustama gösterdim gayet normal dedi,ama sizde ihmal etmeyin fren tamircisi bulun gösterin.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 23, 2019, 18:25:06
Nerede ikamet ediyorsunuz?
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 490000
  • Model Yılı: '01
  • 4 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 23, 2019, 21:32:13 »
westinhousedan sanırım emme manifolduna giden bir hava hortumu var. Bu hortumda çatlak yada kelepçelerinde gevşeme olduğunda fren pedalının aşağıya inmesi sorunu ortaya çıkabiliyor kontrol edin derim....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Eylül 23, 2019, 21:42:47 »
Zaten rolanti devrinde vakum zayıfladığı için çok az inme yapıyor derviş Bey'in bahsettiği gibi vakum hortumunda çatlak varsa vakumlama dahada zayıflar ve pedalda inme olur diğer türlü fren ana merkezinde sıkıntı olsa tamamen dibe inmesi lazım fren ana merkez üzerinde vakum hortumunu çekin parmağınızı içeri sokun yağlanma varmı kontrol edin normalde sağlıklı ana merkezde hiç yağ olmaz kuru tertemiz olur.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 23, 2019, 22:17:39 »
Pedalda inme olmasa da, frende sertleşme olabilir. Daha dipe kadar gidecekken, daha az bir mesafede sertleşme başlar.
Bu da westinghouse belirtisi. Komple merkez değişimi daha mantıklı bu durumda.
Aracın fren hidrolik yağı daha önce hiç değişti mi? Yağ ömrünü tamamlamış olabilir.

Westinghouse dan olup olmadığını anlamak için araç çalışmazken, freni pompalayın sertleşsin ve 1 dk boyunca tüm gücünüzle basılı tutun. Pedalın yavaş yavaş aşağı inmemesi gerekir. Ayak tüm güç pedala basılıyken motoru çalıştırın motor çalıştığı gibi pedalın yumuşaması gerekir.
Motor çalışırken pedalı pompalayın, yumuşaklığının değişmemesi, sertleştiği noktanın yukarı çıkmaması gerekir. Sonradan ful frene basıp motoru kapatıp ayak frende bekleyin, sonradan çekince pedalın olduğu yerde kalması gerekir. Tüm bunlar olmazsa westinghouse da kaçak var demektir. Bunlarda sıkıntı yoksa, balata disk, fren hidroliğinden şüphelenilmeli.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Eylül 27, 2019, 20:07:47 »
Yorumlarınız için saolun.bugün fren ana merkezi değiştirdim sorun kalmadı.şimdi bujilerini değiştireceğim öneriniz var mı? Çift tırnak buji tavsiye eder misiniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Eylül 27, 2019, 20:34:54 »
Yorumlarınız için saolun.bugün fren ana merkezi değiştirdim sorun kalmadı.şimdi bujilerini değiştireceğim öneriniz var mı? Çift tırnak buji tavsiye eder misiniz?
Buji olarak orjinal tavsiye ederim kesinlikle başka mecralara yönelmeyiniz aracınızdaki ateşleme sistemi tek tırnak bujiye göre ayarlı,çif tırnak bujinin ömrü uzun ateşlemesi daha iyi gibi safsatalara kanmayın elektrik en ince ve en yakın nokta neresiyse oraya kıvılcım atar diğer tırnak ile aynı anda ateşleme yapacak diye düşünmeyin diğer bir tez olan tırnağın biri körelince diğeri çalışır mantığıda yanlıştır iki tırnakta aynı yanma odasında olduğu için biri ateşleme yaparken diğerinde kurum bağlama oluyor yani anlayacağınız boş hikaye marka olarak denso veya ngk tercih ediniz servisten veya tem otodan alabilirsiniz sanayideki parçacının bu daha iyi gibi satış pazarlama sözlerine kanmayınız her 20 bin km'de bir buji ve hava filtresi değişimi yapınız.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 27, 2019, 20:47:12 »
Buji kodlarını paylaşır mısınız?