Gönderen Konu: Ayağımı debriyajdan kaldırınca gelen vurma sesi  (Okunma sayısı 4517 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
Ayağımı debriyajdan kaldırınca gelen vurma sesi
« : Eylül 18, 2019, 00:57:19 »
Merhabalar.Son günlerde aracımda ilginç bir problem yaşıyorum.Örneğin 1.vitesteyim kalkış yapacağım debriyajdan ayağımı kaldırırken nerden geldiğini bulamadığım iki tane tak tak diye vurma sesi geliyor.1'den 2'ye geçiyorum aynı şekilde debriyajdan kaldırırken yine aynı sesi duyuyorum 2'den 3'e geçerken de duyuyorum 4 ve 5'te yok bu ses yada vitesler ve hız yüksek olduğu için belli olmuyor bilmiyorum.Ama çok bariz bir ses.Arabaya binen bu ses neyin nesi diyor o derece.Birde sadece debriyajdan çekerken gelmiyor.Mesela 2.viteste ilerlerken ayağımı gazdan kestiğimde yine aynı vurma sesi sonra tekrar gaza basıyorum ve yine aynı vurma sesini duyuyorum.Sanki bir yerlerde boşluk varda gaza basmamla o boşluk kapanıyor gazdan ayağımı çekince tekrar boşa düşüyor gibi.Sorun nerede olabilir? Veya daha önce hiç karşılaşan oldu mu böyle bir sorunla.Teşekkürler

Toyota Club Türkiye

Ayağımı debriyajdan kaldırınca gelen vurma sesi
« : Eylül 18, 2019, 00:57:19 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Ayağımı debriyajdan kaldırınca gelen vurma sesi
« Yanıtla #1 : Eylül 18, 2019, 11:20:07 »
Merhabalar.Son günlerde aracımda ilginç bir problem yaşıyorum.Örneğin 1.vitesteyim kalkış yapacağım debriyajdan ayağımı kaldırırken nerden geldiğini bulamadığım iki tane tak tak diye vurma sesi geliyor.1'den 2'ye geçiyorum aynı şekilde debriyajdan kaldırırken yine aynı sesi duyuyorum 2'den 3'e geçerken de duyuyorum 4 ve 5'te yok bu ses yada vitesler ve hız yüksek olduğu için belli olmuyor bilmiyorum.Ama çok bariz bir ses.Arabaya binen bu ses neyin nesi diyor o derece.Birde sadece debriyajdan çekerken gelmiyor.Mesela 2.viteste ilerlerken ayağımı gazdan kestiğimde yine aynı vurma sesi sonra tekrar gaza basıyorum ve yine aynı vurma sesini duyuyorum.Sanki bir yerlerde boşluk varda gaza basmamla o boşluk kapanıyor gazdan ayağımı çekince tekrar boşa düşüyor gibi.Sorun nerede olabilir? Veya daha önce hiç karşılaşan oldu mu böyle bir sorunla.Teşekkürler
Öncelike motor kulaklarını kontrol ederek işe başlayın akabinde alt takım ve aks kafalarından olabilir hepsi sağlamsa şanzıman bilyalalarından yapar.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 18, 2019, 11:51:10 »
Şanzıman yağına baktırın akslara baktırın Ümit beyin yazdığı gibi motor kulaklarına baktırın şanzıman kulağınada baktırın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 18, 2019, 12:30:56 »
Eklemeye unutmuşum toyotaların viraj demir lastiklerinide kontrol etmek gerekiyor yalnız askıdayken fazla belli etmiyor dikkatli kontrol etmek lazım.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 27, 2019, 17:59:10 »
Konuyu güncellemek bugüne kısmetmiş. Aracı bugün ustaya gösterdik ve sizlerin tahmini gibi problem yolcu tarafında aks boşluğu oluşmuş ve amortisör takozlarındada çatlama mevcut ikisi birlikte onarılacak inşallah.
Bu arada biz komple ön takıma gireriz diyoduk ustanın söylediği şey, Toyota ön takım dağıtmaz oldu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #5 : Kasım 27, 2019, 22:14:53 »
Benim arabada da yeni duymaya başlamıştım. Hatta debriyajda mı sorun var diye ustaya gösterdim. Sorun aks da boşluk mu demekki. Bu arada otomobil t27 avensis