Gönderen Konu: Benzin Tüketimi Fazla  (Okunma sayısı 2761 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '04
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Benzin Tüketimi Fazla
« : Eylül 17, 2019, 12:09:15 »
Öncelikler Herkeze selamlar...
2004 toyota corolla otomatik  aracım gazlı olmasına rağmen, benzin tüketimi bana çok fazla gelmektedir.
üstelik çoğu zaman aracı gazda çalıştırıyorum ki benzin gitmesin diye, buna rağmen benzin ibrem benzinde kullanıyormuş casına inmekte.
birde şehirler arası gazda 20 - 25  kuruş yakmakta olan aracım ( arasındaki fark hıza göre değişmektedir.) şehir içi 40 - 45  kuruşları görmektedir
bu arada 5 - 6 kez gaz fulleme işleminden sonra 50 tl benzin atmaktayım. Bu konu çok can sıkıcı oluyor
Şöyle düşünüyorum, aracı benzinli kullansam; 70-80 kuruş yakar diye tahmin ediyorum
Bu konu ile alakalı bilgisi veya önerisi olan varsa, bilgilerinizi bekliyorum

Toyota Club Türkiye

Benzin Tüketimi Fazla
« : Eylül 17, 2019, 12:09:15 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 28 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
Ynt: Benzin Tüketimi Fazla
« Yanıtla #1 : Eylül 17, 2019, 13:08:30 »
LPG sisteminde sorun olabilir. İnsanın aklına direkt bu geliyor. Kontrol ettirdiniz mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 17, 2019, 14:34:54 »
Öncelikler Herkeze selamlar...
2004 toyota corolla otomatik  aracım gazlı olmasına rağmen, benzin tüketimi bana çok fazla gelmektedir.
üstelik çoğu zaman aracı gazda çalıştırıyorum ki benzin gitmesin diye, buna rağmen benzin ibrem benzinde kullanıyormuş casına inmekte.
birde şehirler arası gazda 20 - 25  kuruş yakmakta olan aracım ( arasındaki fark hıza göre değişmektedir.) şehir içi 40 - 45  kuruşları görmektedir
bu arada 5 - 6 kez gaz fulleme işleminden sonra 50 tl benzin atmaktayım. Bu konu çok can sıkıcı oluyor
Şöyle düşünüyorum, aracı benzinli kullansam; 70-80 kuruş yakar diye tahmin ediyorum
Bu konu ile alakalı bilgisi veya önerisi olan varsa, bilgilerinizi bekliyorum
Aracınız otomatik olması hasabiyle diğer araçlara nazaran bir miktar fazla yakar onun dışında siz aracı nasıl LPG'de çalıştırıyorsunuz?
İlk çalışmada herzaman benzinde çalışır (aracın ısındığı zamnlar hariç) 6 depo gazda şehir içi kullanımda devamlı stop marş durumlarında 50 TL benzin yakması gayet normal zaten benzinin litre si 7.10 50 TL'ye 7 lt benzin alırsınız ve bu benzinle uzun yolda dahi max.yapacağı km 70 , 80 km aralığındadır bide bunu marş stop zamnlarında düşünürseniz çok iyi durumda.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 17, 2019, 15:38:59 »
Aracınız otomatik olması hasabiyle diğer araçlara nazaran bir miktar fazla yakar onun dışında siz aracı nasıl LPG'de çalıştırıyorsunuz?
İlk çalışmada herzaman benzinde çalışır (aracın ısındığı zamnlar hariç) 6 depo gazda şehir içi kullanımda devamlı stop marş durumlarında 50 TL benzin yakması gayet normal zaten benzinin litre si 7.10 50 TL'ye 7 lt benzin alırsınız ve bu benzinle uzun yolda dahi max.yapacağı km 70 , 80 km aralığındadır bide bunu marş stop zamnlarında düşünürseniz çok iyi durumda.
ümit bey gaz düğmesine basılı tutup marşa basarsanız araba direk gazda çalışır. Geçenlerde arkadaşın arabası çalışmıyordu benzin pompası bozuktu. Atiker sıralı sistem vardı orta tuşa basılı tutup çalıştırdık direk lpg de çalıştı.bende yeni öğrendim bunu...
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 17, 2019, 19:50:32 »
ümit bey gaz düğmesine basılı tutup marşa basarsanız araba direk gazda çalışır. Geçenlerde arkadaşın arabası çalışmıyordu benzin pompası bozuktu. Atiker sıralı sistem vardı orta tuşa basılı tutup çalıştırdık direk lpg de çalıştı.bende yeni öğrendim bunu...
Kenan bey o yolların hepsini bilirim ama bu yöntem zorda kalındığı zaman geçici bir çözümdür ve devamlı tekrarlanırsa araç için zararlıdır çünkü LPG soğukken sıvı formdadır regülatör lpg'yi motor suyu ile ısıtıp gaz formuna çevirmek için vardır, @Abdullah Aksoy (41183) beyde acaba araç benzin yakmasın diye bu yöntemi'mi kullanıyor onun için sordum.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Eylül 18, 2019, 02:08:48 »

