Gönderen Konu: yüksek devirde vites atmak  (Okunma sayısı 1625 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 3 kere teşekkür etti
yüksek devirde vites atmak
« : Eylül 12, 2019, 09:19:28 »
Merhaba arkadaşlar,

Size birkaç aydır dikkatimi çeken bir durumu danışmak istiyorum.

Benim Otomatik, Diesel, 2015 Auris'im bir süredir (birkaç aydır) vites yükseltmelerinde deviri yüksek 4bin-düşük 5binlere getirmeden geçiş yapmıyor. İnatla vites geçişi yapmayıp deviri yüksek tuttuğu durumlarda elimden geldiği kadar manuele geçirip kendim yükseltiyorum fakat bu sorun genel anlamda yakıt tükemini gereksiz artırıyor gibi hissediyorum.

Fikirleriniz nelerdir? Sizin arabalarınızda da boyle durumlar oluyor mu? Bir çözümü var mıdır, ya da yakıt tüketimini hiç etkilemez mi bu durum? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

yüksek devirde vites atmak
« : Eylül 12, 2019, 09:19:28 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: yüksek devirde vites atmak
« Yanıtla #1 : Eylül 12, 2019, 10:12:12 »
Merhaba arkadaşlar,

Size birkaç aydır dikkatimi çeken bir durumu danışmak istiyorum.

Benim Otomatik, Diesel, 2015 Auris'im bir süredir (birkaç aydır) vites yükseltmelerinde deviri yüksek 4bin-düşük 5binlere getirmeden geçiş yapmıyor. İnatla vites geçişi yapmayıp deviri yüksek tuttuğu durumlarda elimden geldiği kadar manuele geçirip kendim yükseltiyorum fakat bu sorun genel anlamda yakıt tükemini gereksiz artırıyor gibi hissediyorum.

Fikirleriniz nelerdir? Sizin arabalarınızda da boyle durumlar oluyor mu? Bir çözümü var mıdır, ya da yakıt tüketimini hiç etkilemez mi bu durum? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.
Bazı durumlarda kalibrasyon yapılması gerektiği yazıyor servisle bir görüşün derim,öte yandan araç km bilgisi de paylaşırsanız daha iyi yorumlar yazılabilir.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Eylül 12, 2019, 10:48:19 »
Bazı durumlarda kalibrasyon yapılması gerektiği yazıyor servisle bir görüşün derim,öte yandan araç km bilgisi de paylaşırsanız daha iyi yorumlar yazılabilir.

Ümit Bey teşekkür ederim cevabınız için. Aracım 50100 civarı bir km'de şu anda. Tavsiyeniz üzerine kalibrasyon konusunda teknik servis ile de konuşacağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 28 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 12, 2019, 10:48:59 »
Bir ara benim aracımın da vites atmama sorunu vardı, ama 1'den yukarı hiç çıkmıyordu. Alternatörü değiştirince sorun çözülmüştü, alternatör yüksek akım üretince vites kendini korumaya alıp vites yükseltmiyordu. Sizin de buna yakın bir elektrik - elektronik probleminiz olabilir.