Daha ne kadar az benzin yakabilir ki?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '04
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 18, 2019, 10:43:12 »
Kenan bey o yolların hepsini bilirim ama bu yöntem zorda kalındığı zaman geçici bir çözümdür ve devamlı tekrarlanırsa araç için zararlıdır çünkü LPG soğukken sıvı formdadır regülatör lpg'yi motor suyu ile ısıtıp gaz formuna çevirmek için vardır, @Abdullah Aksoy (41183) beyde acaba araç benzin yakmasın diye bu yöntemi'mi kullanıyor onun için sordum.

aynen benzin yakmasın diye gazla çalıştırıyorum direk gazda çalışıyor sistem

Mesaj Birleştirildi: Eylül 18, 2019, 10:44:06
aynen benzin yakmasın diye gazla çalıştırıyorum direk gazda çalışıyor sistem

depom simit tüp 90  100 tl ye fullenıyor   aşşa yukarı 400 500 tl de 50 tl benzin birde gazda çalıştırmama ragmen

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Eylül 18, 2019, 11:26:38 »
Ozaman benzin hortumlarına bakın ufak bi sızıntı olabilir
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '05
  • 17 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Eylül 18, 2019, 12:55:25 »
Yakıtı arabayı gazda çalıştıracak kadar dert ediyorsan arabanı sat. 0.9 tce motor LPG'li cilo al ya da LPG taktır. Haaa sorun problem çıkarır mı turbo motor orasını bilemem. Daha ne diyem.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 490000
  • Model Yılı: '01
  • 4 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 19, 2019, 00:34:27 »
motoru ister lpg ister benzinle çalıştırın ilk etapta yakıt tüketimi yüksek olacaktır.Soğuk motor çok yakar. Sebebi araçların tüm ayarlarının optimum çalışma sıcaklığına göre ayarlanmış bulunmasıdır.Bu yüzden araçlar kısa mesafede çok yakarlar.sıralı sistem lpg lerde araç soğuk iken benzinde çalıştığından oransal olarak lpgye göre çok yakıyor gibi görünecektir.bu benzinde çok yakıyor bunda bir arıza var değerlendirmesine yol açabilir.ancak bu değerlendirme yanlıştır.motor ısındıktan sonra benzinde çalıştırılmaya devam edilse benzin tüketimi düşecektir.Aracınızı benzinde çalıştırın ısndıktan sonra lpgye geçin.Zira lpg basınç altında tutulan, soğuk ve ancak motor ısısı ile buharlaştırıcı ile ısıtılarak yanan bir yakıt olduğundan aracın lpg ile çalıştırılması geç ısınmasına ve bu yuzden fazla lpg tüketimine sebeb verir.......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 143000
  • Model Yılı: '05
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Eylül 20, 2019, 13:16:46 »
Bende de 2005 model otomatik vites var.Aynen dediğin gibi şehir dışı 250-300 krş yakıyor, şehir içide 450-500 krş rahat yakıyor. Toyotalar gerçekten çok yakıyor. Kullananlar da kendini kandırıyor az yakıyor diye. Kimse yoğurduna ekşi demiyor maalesef ama ben bana soranlara direk söylüyorum fazla yakıyor diye.
Corolla 2005 sol a/t

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Eylül 20, 2019, 14:14:40 »
Tork konvertörlü hangi aracı alırsanız alın şehiriçi fazla yakacaktır. Herkesin şehiriçi koşulları farklıdır, şu şehiriçi yakıt tüketimlerini kıyaslamayı lütfen forumdaşlarımız bıraksınlar artık. Uzun yolda az yakıyorsa araçta sorun yoktur. Megakentte daha ne kadar az yakabilir ki bir araç? Ben Safranbolu'da 2010 Mazda 3 1.6 Tork konvertörlü 4 ileri otomatik aracıma 15 lt lpg yaktırıyordum. 12 nin altına inemiyordum. Niye? Yokuşlu yer, 30 km hızla yokuş tırmanıyorum 3km, en az 10 kasisten geçiyorum. E nasıl az yaksın araç?
Ayağınıza hakim olup iyice yumuşak süreceksiniz. ya da gidip Çift kavrama otomatik şanzıman alıp az yakacaksınız ama bu sefer o arıza yaptığından yolda kaldığınızda daha fazla para ödeyeceksiniz. DSG, Powershift, EDC istemiyorum deyip Japon otomatiği istiyorum diyorsanız ama o da fazla yakıyor diyorsanız manuel alacaksınız.

Benzin de gayet ideal bence. 50 tl lik benzinin hesabını yapıyorsanız o araca yazık gerçekten. Bizim milletimiz şu araçları eşek niyetine kullanmaktan vazgeçmeli. Unutmayın araca bakmazsanız o da size bakmaz yarı yolda bırakır. Japon da olsa.  Varsın 50 tl fazla yaksın ayda. 50 tl ile zengin mi oluyorsunuz? Sizi bir yerden bir yere sorunsuz götürüyorsa, gıkını çıkartmıyorsa, o sorunsuzluğuna varsayın bir zahmet fazla yakmasını. Hatayı da araçta aramayın.

Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.